Ziarno orkiszu zawiera ponad 13% białka, dostarcza organizmowi ponad 20 cennych aminokwasów, na czele z fenyloalaniną i tryptofanem. Ten drugi odpowiada za produkcję serotoniny, czyli hormonu poprawiającego nastrój. Dodatkowo orkisz dostarcza organizmowi witaminę A, witamy z grupy B oraz szereg minerałów, jak np. cynk, fosfor, magnez, potas czy wapń i żelazo.
Dzięki doskonałej rozpuszczalności w wodzie, składniki odżywcze zawarte w orkiszu mają szansę dotrzeć do każdej komórki organizmu, odżywiając, a nie tylko karmiąc człowieka. Niektóre źródła podają, że orkisz sprawdza się w profilaktyce przeciwmiażdżycowej, bo poszerza naczynia krwionośne.
Zbawienny dla układu pokarmowego
Orkisz jest niezwykle łagodny dla jelit, dlatego produkty spożywcze z jego udziałem polecane są osobom z dysfunkcjami przewodu pokarmowego. Zboże to jest podstawowym składnikiem ścieżki żywienia polecanej przez św. Hildegardę. Stanowi też podstawę postów na bazie kuchni opracowanej przez niemiecką benedyktynkę, ponieważ nie powoduje niekomfortowego uczucia głodu, odżywiając jednocześnie organizm.
Zboże stymuluje układ odpornościowy. Dzięki zawartości rodanidu (substancji biologicznie czynnej), orkisz oddziałuje na przewlekłe stany zapalne, skutecznie wyciszając ich negatywne skutki. Ten rodzaj zboża wspaniale działa na układ krążenia, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów układu pokarmowego. Orkisz często polecany jest w dietach redukcyjnych oraz cukrzykom.
Produkt bez domieszek pszenicy
Aby mieć gwarancję nabycia produktu o wysokich wartościach odżywczych, warto sięgać tylko po uznane marki, które oferują produkt bez domieszek pszenicy. Są to m.in: Ostro, Oberkulmer, Steiners Roter Tiroler, Frankenkorn (Altgold & Rouquin), Altgold (Oberkulmer x Sandmeier) oraz Oberkulmer Rotkorn (na tę odmianę warto zwrócić szczególną uwagę).
Kuchnia na bazie tego zboża jest nie tylko pyszna, ale przede wszystkim wartościowa i odżywcza. Polecamy prosty przepis na smaczne i pożywne śniadanie.
Kasza orkiszowa z musem jabłkowym
Składniki:
1 filiżanka grubej kaszy orkiszowej;
1 mały słoik musu ze słodkich jabłek (można przygotować też na świeżo);
1-2 szczypty bertramu, galgantu, cynamonu, babki płesznik oraz soli bez antyzbrylaczy;
płatki migdałów do posypania gotowego dania;
odrobina odszumowanego miodu – dla fanów słodszych smaków.
Przygotowanie
Kaszę wraz z przyprawami zalać zimną wodą i gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 15 minut. Na jedną miarkę kaszy dodać półtorej miarki wody. Lekko przestudzoną kaszę przełożyć do słoiczka lub miseczki, przykryć musem jabłkowym i posypać płatkami migdałów. Śniadanie można osłodzić odrobiną miodu.
Aby przygotować mus jabłkowy, wystarczy piec jabłka w całości w 150 st. C przez godzinę. Miąższ rozgnieść widelcem z odrobiną masła (może być klarowane) lub z olejem. Mus jabłkowy można też przyrządzić, prażąc jabłka na patelni.
Przeczytaj także: Nalewka na trawienie zalecana przez Św. Hildegardę z Bingen