Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

zawał serca u seniora
dr farm. Paulina Znajdek-Awiżeń 25/02/2022

Zdrowy styl życia po zawale

Osoby starsze po zawale serca przyjmują odpowiednie leki, ale to za mało. Istotne znaczenie ma tu szeroko pojęty zdrowy styl życia, który powinien stać się codziennością. Obejmuje on odpowiednio zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną, rezygnację z alkoholu i papierosów. Warto także wprowadzić odpowiednią suplementację i przyjmować preparaty pochodzenia roślinnego, które m.in. ułatwią utrzymanie prawidłowego poziomu cukru oraz ciśnienia tętniczego krwi.

Głóg – strażnik zdrowego serca

Obecne w kwiatach i owocach głogu flawonoidy oraz proantocyjanidyny znacząco poprawiają kondycję mięśnia sercowego, ponieważ rozszerzają naczynia wieńcowe i zwiększają przepływ wieńcowy. Ponadto wpływają na wzrost siły i szybkości skurczów, a także zmniejszenie częstości ich występowania. Korzystnie oddziałują na przewodnictwo w mięśniu sercowym, obniżają jego pobudliwość. W efekcie serce jest lepiej ukrwione oraz dotlenione, pracuje wydajniej i szybciej regeneruje się po zwiększonym wysiłku. Preparaty z głogu powinny być zatem stosowane przez osoby z przebytymi zawałami lub znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka. Sprawdzą się także w przypadku pacjentów z początkowymi objawami niewydolności mięśnia sercowego, przy zaburzeniach rytmu, a także w tzw. sercu starczym oraz, z uwagi na działanie uspokajające, u osób cierpiących na nerwice serca. Liczne badania prowadzone nad głogiem wykazały, że wyciągi otrzymywane z tego surowca obniżają poziom trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz „złego” cholesterolu (LDL), podnosząc jednocześnie poziom tzw. „dobrego” cholesterolu (HDL). Tym samym mogą zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Serdecznik – przynosi sercu spokój

Między innymi za sprawą alkaloidów – stachydryny i leonuryny, ziele serdecznika obniża ciśnienie krwi, działa rozkurczająco, a ponadto uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy. Rekomenduje się go zatem jako środek wzmacniający w nerwicy serca, a także w nadciśnieniu, nadmiernej pobudliwości nerwowej, lęku, bezsenności, okresie przekwitania i stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Dolegliwości te często występujące u osób w podeszłym wieku. W badaniach na szczurach, z zastosowaniem modelu zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego mózgu, potwierdzono działanie kardio- i neuroprotekcyjne syntetycznej leonuryny. Udowodniono, że alkaloid ten ogranicza powstawanie reaktywnych form tlenu, dzięki czemu mitochondria i błony komórkowe mogą prawidłowo funkcjonować. W efekcie proces obumierania komórek serca ulega zahamowaniu. Ponieważ serdecznik zwiększa wydolność i ochronnie oddziałuje na serce, wskazane jest przyjmowanie produktów z tego zioła przez osoby po przebytych zwałach i cierpiących z powodu arytmii.

___

Bibliografia:

1. https://www.centrumfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2018/06/uklad-krazenia_poradnik-dla-pacjenta.pdf

2. Panacea Nr 1 (38), styczeń – marzec 2012 strony: 5-7

3. Kulczyński B., Gramza-Michałowska A. Potencjał prozdrowotny owoców i kwiatów głogu. ProblHigEpidemiol 2016, 97(1): 24-28

dr farm. Paulina Znajdek-Awiżeń