Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Melihar 28/08/2023

Naukowcy twierdzą, że aby odpowiednio zregenerować organizm – długość naszego snu powinna wynosić minimum 7 godzin. Ważne są również odpowiednie warunki, w jakich przebiega spanie.

Poznaj 10 rad, aby porządnie się wyspać i obudzić ranko rześkim i wypoczętym:

Zadbaj o komfort w sypialni
Sen potrzebuje odpowiedniej oprawy. Nie żałuj pieniędzy na wygodne łóżko – jak by nie było – spędzasz w nim pół życia. Wyrzuć z sypialni zegary – szczególnie te, które głośno tykają. Świadomość upływającego czasu nie pomaga zasnąć! Bardzo ważny jest także wystrój wnętrza. Ściany sypialni pomaluj na ciepłe, odprężające kolory. Świetna będzie delikatna zieleń, brzoskwiniowy beż lub zgaszony róż. Unikaj barw pobudzających, takich jak czerwony albo pomarańczowy.

Wywietrz sypialnię przed snem
Pamiętaj, by przed snem porządnie wywietrzyć w pokoju. Odpowiednia temperatura w sypialni to 18 stopni Celsjusza. Zimą, gdy w pomieszczeniu jest bardzo sucho, warto skorzystać z nawilżaczy powietrza albo nakryć kaloryfery mokrym ręcznikiem. Zadbaj również o to, by do sypialni nie wpadało irytujące światło latarni czy ulicznych neonów. Uszczelnij okna, by ograniczyć hałas z zewnątrz. Jeśli denerwują cię nawet najcichsze odgłosy, wypróbuj stopery do uszu. Kupisz je w każdej aptece.

Drzemka? Niekoniecznie!
Unikaj spania w ciągu dnia, a wieczorem staraj się zasypiać o tej samej porze z marginesem do pół godziny. Nasz organizm uwielbia rutynę. Pamiętaj jednocześnie, by kłaść się dopiero wtedy, gdy jesteś bardzo zmęczona. Nie ma nic gorszego niż przewracanie się w łóżku z boku na bok – bez efektu.

Zjedz lekkostrawną kolację
Staraj się jeść lekkostrawne posiłki. Kolacja powinna być najlżejszym posiłkiem w ciągu dnia i powinnaś zjeść ją najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Powinna to być drobna przekąska, np. szklanka mleka z miodem lub grzanka z dżemem. Produkty te dostarczają tryptofanu, czyli aminokwasu, który odpowiada za wzrost serotoniny – hormonu poprawiającego nastrój i pozwalającego się odprężyć.

Odrzuć używki – zwłaszcza nadmiar kofeiny szkodzi
W drugiej połowie dnia pij jak najmniej, a na pewno zrezygnuj z kawy, napojów energetyzujących, mocnej herbaty i coli. Nocne wizyty w toalecie na pewno nie pomogą się dobrze wyspać, a napoje zawierające kofeinę działają nie tylko pobudzająco, ale i moczopędnie. Przed snem nie pij alkoholu ani nie pal papierosów.

Wyjdź na spacer
Zafunduj sobie wieczorem porządną dawkę tlenu. Niezależnie od pogody idź na długi spacer. Na dworze maszeruj energicznie, oddychaj głęboko i zrób kilka wymachów ramion. Przed snem świetnie sprawdza się także pływanie, więc jeśli masz taką możliwość, wybierz się na basen. Takie aktywności jak aerobik, siłownia czy inny rodzaj intensywnego treningu nie pomoże ci zasnąć, pobudzające ćwiczenia zostaw na rano.

Emocje odłóż na półkę
Przed snem staraj się nie oglądać trzymających w napięciu filmów, szczególnie kryminałów, thrillerów i horrorów. Unikaj także zbyt emocjonujących lektur i innych silnych przeżyć. Weź ciepłą, relaksująca kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych. Najlepiej relaksują olejki lawendowy i rozmarynowy.

Nie bierz problemów do łóżka
Naucz się zostawiać wszelkie kłopoty przed drzwiami sypialni. Nie bierz do łóżka służbowego laptopa ani smartfona, a już na pewno nie zajmuj się w łóżku poważnymi zadaniami dopinania swojego budżetu. Staraj się także nie zasypiać z poczuciem nierozwiązanych konfliktów. Jeśli więc pokłóciłaś się z partnerem, wypracujcie kompromis jeszcze tego samego dnia.

Kochaj się na dobranoc
Jednym z najlepszych środków relaksujących i nasennych, jakie wymyśliła natura, jest seks. Kochajcie się przed snem jak najczęściej – to pomaga zapomnieć o codziennych kłopotach i zupełnie się odprężyć. Kontakt fizyczny poprawia krążenie krwi, przyspiesza bicie serca i powoduje wzrost poziomu serotoniny nieporównywalny z tym, który można osiągnąć jedząc czekoladę czy ćwicząc na siłowni.

Wstań rześka jak skowronek!
Kiedy obudzisz się rano, a jest jeszcze za wcześnie, by wstać, nie próbuj znów zasypiać. Poleż spokojnie, pomyśl optymistycznie o czekających cię tego dnia wyzwaniach, a potem powoli wstań i zrób dla siebie coś miłego – np. owocową maseczkę albo delektuj się dłużej herbatą. To postawi cię na nogi lepiej niż piętnaście minut dodatkowej drzemki, z której obudzisz się najpewniej z poczuciem zmęczenia.

Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.