Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Chlorofil z morwy białej
Dorota Oyrzanowska 15/07/2022

Chlorofil występuje powszechnie w roślinach, glonach i cyjanobakteriach. Budowa chlorofilu jest zbliżona do struktury hemoglobiny z tą różnicą, że w chlorofilu centralnym atomem jest magnez (Mg), a w hemoglobinie – żelazo (Fe). Chlorofil może wykazywać zatem działanie terapeutyczne w warunkach niedoboru hemoglobiny. 

Chlorofil po raz pierwszy został odkryty przez francuskich chemików na początku XIX wieku. Występuje najczęściej jako chlorofil A i B. Chlorofil A jest koloru zielononiebieskiego a chlorofil B – zielonożółtego. Stanowi powszechnie znany barwnik w świecie roślin, który to uczestniczy w ich podstawowych procesach życiowych. Chlorofil umożliwia przemianę energii słonecznej w chemiczną, niezbędną do fotosyntezy. Co ciekawe, rośliny lubiące cień mają więcej chlorofilu B, natomiast u roślin światłolubnych przeważa chlorofil A. 

Wpływ chlorofilu na organizm 

Według specjalistów, prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych organizmowi. Niestety bardzo często tryb życia i nieprawidłowe nawyki żywieniowe, prowadzą do wystąpienia chorób dietozależnych. W takich sytuacjach, aby wspomóc organizm, zaleca się przyjmowanie suplementów diety bogatych w mikroelementy i witaminy. 

Do jednych z najlepszych produktów należy chlorofil. Wykazuje on dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Nie bez kozery mówi się, że warzywa i owoce są zdrowe. Szczególnie polecane są zioła i warzywa zielone takie jak: jarmuż, natka pietruszki, koperek czy szpinak. Na szpinak jednak powinny uważać osoby z chorobami nerek, w tym z kamicą nerkową.

Chlorofil wpływa korzystnie na pobudzenie produkcji krwi i działa przeciwstarzeniowo, chroniąc organizm przed wolnymi rodnikami i toksynami. Dodatkowo reguluje pH organizmu, wzmacnia odporność i wydłuża cykl życia komórek, a co za tym idzie wspomaga regenerację skóry oraz łagodzi podrażnienia. Chlorofil odbudowuje również florę bakteryjną jelit, zapobiegając tym samym dolegliwościom układu pokarmowego. Zawarty w chlorofilu magnez redukuje stres i przywraca prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Chlorofil stymuluje również wydzielanie hormonów u kobiet. Przyczynia się do ochrony i rozjaśniania cery. Działa przeciwzapalnie. Łagodzi przewlekłe bóle stawów, dlatego często stosuje się go jako uzupełnienie terapii artretyzmu, ale także chronicznego zapalenia trzustki czy zapalenia zatok.

Niewątpliwą zaletą chlorofilu jest również działanie neutralizujące nieprzyjemne zapachy. 

Po chlorofil powinny sięgać przede wszystkim osoby cierpiące na niedobór witamin i minerałów oraz te, których dieta jest uboga w produkty roślinne.

Najlepiej przyswajalna forma chlorofilu

Obecnie na rynku jest dostępny chlorofil roślinny w płynie, w tabletkach i w proszku. Najwygodniejszą i najczęściej polecaną przez specjalistów formą chlorofilu jest chlorofil do picia. Stanowi on wygodny sposób na uzupełnienie codziennej diety o dobroczynne substancje. Forma płynna zapewnia szybkie działanie i efektywne wchłanianie życiodajnych składników.

Chlorofil pozyskuje się głównie z morwy białej lub lucerny. Naturalny chlorofil jest dobrze rozpuszczalny w glicerynie roślinnej czy w tłuszczach. Warto więc np.: do sałaty, dodać kilka kropli oleju.

Czy chlorofil jest bezpieczny?

Chlorofil, jak i pozostałe suplementy diety, stanowi szczególną grupę środków spożywczych, które muszą spełniać podstawowe wymagania stawiane produktom spożywczym. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 3/39 o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 2006 r., suplement diety jest środkiem spożywczym, „którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych” . 

Zastosowanie chlorofilu jako uzupełnienie codziennej zróżnicowanej diety, stanowi bezpieczne wsparcie w wielu schorzeniach. Przyjmowanie chlorofilu jest bezpieczne. Został on dokładnie przebadany. Nie posiada w większości, ograniczeń i przeciwwskazań do stosowania. Wyjątek stanowi okres ciąży oraz indywidualna nietolerancja na składniki preparatu. Chlorofil można podawać również dzieciom – od 3 roku życia i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Chlorofil jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako naturalny barwnik żywności (E141) i produktów urodowych. Nie wykazuje żadnych toksycznych właściwości.

Dostarczanie chlorofilu i innych suplementów, nie może zastępować jednak zróżnicowanej diety, obfitującej w warzywa i owoce. Przed rozpoczęciem kuracji chlorofilem należy skonsultować się z lekarzem. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / REKLAMA. Materiał jest wyłącznie informacją o właściwościach substancji. Nie jest opisem suplementu diety.

Bibliografia:
Substancje bioaktywne występujące w „zielonych” suplementach diety – K.Karwowska, M.Skotnicka, M.Pieszko, (2020), Bromat. Chem. Toksykol., 53 (3), str.129-136
http://www.food-info.net/pl/e/e140.htm
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20061711225/T/D20061225L.pdf
Spektakularne właściwości bioolejów otrzymanych z nasion wybranych roślin alternatywnych – H.Pieńkowska. B.Smyk, R.Zadernowski, (1999), Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 468/405-413
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/chlorofil-co-to-jest-i-na-co-pomaga

Dorota Oyrzanowska