Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 05/08/2024

Dlaczego warto stosować serum?

Serum jest doskonałym kosmetykiem uzupełniającym pielęgnację twarzy i może być używane nawet od 20. roku życia. Trzeba jednak bardzo uważnie wybrać serum do twarzy tak, aby było idealnie dopasowane do potrzeb skóry. Serum do twarzy  to skoncentrowany kosmetyk, który może być stosowany samodzielnie lub wspomagać działanie kremu.

Serum  ma lekką, emulsyjną,olejową lub żelową konsystencję, która dobrze się wchłania, dostarczając skórze potrzebnych substancji. Zawiera składniki aktywne, jak na przykład olejki, witaminy i ekstrakty roślinne, antyoksydantów, humektantów i emolientów które działają na konkretne potrzeby skóry.

Jak dobrać odpowiednie serum?

Serum zależności od rodzaju cery– wygładza zmarszczki, likwiduje niedoskonałości, usuwa przebarwienia i blizny, działa przeciwstarzeniowo wpływa na kompleksową poprawę kondycji skóry. Korzystne działanie na skórę naczyniową i wrażliwą wykazują ekstrakty roślinne, które skutecznie wzmacniają i uelastyczniają naczynka krwionośne. Należą do nich: kudzu, kasztanowiec, arnika górska, rutyna, miłorząb japoński, lipa drobnolistna, rezeda żółtawa, cyprys, mirt, oczar wirginijski, pietruszka zwyczajna, mącznica lekarska. Działanie nawilżające, łagodzące i ochronne wykazują: witaminy C, K i A, kwas hialuronowy, alantoina, D-panthenol, kwas laktobionowy. Dla skóry naczyniowej dobrze sprawdzi się kwas azelainowy, wyciąg z arniki,  witamina C, rutyna, kwas traneksamowy,  ceramidy, skwalan, witaminy z grupy B, w tym B3- niacynamid,  arginina.

W serum  przeciw rozstępom stosowane są wyciągi z wąkroty azjatyckiej, wyciąg z kwiatów dziurawca zwyczajnego, wyciąg z  ziela przywrotnika pospolitego,  ziele skrzypu polnego.  Ziele skrzypu zawiera flawonoidy, saponiny, fitosterole, kwas askorbowy, a przede wszystkim organiczne i nieorganiczne związki krzemu, które regenerują tkankę łączną skóry oraz prowadzą do poprawy jej elastyczności i napięcia. Związki te działają także dotleniająco, rewitalizująco i remineralizująco na skórę.

W nawilżeniu przesuszonej i zmęczonej szarej cery pomogą  produkty mające w swoim składzie kwas hialuronowy– jeden z najbardziej skutecznych nawilżaczy. Składnik ten potrafi związać do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego masa, dzięki czemu poziom nawilżenia skóry może wzrosnąć nawet o 40%. W serum  powinny znaleźć się substancje anty-angin: NNKT, ceramidy, antyoksydanty, kolagen, oleje roślinne [ oliw z oliwek, olej rokitnikowy, olej CBD, olej arganowy,  i ekstrakty naturalne np z  lawendy, maliny, brzoskwini, soi, róży, witaminy A, E, C .W przypadku  skóry mieszanej , tłustej z tendencja do wyprysków dobrze sprawdzi się serum z substancjami  seboregulującymi takimi jak  cynk, kwas azelainowy, wyciąg z wierzby.

Kup serum: https://naturabazar.pl/strona-glowna/2167-dr–oils-serum-opuntia-lakesis-10-ml-5904224882006.html

Redukcja przebarwień

Jedną z najczęściej stosowanych substancji wykorzystywanych doredukcji przebarwień jest witamina C, którą znajdziemy m.in. w serum i kremach na przebarwienia.

Serum na przebarwienia często zawiera też  hydroksykwasy które to   sprawdzają się idealnie w walce z hiperpigmentacją,gdyż poprzez zakwaszenie środowiska redukujątworzenie pigmentu – melaniny Dodatkowo powodują złuszczaniemartwych komórek naskórka, a tym samymprzyspieszają proces odnawiania i regeneracji skóryoraz usuwania nadmiaru melaniny. Poza popularnymi i powszechnie znanymi alfa-hydroksykwasami  (np. kwas glikolowy,migdałowy), beta-hydroksykwasami (kwas salicylowy) oraz kwasami polihydroksylowymi (np. kwaslaktobionowy, glukonolakton) wyróżnia się kwasy hydroksycynamonowe. Kwas ferulowy, będącyprzedstawicielem tej grupy, wybiela i rozjaśnia skórę,jest silnym antyoksydantem, wzmacnia działanieprzeciwutleniające witaminy C i E.

Ogladając informacje reklamowe kosmetyków można odnieść wrażenie, że serum jest  to kosmetyk skierowany głównie do kobiet – to mylne wrażenie, ponieważ serum do twarzy używać mogą z powodzeniem zarówno kobiety, jak i mężczyźni, których pielęgnacja twarzy również potrafi być sporym wyzwaniem.

Pamiętajmy o tym, że serum ma intensyfikować działanie standardowej pielęgnacji, a nie ją zastępować. W kwestii samego nazewnictwa, serum nie zawsze będzie się tak nazywało. Tego typu kosmetyki, mogą być nazywane również innymi określeniami, np. esencja, koncentrat czy eliksir. Dlaczego tak? Nazwa serum nie jest obowiązkowa dla tego typu kosmetyków, dlatego producenci prześcigają się w coraz bardziej kreatywnych określeniach produktów z dużą ilością składników aktywnych.

Jak stosować serum?

W zależności od zaleceń producenta, kosmetyk stosujemy podczas rannej, wieczornej pielęgnacji –  dwa razy dziennie. Przed nałożeniem preparatu należy dokładnie oczyścić skórę, można również wykonać delikatny peeling enzymatyczny. Pilingu nie wykonujemy  codziennie, w zależności od potrzeb skóry 1-2 razy w tygodniu). Tonizujemy skórę. Następnie zawartość należy wylać preparat na dłoń, rozmasować i zaaplikować na wilgotną skrę twarzy, szyi oraz dekoltu. Po wchłonięciu kosmetyku możemy zastosować krem. 

Dlaczego równoczesne stosowanie serum i kremu jest tak ważne? 

Serum ma bardziej skoncentrowany skład, a krem do twarzy zapobiega jego utlenianiu, sprawiając, że wszystkie potrzebne składniki aktywne pozostają w skórze, widocznie ją odżywiając. Ponadto serum poprawia również absorpcję kremu na twarzy, co daje możliwość podwójnego działania kosmetyków.  W niektórych przypadkach  serum może okazać się  zbyt “ciężkie” dla cery, należy  wówczas  mieszać 2-3 krople kosmetyku z porcją kremu i w takiej formie aplikować tuż po zabiegu tonizowania cery.

Iwona Jakubiak, kosmetolog, specjalistka zdrowia publicznego. Konsultuje, doradza i kształci przyszłych profesjonalistów. Prowadzi bloga www.gabinetzdrowiaiurody.blogspot.com. Szczególny obszar jej zainteresowań to kosmetologia estetyczna, medycyna naturalna i anti-aging.

Katarzyna