Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Anna Miastkowska 08/03/2022

Piołun kojarzy się z gorzkim smakiem, ale jego właściwości z powodzeniem to wrażenie rekompensują. Gorzkie substancje zawarte w roślinie stymulują pracę żołądka i produkcję żółci, pomagają układowi trawiennemu wrócić do pełnej sprawności, a także wspierają proces przemiany materii. Kurację piołunową zalecała, żyjąca na przełomie XI i XII w., św. Hildegarda z Bingen. Najlepszą porą na przeprowadzenie kuracji jest okres od maja do października. Pozwala ona organizmowi odzyskać równowagę, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej, ponieważ pozytywnie wpływa na nastrój i eliminuje melancholię. Docelowo terapia pomaga osiągnąć harmonię między ciałem i duchem.

Wbrew pozorom nalewka sporządzona z piołunu nie jest niesmaczna. W swoim składzie zawiera bowiem miód. Można ją kupić w dobrych punktach ze zdrową żywnością polecaną przez św. Hildegardę, ale można ją też zrobić samodzielnie. Sposób jest bardzo prosty, a efekty zbawienne dla organizmu.

Jak przygotować nalewkę piołunową w domu?

Składniki:

40 ml soku z wiosennego piołunu

150 g miodu

1 litr dobrego czerwonego wina

Sposób przygotowania

Wino należy zagotować z miodem, następnie wlać do mieszanki sok z piołunu. Całość trzeba jeszcze chwilę pogotować, a potem ciepły płyn przelać do sterylnych butelek. Zaleca się picie 30 ml co 2-3 dni w okresie od maja do października.

Kuracja piołunowa to prosty sposób na pozbycie się z jelit złogów i toksyn, dzięki czemu poprawia się odporność organizmu. Nalewka pomaga jeszcze m.in. przy arteriosklerozie, dnie moczanowej czy braku łaknienia. Wzmacnianie ciała od maja do końca lata, pomoże skutecznie przygotować organizm do walki z jesienno-zimowymi infekcjami.

Anna Miastkowska

Leave A Comment