Katarzyna
28/03/2024
Wszyscy byliśmy w sytuacji, w której rozmowa z kimś, kogo kochamy – zamieniła się w wyzwanie. Jeśli zauważysz oznaki braku szacunku lub pogardy, prawdopodobnie doświadczasz niezdrowego związku. W takim przypadku najlepiej jest na trzeźwo ocenić sytuację i zwrócić się o poradę dotyczą tej relacji do psychologa lub… zakończyć związek dla dobra obojga.
Często idealizujemy ideę dzielenia się każdym najdrobniejszym aspektem swojego życia z osobą, którą kochamy – niestety nie ma to nic wspólnego z realiami dnia codziennego. Chociaż dla obu stron ważne jest wspólne omawianie ważnych życiowych decyzji i wyznaczanie granic, mają one prawo zachować własne poglądy dla siebie, zarówno na temat ich związku, jak i innych spraw. Jeśli twój partner oczekuje, że powiesz mu absolutnie wszystko lub odwrotnie, może to być niezwykle toksyczne w waszym związku.
Niezwykle niezdrowe jest nadmierne poleganie na partnerze do tego stopnia, że nie jesteś w stanie bez niego funkcjonować. Nie powinieneś polegać na swoim partnerze w każdym aspekcie swojego życia i szczęścia, zdrowia psychicznego i poczucia wartości – inaczej to współzależność. Zamiast tego powinieneś mieć również inne relacje, a także własne, indywidualne nadzieje, myśli, przekonania i aspiracje.
Niektóre pary rozmawiają ze sobą po cichu, inne zaś mogą podnosić głos i żarliwie się ze sobą nie zgadzać. Kluczem do silnego związku nie jest jednak strach przed konfliktem. Partnerzy powinni zawsze czuć się bezpiecznie, mając własne zdanie, nawet jeśli oznacza to, że się nie zgadzają. Jeśli Twój partner reaguje na Twój punkt widzenia lekceważeniem, pogardą lub inną nieuprzejmością, często oznacza to, że nie szanuje Ciebie ani Twoich pomysłów. Musisz czuć się bezpiecznie, wyrażając to, co Cię niepokoi, bez obawy przed odwetem i umieć rozwiązywać konflikty bez upokorzenia, deprecjacji drugiej osoby lub upierania się przy tym, że zawsze masz rację.
Chociaż brzmi to bardzo prosto, mówienie „nie” wymaga poziomu uczciwości, który dla większości dorosłych jest naprawdę trudnym zadaniem. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz powiedzieć „nie” w odpowiednim momencie, prawdopodobnie powiesz to znacznie wcześniej, aby całkowicie uniknąć tej sytuacji. Możesz nawet nie wiedzieć, czy chcesz powiedzieć tak czy nie – wiele osób w takiej sytuacji „znieczula się”, aby nie odczuwać bólu związanego z przekroczeniem granic, czy to przypadkowo, czy celowo. To zachowanie prowadzi do utraty przyjemności, uczuć i poczucia własnego ja, w wyniku czego cierpi związek.
Chociaż komunikacja w związku i ustalone granice nie zostały przekroczone, ale masz wrażenie, że Twój partner nadmiernie Cię kontroluje, na przykład wymaga, abyś nie spotykała się z przyjaciółmi lub żąda udostępniania haseł, jest to całkowicie niezdrowe zachowanie. Partnerzy, którzy nie zapewniają drugiej osobie przestrzeni, nie dają miejsca na rozwój i posiadanie własnego życia, mogą naprawdę zaszkodzić Twojemu zdrowiu psychicznemu. Zachowanie zaborcze i kontrolujące nie jest oznaką, że partner cię kocha, to znak, że cię zarówno nie ceni, jak i Ci nie ufa.
Zdrowe relacje powinny być dość zrównoważone, powinna być zachowana równowaga tego, co komuś dajesz i co od niego otrzymujesz. Może to odnosić się do finansów lub obowiązków domowych, a nawet rzeczy niematerialnych, takich jak uczucia, komunikacja i oczekiwania w związku. Chociaż te sytuacje „nierówności” w dawaniu i braniu mogą zdarzać się od czasu do czasu, to nic nie szkodzi. Jeśli jednak taka nierównowaga jest trwała i występuje przez dłuższy czas, może to być problematyczne. Sprawy komplikują się naprawdę szybko, gdy związek zamienia się w walkę o władzę, w której jedna osoba cały czas walczy o to, by postawić na swoim. Psycholodzy ostrzegają przed uzależnieniem od miłości i podkreślają wagę rozpoznawania różnic między miłością a pożądaniem, w przeciwnym razie możesz stać się nieświadomy wyraźnych oznak odrzucenia przez partnera, takich jak nieodpowiadanie na telefony czy nieodwzajemnione uczucie.
W naszym obecnym społeczeństwie utrzymanie zdrowego, szczęśliwego związku wydaje się trudniejsze niż kiedykolwiek. Dane pokazują, że większość twierdzi, że są nieszczęśliwi w swoim małżeństwie, a jedno z badań wykazało, że sześć na 10 osób jest sfrustrowanych swoim związkiem. Kluczowe czynniki? Brak uczuć, intensywny tryb życia, problemy z komunikacją i pokusa technologii. Pocieszające jest to, że wiele par radzi sobie z trudnymi czasami, a te, którym się to udaje, prawdopodobnie będzie ze sobą znacznie szczęśliwsze po przebytych wspólnie problemach.
Jeśli w końcu zerwiesz z partnerem, nie martw się, to się zdarza – ważne jest, aby zrobić to, co dla ciebie najlepsze, łącznie z pozwoleniem na odejście osoby, którą kochasz, jeśli wasz związek szkodzi sobie nawzajem. Co więcej, badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Granadzie wykazały, że osoby, które wspominają swoje przeszłe doświadczenia pełne żalu lub goryczy z powodu tego, jak zostały potraktowane, są bardziej narażone na niepowodzenia i ogólnie mają gorszą jakość życia. Zamiast tego najszczęśliwsi i najzdrowsi ludzie to ci, którzy potrafią cieszyć się tu i teraz, jednocześnie znajdując czas na uczenie się na błędach i planowanie przyszłości.
Źródło: Natural Health/Holistic Healing
Leave A Comment