Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 28/11/2023

Przy spadku poziomu estrogenu, progesteronu i testosteronu ziołowe herbaty mogą pomóc zmniejszyć objawy tych nieuchronnie zachodzących zmian. Sięgając po konkretną herbatę ziołową zawsze postępuj zgodnie z opisem jej stosowania lub użyj ok. 1 łyżeczki suszu na 1 szklankę gorącej wody. 

1. Pluskwica groniasta – łagodzi uderzenia gorąca

Pluskwica groniasta jest ziołem pochodzącym z Ameryki Południowej, które od wieków jest używane przez rdzenną ludność w celach leczniczych. Współczesne badania sugerują, że może być pomocna w łagodzeniu objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty czy wahania nastroju. Jest coraz częściej uznawana za skuteczne, naturalne wsparcie dla kobiet z takimi właśnie problemami. Najcenniejszymi jej składnikami są izoflawony, którym zawdzięcza swoje wyjątkowe  właściwości. Inną ich nazwą są fitoestrogeny – substancje naturalnego pochodzenia mające wpływ na receptory estrogenowe, są to odpowiedniki żeńskich estrogenów. Dzięki tym związkom pluskwica wpiera utrzymanie właściwej równowagi hormonalnej u kobiet w okresie menopauzy. Pomaga złagodzić nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca, niepokój i drażliwość, doskonale wspiera i poprawia samopoczucie. Badania potwierdziły, że pluskwica zmniejsza suchość pochwy i uderzenia gorąca typowe dla okresu menopauzy, zasugerowano także, że jest najbardziej skuteczna we wczesnym jej okresie. Jest dostępna w postaci tabletek oraz ziół do zaparzania, picie herbaty jest najpopularniejszą formą jej stosowania. Postrzega się ją jako alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Warto pamiętać, że nie powinno się jej pić mając problemy z ciśnieniem i wątrobą.  

  • Zalety: Chociaż potrzebne są dalsze badania w tym kierunku, pluskwica groniasta wydaje się być korzystna dla łagodzenia objawów menopauzy.
  • Na co uważać: Potencjalne działania niepożądane przy jej stosowaniu obejmują przyspieszone trawienie, nudności, wysypki skórne, infekcje, ból mięśni, bóle piersi lub ich powiększenie oraz krwawienie lub krwawienie poza cyklem menstruacyjnym.

2. Żeń-szeń – wpływa na biomarkery komórkowe

Żeń-szeń popularnie zwany korzeniem życia czy też boskim zielem, łagodzi również skutki menopauzy i wpływa korzystnie na pewne aspekty związane z klimakterium u kobiet. Jak potwierdzają badania naukowe u 90 kobiet po menopauzie ze stwierdzoną osteoporozą wystąpiła zauważalna poprawa. Podawany im żeń-szeń wpłynął korzystnie na niektóre biomarkery komórkowe. Jednym z nich jest osteokalcyna – znana jako białko syntetyzowane przez osteoblasty, związane z formowaniem się kości. Inne badania w kierunku osteoporozy dotyczące różnych objawów menopauzy przyniosły równie pozytywne wnioski. Co do innych objawów menopauzy, wiadomo, że żeń-szeń może znacząco zmniejszyć uderzenia gorąca i poty nocne. Wpływa także korzystnie na gospodarkę hormonalną dzięki aktywnym związkom o nazwie ginsenozydy. Mogą mieć one związek z oddziaływaniem na oś podwzgórze-przysadka-gonady (HPA), odpowiadającą za prawidłową pracę układu rozrodczego (jej właściwa aktywacja determinuje prawidłowe wytwarzanie hormonów). Żeń-szeń może pomóc kobietom w okresie menopauzy zmniejszyć ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych, ponadto zmniejsza zmęczenie i podnosi energię życiową. Nie pozostaje także obojętny na życie seksualne. Aby uzyskać te korzyści należy pić herbatę z żeń-szenia codziennie.      

  • Zalety: Żeń-szeń może pobudzać seksualnie i poprawić jakość życia seksualnego u kobiet w okresie menopauzy.
  • Na co uważać: Przyjmowanie żeń-szenia jako zioła może wywoływać niekorzystne interakcje z wieloma lekami, w tym z lekami na rozrzedzenie krwi i dedykowanym na problemy z sercem, ciśnieniem krwi i cukrzycą. Działania niepożądane mogą obejmować drżenie, bóle głowy i nerwowość.

3. Niepokalanek pospolity – normalizuje poziom estrogenu

Można o nim powiedzieć, że jest skutecznym ziołem na kobiece dolegliwości w każdym wieku, także w okresie menopauzy. Ma duży wpływ na hormony, łagodzi ich poziom, prowadzi do normalizacji poziomu estronegu i progesteronu. Jest bogatym źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), dzięki któremu wpływa na regulację równowagi hormonalnej. Pomaga znakomicie przejść przez menopauzę, łagodzi i wycisza większość objawów klimakterium, uderzenia gorąca, przerost endometrium, duszności, nadmierne zmęczenie, potliwość, bóle stawów. Działa uspokajająco, łagodzi huśtawkę nastrojów, bóle głowy i piersi. Wpływa korzystnie na układ hormonalny, wspiera i poprawia także wygląd skóry.

  • Zalety: Picie naparu z niepokalanka pomaga w łagodzeniu bólów piersi (mastodynia) i uderzeń gorąca.
  • Na co uważać: Powinno się stronić od niepokalanka przy przyjmowaniu leków  przeciwpsychotycznych, leków na chorobę Parkinsona, przy raku piersi. U niektórych kobiet może wywoływać wymioty i nudności. Jest całkowicie zabroniony u kobiet w ciąży i karmiących.

4. Liście malin – zmniejszą obfitość menstruacji

Udowodniono, że herbata z liści malin jest skuteczna przy zmniejszaniu obfitych miesiączek, jakże charakterystycznych dla wielu kobiet w okresie menopauzalnym. Jest bezpieczną rośliną leczniczą, można po nią sięgać z powodzeniem w okresie perimenopauzy i menopauzy.

  • Zalety: Liście malin są bogate w witaminy z grupy B, witaminę C i wiele minerałów, w tym potas, magnez, cynk, fosfor i żelazo.
  • Na co uważać: Liście malin mogą zintensyfikować procesy oczyszczania i przyspieszać wypróżnianie się, u niektórych osób może powodować rozluźnione stolce, a także zwiększać oddawanie moczu.

5. Czerwona koniczyna – poprawia poziom hormonów

Czerwona koniczyna zawiera fitoestrogeny, roślinną formę estrogenu, która pomaga poprawić nierównowagę hormonalną. Jest naturalnym regulatorem hormonów i poprawy samopoczucia, obniża drażliwość, niepokój, wahania nastroju. Ale nie pozostaje także obojętna na uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się. Jest także stosowana w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, poprawy siły kości i odporności.

  • Za: Czerwona koniczyna wykazuje również łagodną poprawę w innych objawach menopauzy, takich jak lęk, depresja i suchość pochwy.
  • Na co uważać: Chociaż rzadkie, to jednak potencjalne działania niepożądane obejmują plamienia z pochwy, „przedłużoną” miesiączkę, podrażnienia skóry, nudności i ból głowy.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/menopauza-jakie-suplementy-przyjmowac-na-jakie-badania-zapisac-sie-w-tym-czasie/

6. Dzięgiel chiński – łagodzi bóle miednicy

Dzięgiel chiński to zioło niezwykle cenione w Chinach. Pomaga zrównoważyć i regulować poziom estrogenów u kobiet przechodzących menopauzę, zmniejszając je lub zwiększając w zależności od zaburzeń hormonalnych. Wpływa korzystnie na łagodzenie bólów miednicy, które również należą do typowych objawów klimakterium. Jedno z badań wykazało, że połączenie dzięgiela chińskiego z rumiankiem może zmniejszać uderzenia gorąca. Wiemy, że wykazuje działanie uspokajające i adaptogenne, wspiera pracę układu krwionośnego i działa przeciwzakrzepowo. Z tego powodu należy unikać picia herbaty z dzięgiela wybierając się na operację. Może zakłócać krzepniecie krwi, a osoby z jasną karnacją mogą stać się bardziej wrażliwe na słońce w wyniku regularnego picia tej herbaty.

  • Zalety: Dzięgiel chiński może pomóc w regulacji cyklu miesiączkowego, chociaż niewiele jest na to dowodów.
  • Na co uważać: Nie zaleca się picia i stosowania dzięgiela osobom, które są uczulone na rośliny z rodziny marchewek, m.in. seler, koperek i pietruszkę.

7. Korzeń waleriany – pomaga na bezsenność

Korzeń waleriany znajduje się na liście ziół i roślin leczniczych, które wspierają kobiety w menopauzie. Warto wypić od czasu do czasu przed snem herbatę z korzenia waleriany, aby mieć gwarancję spokojnego snu. Korzyści zdrowotne, jakie przynosi związane są  z leczeniem bezsenności, lęków, bólów głowy i stresu. Istnieje również opcja dla kobiet wchodzących w okres menopauzy ze względu na zdolność do zmniejszania uderzeń gorąca. Gdy występują objawy osteoporozy, korzeń waleriany może być wsparciem w umacnianiu kości.  Warto jednak pamiętać, że należy unikać przyjmowania waleriany długoterminowo i jednocześnie pijąc alkohol ze względu na potencjalne skutki uboczne. Cennymi związkami w korzeniu waleriany są ikaryny, które mogą wpływać na poziom hormonów i krążenie krwi. Waleriana pomaga także przy nieregularnych miesiączkach i zmianach nastroju. Badania dowiodły korzystnego wpływu waleriany na nasilanie i częstotliwość uderzeń gorąca. Obniżanie tych objawy powiązanie jest z modulowaniem poziomu estrogenów.  

  • Zalety: Niektóre badania sugerują, że korzeń waleriany może poprawić fizyczne, emocjonalne i behawioralne objawy klimakterium.
  • Na co uważać: Odnotowywano rzadkie przypadki uszkodzeń wątroby, związane ze stosowaniem waleriany, dochodziło do nich w połączeniu z innymi ziołami, nie powinno się także łączyć waleriany z różnymi lekami z uwagi na niepożądane interakcje.

8. Lukrecja – eliminuje uderzenia gorąca

Herbata z korzenia lukrecji, podobnie jak waleriany, redukuje uderzenia gorąca. Może mieć działanie estrogenne, a obecne w lukrecji glicyryzyny wpływają na stężenie i działanie hormonów płciowych zarówno żeńskich, jak i męskich. Należy uważać na niepożądane interakcje z lekami.

  • Zalety: Korzeń lukrecji może mieć silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Niektóre badania podkreślają wpływ na oddychanie, łagodzenie infekcje górnych dróg oddechowych, leczenie wrzodów i wspomaganie układu pokarmowego, polepszanie trawienia.
  • Na co uważać: Zarówno długotrwałe stosowanie, jak i duże ilości wypijanej herbaty, mogą prowadzić do kumulacji glicyryzyny w organizmie.

9. Zielona herbata – wzmacnia kości

Zielona herbata może być skutecznym sposobem na wzmocnienie metabolizmu kości i zmniejszenie ryzyka ich złamań. Ze względu na bogactwo związków, jakie zawiera: pełną gamę przeciwutleniaczy, kofeiny, ketechin (EGCG) – zwiększa metabolizm, pomagając w walce z przyrostem masy ciała, problemem wielu kobiet w okresie menopauzy. Z kolei jedno z najnowszych badań potwierdziło, że picie zielonej herbaty przed menopauzą wiąże się z większą gęstością mineralną kości.

  • Zalety: Zielona herbata jest bogata w polifenole, które są naturalnymi związkami o licznych korzyściach zdrowotnych.
  • Na co uważać: Spożywanie zbyt dużej ilości zielonej herbaty ze względu na kofeinę, może zwiększać uczucie niepokoju, zakłócać sen i powodować problemy z oddychaniem oraz bóle głowy odczuwalne u niektórych osób.

10. Ginkgo biloba (miłorząb japoński) – wpływa korzystnie na nastrój

Ginkgo biloba zawiera fitoestrogeny (podobne do czerwonej koniczyny) i może dzięki nim podnosić poziom estrogenu, naturalnie poprawiając nierównowagę hormonalną. Do tego poprawia wahania nastroju, które mogą występować przed i w trakcie trwania menopauzy. Obok wahań nastroju mówi się o wpływie na problemy poznawcze.

  • Zalety: Gingko biloba może również zwiększać przepływ krwi i wpływać korzystnie na neuroprzekaźniki w mózgu.
  • Na co uważać: U niektórych osób może wywoływać reakcję alergiczną.

 

Małgorzata Musioł

Leave A Comment