Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

panchakarma
Wanda Kruszyńska 01/06/2022

Miejscem, gdzie w XII w p.n.e. narodziła się ajurwedyjska wiedza są południowe rejony Indii. To wieczne zielone tereny, gdzie panuje tropikalny klimat. Wymarzonym miejscem na wypoczynek i odnowę sił witalnych jest Kerala. Tam do dzisiaj ajurweda praktykowana jest w swojej najczystszej postaci. Tam też można odzyskać harmonię ciała i ducha. Najlepiej robić to między listopadem a kwietniem, gdy Europie panuje zima.

Eliksir młodości

Najskuteczniejszą ajurwedyjską metodą przywracania naturalnej równowagi jest panchakarma. Polega ona na dogłębnym oczyszczeniu i rewitalizacji organizmu. Pancha w sanskrycie znaczy „pięć”, a karma tłumaczy się jako „proces”. Panchakarma to pięć efektywnie detoksykujących procesów, które przywracają siły witalne organizmu na czterech poziomach: fizycznym, mentalnym, emocjonalnym i duchowym. W zależności od typu konstytucji organizmu (doszy) i ogólnej kondycji człowieka, dieta oraz wszelkie zabiegi i masaże dobierane są indywidualnie.

Znawcy twierdzą, że ajurweda pomaga niemal na wszystko, np. na migrenę, problemy skórne, alergie, choroby autoimmunologiczne, nadwagę, zaburzenia trawienne, bóle w stawach i wiele innych schorzeń. Za wszelkie dolegliwości i choroby odpowiadają zaburzenia energii w organizmie. Ajurweda pomoże odzyskać jej równowagę, proponując odpowiedni styl życia, a więc właściwą dietę, oczyszczające zabiegi oraz ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Jednymi z najprzyjemniejszych zabiegów są masaże olejowe, kąpiele ziołowe i sauna z aromaterapią.

Program leczenia

Kuracja zaczyna się od wywiadu z pacjentem i postawienia diagnozy przez lekarza medycyny ajurwedyjskiej. Następnie ustala się program terapii, czyli odpowiednią dietę, zabiegi i leki na czas pobytu w specjalnym ośrodku.

Wszystkie procesy ajurwedyjskie działają odchudzająco, pielęgnacyjnie, odstresowują organizm i relaksują umysł. Poprawia się kondycja i sylwetka. Lecznicze właściwości ajurwedyjskich terapii zostały niejednokrotnie potwierdzone medycznie, a spektrum chorób i dolegliwości, które obejmuje uzdrawianie jest bardzo szerokie.

Zabiegi ajurwedyjskie odbywają się w regionie Kovalam, w ośrodku Ananda Lakshmi Ayurveda Retreat nad Morzem Arabskim. Domki, w których przebywają kuracjusze zbudowane są zgodnie z zasadami tzw. świętej geometrii, czyli z zachowaniem właściwych proporcji, które gwarantują dobre samopoczucie i wspomagają proces zdrowienia.

Terapia zgodna z naturą

Ajurwedyjskie terapie odbywają się w środowisku wypełnionym radością, zrozumieniem i akceptacją, w którym każdy odnajdzie przestrzeń dla własnego procesu uzdrawiania i powrotu do pełnej harmonii. Wykorzystywane są w tym celu różne metody wspierające rozwój jednostki – ajurweda, ajur-joga, medytacja, pranajama, uzdrawianie dźwiękiem, terapia w tańcu i wiele innych technik z pogranicza wiedzy psychologicznej i duchowej.

W ośrodku znajduje się ekologiczny ogród, który dostarcza większości warzyw i owoców oraz ziół, które są wykorzystywane w ajurwedyjskiej kuchni. Pracownicy obiektu dokładają wszelkich starań, by leki i produkty ajurwedyjskie były najwyższej jakości i pochodziły ze sprawdzonego źródła.

Cechą wyróżniającą Ananda Lakshmi Ayurveda Retreat spośród licznych tradycyjnych ośrodków ajurwedyjskich w Indiach, jest dbałość o holistyczne podejście do procesu uzdrawiania. Oprócz zabiegów leczących ciało pacjenta, oferowane są takie, które przywracają równowagę w sferze mentalnej i duchowej.

Przeczytaj także: Ajurweda dla kobiet w każdym wieku

Wanda Kruszyńska

Leave A Comment