Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

węgiel aktywny służy urodziee
Aleksandra Marek-Hipner 11/01/2024

Węgiel aktywny pozyskiwany jest najczęściej z miazgi drzewnej, którą poddano obróbce, aby nadać mu strukturę przypominającą gąbkę. Dzięki temu procesowi jego powierzchnia zwiększa obszar adsorpcji (wiązania). Jest to główna zaleta tej substancji, której działanie można porównać do taśmy klejącej. Węgiel aktywny „przykleja” do siebie to, co spotka na swojej drodze, a jest dla organizmu toksyczne. Trujące substancje przyłączają się do węgla, a następnie zostają wraz z nim wydalone, dzięki czemu organizm ich nie wchłania. Węgiel aktywny jest całkowicie naturalny, wygląda efektownie dzięki swojej głęboko czarnej barwie, a do tego jest stosunkowo tani.

Węglowe kosmetyki w walce z trądzikiem

Węgiel aktywny zawarty w kosmetykach służy przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Ma pomagać w usuwaniu trądziku i zaskórników, głównie dzięki właściwościom adsorpcyjnym (wiążącym). W ten sposób wraz z węglem usuwane są z organizmu wszystkie przyklejone do niego brudy, bakterie i mikrocząsteczki, które znajdowały się na powierzchni skóry. Kuracja polega na  usuwaniu substancji, które zatykają pory skóry i tworzą na niej nieestetyczne zmiany. Oczyszczając ją, węgiel działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, kojąco i rozjaśniająco. Węgiel aktywny jest również wykorzystywany w ajurwedzie i tradycyjnej medycynie chińskiej przy leczeniu problemów skórnych.

Korzyści dla każdej cery

Kosmetyki na bazie węgla aktywnego mogą być użyte do mycia twarzy. Zawierające go żele, peelingi i pasty zbierają wszelkie zanieczyszczenia i usuwają je wraz z węglem. Maski do twarzy, mające w składzie tę substancję, mogą również pochłaniać nadmiar sebum i wyciągać zalegający w porach brud. Trzeba jednak pozostawić taką maskę przez jakiś czas na powierzchni skóry, żeby rzeczywiście zaczęła odpowiednio działać.

Czarny składnik past do zębów

Węgiel aktywny wykorzystywany jest również do produkcji past do zębów. W jamie ustnej przyciąga do siebie brud, osad i inne zanieczyszczenia. Usuwa też zabrudzenia i przebarwienia zębów powstałe na skutek picia dużej ilości kawy, herbaty, czerwonego wina. Niestety, nie likwiduje kamienia nazębnego, z którym poradzi sobie jedynie dentysta podczas odpowiedniego zabiegu.

Produkty gotowe lub domowe

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych produktów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Można je również zrobić samemu. Do tego trzeba kupić sproszkowany węgiel aktywny bądź w postaci kapsułek, które następnie należy zgnieść w moździerzu. Po dodaniu proszku  do wody lub innych naturalnych substancji, otrzymamy odpowiedni roztwór. Taki domowy kosmetyk będzie przylegał bezpośrednio do skóry. W wyrobach gotowych zawsze znajdują się jeszcze inne substancje, które mogą ograniczać styczność węgla aktywnego ze skórą. Są to zazwyczaj naturalne olejki bądź witaminy, ale one również mogą mieć korzystny wpływ na cerę. Chcąc samodzielnie zrobić peeling, zmieszaj sproszkowany węgiel aktywny (10 porcji) z oliwą (4 łyżki) i miodem.

Rozsądne stosowanie kosmetyków z węglem aktywnym

Węgiel aktywny w kosmetykach jest nieszkodliwy dla zdrowia. Trzeba tylko stosować je z rozwagą, umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta. Ponieważ zbyt mało badań zostało przeprowadzonych na temat wpływu węgla aktywnego na skórę, warto wykorzystywać mające go w składzie kosmetyki jedynie jako wsparcie w walce ze zmianami skórnymi, bo nie są produktami leczniczymi. Jeżeli skóra wymaga leczenia (np. ze względu na zmiany trądzikowe), to jak najszybciej należy udać się do lekarza. Jeżeli po użyciu kosmetyków z węglem aktywnym zauważalne są jakieś niekorzystne reakcje w postaci podrażnień, zaczerwienień na skórze itp., to należy zaprzestać ich używania i niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem.

Przeczytaj także: Co pokocha sucha skóra – krem czy serum?

Aleksandra Marek-Hipner

Leave A Comment