Dorota Oyrzanowska
30/06/2022
Ashwagandha jest naturalnym adaptogenem, pozwalającym funkcjonować organizmowi w stresujących warunkach bez szkody dla niego. Ashwagandhę można przyjmować w postaci sproszkowanej, w kapsułkach lub w formie płynnej. Do sporządzenia ww. postaci wykorzystuje się przeważnie korzeń i owoce ashwagandhy.
Kluczem do uzyskania pozytywnych rezultatów ze stosowania ashwagandhy jest regularność. W przypadku ashwagandhy zaleca się stosowanie jej przez okres około 6-8 tygodni, aby móc w pełni odczuć jej prozdrowotne własciwości. Po kilku miesiącach przyjmowania ashwagandhy specjaliści zalecają przerwę w jej zażywaniu na okres proporcjonalny do okresu przyjmowania specyfiku.
Jak już zostało wspomniane, ashwagandha w medycynie ajurwedyjskiej jest wykorzystywana jako środek redukujący stres – wspomagający pracę układu nerwowego, wspomagający siły witalne oraz sprawność umysłu, wzmacniający odporność organizmu i polepszający samopoczucie.
Ponadto Ashwagandha wykazuje działanie ochronne i przeciwzapalne. Regularnie stosowana może zapobiegać uszkodzeniom chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz łagodzić jej objawy.
Ashwagandha obniża także poziom cukru we krwi oraz zwiększa wrażliwość na insulinę. Roślina ta uaktywnia w organizmie komórki odpowiedzialne za walkę z wirusami i bakteriami.
Chroni wątrobę przed niekorzystnym wpływem substancji toksycznych w tym metali ciężkich. Jest bogata w żelazo, a więc jest wskazana do stosowania przez osoby z anemią. Ashwagandha łagodzi również negatywne skutki chemioterapii i innych terapii inwazyjnych, poprzez zwiększenie witalności, wydajności i wytrzymałości organizmu. Co za tym idzie stymuluje płodność i procesy regeneracji organizmu. Dodatkowo normalizuje hormony tarczycy w przypadku niedoczynności tego narządu. Co istotne dla wielu kobiet – wspomaga także proces odchudzania.
Ashwagandha jest wskazana przy ekspozycji na stres, przy apatii spowodowanej różnymi czynnikami zewnetrzymi i wewnetrznymi. Wykazuje silne działania antydepresyjne, poprawia nastrój i kondycję umysłową. Dodaje bystrości i wyostrza zmysły. Do tego wykazuje działanie łagodzące nerwice i stany lękowe.
Pozytywny wpływ ashwagandhy na ludzki mózg jest też wykorzystywany w działaniach opóźniających rozwój choroby Alzheimera.
Nie powinno się przyjmować ashwagandhy i jednocześnie pic alkohol. Nie jest polecana dla kobiet w ciąży i matek karmiących oraz osób przyjmujących leki przeciwpadaczkowe, znieczulające czy uspokajające. Ashwagandhy nie powinny przyjmować także dzieci i osoby na nią uczulone.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY / REKLAMA