Katarzyna Melihar
28/08/2024
Żywność i napoje słodzone aspartamem są bezpieczne – zgodnie z ostatecznym nowym wnioskiem opublikowanym w dniu dzisiejszym (czwartek) wspólnie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Substancji Dodatkowych do Żywności (JECFA) przeanalizował gromadzone przez dziesięciolecia wysokiej klasy dowody i dane dotyczące rzeczywistego spożycia, ustalając poziom akceptowalnego dziennego spożycia (ADI) aspartamu, który może być bezpiecznie spożywany przez całe życie.
Ta ostateczna konkluzja czołowych światowych ekspertów ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności po raz kolejny potwierdza, że aspartam jest bezpieczny. Po rygorystycznej analizie ta przełomowa opinia WHO i FAO jeszcze bardziej wzmacnia zaufanie do bezpieczeństwa aspartamu i odegra kluczową rolę dla konsumentów, którzy rozważają różne opcje ograniczenia cukru i kalorii w swojej diecie. Ogólny wniosek JECFA, w którym stwierdza się, że aspartam jest bezpieczny, opiera się na przytłaczającym ciężarze dowodów naukowych gromadzonych przez ponad cztery dekady, a także na pozytywnych ocenach odpowiednich organów ds. bezpieczeństwa żywności w ponad 90 krajach.
Informacje dot. Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń ds. Napojów (International Council of Beverages Associations, ICBA) to międzynarodowa organizacja pozarządowa założona w 1995 roku, która reprezentuje interesy światowej branży napojów bezalkoholowych. Należą do niej krajowe i regionalne stowarzyszenia producentów napojów, a także międzynarodowe firmy produkujące napoje, które działają w ponad 200 krajach i terytoriach, zajmując się produkcją, dystrybucją i sprzedażą bezalkoholowych napojów gazowanych i niegazowanych, w tym napojów bezalkoholowych, napojów dla sportowców, napojów energetyzujących, wód butelkowanych, wód smakowych i/lub wzbogaconych, gotowych do spożycia herbat i kaw, soków owocowych lub warzywnych 100%, nektarów i napojów sokowych oraz napojów na bazie mleka.
Szczegółowe informacje na witrynie: https://www.icba-net.org/.
Źródło: International Council of Beverages Associations
Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.