Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Podróże i zdrowie
Katarzyna 16/09/2024

Podróże odmładzają na długie lata

Wiadomo, że podróże kształcą. Teraz udowodniono, że na dodatek chronią organizm przed działającym na niego upływem czasu. Naukowcy z Uniwersytetu Edith Cowan udowodnili (korzystano przy tym z nauk interdyscyplinarnych, w tym z teorii entropii), że to właśnie wojaże po świecie są tym, co najlepiej hamuje przedwczesne starzenie się. Wspomniana entropia to jednostka nieuporządkowania, chaosu, rozproszenia energii, można ją nazwać „systemowym bałaganem”.

Określa ona stosunek narastających procesów spontanicznych (samorzutnych) zachodzących w określonych warunkach i w określonym czasie; mówiąc prościej, w ujęciu medycznym to wszystkie procesy, które zaburzają funkcjonowanie i zbliżają jednostkę do starości, a potem do śmierci.

Dzięki entropii, która ma silne podstawy w fizyce i matematyce, można zmierzyć złożoność i nieprzewidywalność wielu procesów związanych z ludzkim zdrowiem. Podróże wiążą się przede wszystkim z pozytywnymi doświadczeniami, tym samym łagodzą wzrost entropii. Pozytywne doświadczenia podróżnicze mogą poprawić fizyczne i psychiczne samopoczucie jednostek poprzez kontakt z nowym otoczeniem, zaangażowanie w aktywność fizyczną i interakcje społeczne, a także pielęgnowanie pozytywnych emocji. Te potencjalne korzyści potwierdzono przede wszystkim w turystyce wellness, turystyce zdrowotnej i turystyce jogi, a więc wszystkich wybieranych chętnie przez osoby w starszym wieku.

Już z bardziej konkretnych plusów podróżowania wymieniono chociażby zrelaksowanie, stymulację reakcji na stres, podkręcenie przemiany materii i aktywności metabolicznej, zdolność organizmu do samoorganizacji (adaptacja układu odpornościowego), poprawę zdolności do oceny niebezpieczeństw i reagowania na nie, uwolnienie hormonów odpowiadających za procesy samoleczenia. Prowadząca badanie Fangli Hu stwierdziła: „Turystyka nie jest tylko rozrywką i rekreacją. Może również przyczyniać się do zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi”. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje ekstremalne (doświadczenie przemocy, wybuch pandemii itp.).

https://www.ecu.edu.au/newsroom/articles/research/travel-could-be-the-best-defence-against-ageing

Katarzyna