Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

pharmovit
Dorota Oyrzanowska 13/07/2022

Skóra, paznokcie i włosy

Skóra należy do jednych z największych narządów, waży u dorosłego człowieka do 5 kilo i osiąga powierzchnię do 2m2. Nic więc dziwnego, że pełni wiele wyspecjalizowanych funkcji. Jej głównym zadaniem jest ochrona narządów wewnętrznych przed oddziaływaniem z zewnątrz, ponadto wychwytuje bodźce i bierze udział w termoregulacji organizmu. Elementami składowymi skóry, oprócz naczyń krwionośnych, limfatycznych, gruczołów łojowych i potowych, są także włosy i paznokcie. Tworzą one wraz ze skórą, układ naczyń połączonych, mających wspólny mianownik – zdrowie człowieka.

Paznokcie to wytwór naskórka, to swoiste płytki rogowe chroniące opuszki palców. Większość ich składu stanowi keratyna a pozostałe składniki to woda, wapń oraz lipidy.

Podobnie jak paznokcie, włosy są również wytworem naskórka. Pokrywają prawie całą powierzchnię skóry. Wyrastają z mieszków włosowych. Składają się z rdzenia, kory włosa i warstwy zewnętrznej – osłonowej. Dorosły człowiek ma na głowie około 150 tysięcy mieszków włosowych.

Czynniki wpływające na skórę, paznokcie i włosy

Wpływ na wygląd skóry, paznokci i włosów ma szereg czynników. Zalicza się do nich tryb życia, dieta, przyjmowane leki i nałogi.

Niekorzystny wpływ na skórę, paznokcie i włosy niewątpliwie ma stres. To samo tyczy się spożywanego cukru i przetworzonej żywności.

Niepokojące symptomy

Do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu może dojść na tle wystąpienia czy przyjmowania ww. czynników. Objawami choroby czy dysfunkcji organizmu mogą być:

  • problem z nadmiernym wypadaniem włosów – powyżej 100 włosów dziennie
  • pękająca, miękka i pofałdowana / zmieniona chorobowo, płytka paznokcia
  • szare, matowe, łamiące się włosy
  • blada, sucha, porowata cera

Wszystkie niepokojące objawy związane ze stanem naszej skóry, włosów i paznokci to zwykle wynik niedoboru ważnych dla organizmu związków mineralnych i witamin. Trzeba wtedy dokładnie zwrócić uwagę na naszą dietę i rozważyć włączenie odpowiedniej suplementacji. Najlepiej w tym celu zwrócić się do lekarza lub dietetyka.

Suplementacja piękna

Aby na dłużej zachować piękną skórę, paznokcie i włosy, należy badać i uzupełniać poziom witaminy A, C, D, E a także witamin z grupy B. Jeżeli chodzi o składniki mineralne, to sprzymierzeńcami pięknego wyglądu są minerały takie jak: żelazo, magnez, cynk, miedź oraz krzem.

Nie wolno zapominać również o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Dorosły organizm potrzebuje dziennie do 2 litrów płynów. Najlepiej pić wodę niegazowaną w temperaturze pokojowej. Woda w połączeniu z kolagenem są niezbędne do zachowania prawidłowej elastyczności skóry i włosów.

Pielęgnacja dla urody

O skórę, paznokcie i włosy należny również dbać dobierając odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i preparaty odżywczo – ochronne.

Szczególnie w lecie należny zwrócić uwagę na odpowiednią ochronę skóry i włosów, wybierając kosmetyki z filtrem UV. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć produkty z neutralnym pH, bez dodatku sztucznych barwników i substancji zapachowych. Kosmetyki te powinny być dostosowane do kondycji naszej skóry i włosów oraz do naszego wieku. Jeżeli nie wiemy jaki kosmetyk wybrać, pomocna może okazać się porada specjalisty – dermatologa lub kosmetologa.

Bardzo istotna jest również regularność i powtarzalność czynności pielęgnacyjnych. Warto z pielęgnacji domowej uczynić rytuał piękna, który stanie się przyjemnym rozpoczęciem i zakończeniem każdego dnia.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / REKLAMA

Dorota Oyrzanowska

Leave A Comment