Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

ajurweda dla mężczyzn
Wanda Kruszyńska 22/02/2022

Okazuje się, że mężczyznom nie tylko zależy na budowie mięśni czy podwyższeniu sprawności seksualnej, ale także na psychice. Chcą poznać sposoby na skuteczną walkę ze stresem, by osiągnąć prawdziwe szczęście.

Depresja to nie powód do wstydu

Stres ma wiele wspólnego z wyzwaniami zdrowotnymi. Niezwykle ważne jest, aby mężczyźni zmienili postrzeganie depresji, samotności, strachu i lęku jako słabości. To po prostu normalna część życia, która nie zasługuje na wstyd. Dobrze jest na bieżąco oczyszczać emocje, chociażby poprzez techniki oddechowe pranajamy.

Oczyszczanie organizmu

Warto regularnie oczyszczać ciało poprzez monodietę z kitchari (lekkostrawne i bogate w białko danie z ryżu basmati, fasolki mung, masła klarowanego oraz przypraw i warzyw) lub stosować inne ajurwedyjskie sposoby.

Klasyki ajurwedy zawsze wspominają o oczyszczeniu organizmu z toksyn i pobudzeniu ognia trawiennego (agni), aby toksyny się nie gromadziły. Usuwaj toksyny z organizmu każdej nocy, przyjmując składającą się z trzech ziół mieszankę Triphala. Jeśli dołożysz do tego pół łyżeczki ghee (masła klarowanego) i pół łyżeczki miodu, uzyskasz dodatkowe efekty odmładzające.

Stosowanie właściwej diety

Zacznij dzień od jednej łyżeczki dżemu ajurwedyjskiego Chyavanprash. Odżywczy i oczyszczający owoc amla (agrest indyjski) zawarty w tej mieszance ma oczyszczające i odmładzające działanie. Spraw, aby twoje pożywienie zawierało wiele kolorów. Ta prosta rada pomaga włączyć różnorodne składniki odżywcze do każdego posiłku. Oprócz mięsa i jajek warto umieścić w swojej diecie produkty obfitujące w białko, takie jak nabiał (mleko pełne, twarożek i jogurt), komosa ryżowa, fasola i soczewica, orzechy, nasiona chia i konopi, tofu itempeh oraz awokado. Jedz trzy posiłki dziennie. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu i pij dużo wody mineralnej. Dobrze się wysypiaj i odpoczywaj. Idealny sen trwa około 7-8 godzin na dobę.

Każdy posiłek powinien być w pełni strawny (poprzez wzmocnienie ognia trawiennego), aby organizm mógł przyswoić pokarm we wszystkich tkankach. Zachowaj ogień trawienny, aby był mocny podczas głównych posiłków (kiedy otrzymujesz najważniejsze składniki odżywcze). Dbaj o właściwe łączenie pokarmów. W szczególności unikaj sera i smażonych potraw, mieszania nabiału i mięsa oraz owoców z jakąkolwiek inną żywnością.

Odpowiedni poziom energii

Daj trochę energii swojemu agni. Jeśli zauważysz niepokojące oznaki (np. senność po posiłkach, trudności z obudzeniem się po odpowiednim śnie, biały nalot na języku po nocnym wypoczynku, częste przekrwienie oczu lub kaszel), możesz potrzebować dodatkowego wzmocnienia.

  • Zjedz na 15 minut przed głównym posiłkiem kawałek świeżego imbiru z odrobiną soli oraz paroma kroplami soku z cytryny.
  • Wspieraj swój poziom energii. Shilajit (mumio), zażywany z filiżanką gorącego mleka bądź łyżeczką ghee lub miodu, wesprze zdrową regenerację tkanek.
  • Wprowadź do porannej rutyny automasaż ciepłym olejem (abhyanga), który wzmacnia tkanki i łagodzi zmęczenie.

Niezbędna aktywność fizyczna

Coraz więcej mężczyzn z uwagi na siedzący tryb życia zaczyna przybierać na wadze. Najlepszym sposobem na to, by nie powiększał się obwód brzucha jest regularna aktywność fizyczna. Najlepszy czas na ćwiczenia to 6-10 rano. O tej porze ciało charakteryzuje się największą wytrzymałością. Najbardziej wskazane są długie sekwencje jogi vinyasa, układy aerobowe, podnoszenie ciężarów czy inne ćwiczenia na siłowni. Powinieneś czuć się tak, jakbyś zmusił swoje ciało do zdrowego wysiłku około godziny dziennie. Koniecznie należy zadbać o elastyczność tkanek organizmu, dzięki czemu usuwanie kwasu mlekowego i innych zanieczyszczeń będzie łatwiejsze. Pamiętaj, aby się dobrze rozciągnąć. Po ćwiczeniach weź gorącą kąpiel z solą Epsom oraz paroma kroplami olejku z lawendy.

Teksty ajurwedyjskie wielokrotnie opisują ashwagandhę (żeń-szeń indyjski, witania ospała), gdy poświęcone są libido i afrodyzjakom. Podczas uprawiania seksu zużywana jest duża ilość energii i ojas (istota witalności i odporności). Nic więc dziwnego, że teksty traktujące o męskości (vajikarana) sąsiadują z tymi o odmładzaniu. Można się z nich dowiedzieć, że podstawowymi ziołami na wzmocnienie popędu płciowego są ashwagandha, shatavari, kapikachhu czy vidari.

No i najważniejsze – aby cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym, pielęgnuj każdą doszę – vata, pitta i kapha. We wszystkim zachowaj równowagę dla dobra cielesnej, emocjonalnej i duchowej istoty.

Wzmacniający napój dla każdego mężczyzny

Składniki:

  • 10 migdałów obranych ze skórki
  • 2 szklanki mleka (krowie lub roślinne)
  • 5 daktyli
  • 1 łyżka stołowa glee (masła klarowanego)
  • szczypta szafranu
  • szczypta kardamonu
  • szczypta suchego imbiru

Wszystkie składniki dobrze wymieszaj w mikserze. Napój od razu nadaje się do spożycia.

Wanda Kruszyńska