Anna Mackojć
20/07/2022
Wysokie temperatury i słońce mogą niekorzystnie wpływać zarówno na kondycję naszej skóry, jak i włosów. Syntetyzowana w skórze witamina D oddziałuje także na jej przydatki, czyli włosy i paznokcie. Reguluje cykl odnowy biologicznej naskórka, procesy jego złuszczania, zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz wspomaga regenerację.
Ekspozycja skóry na słońce wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D w organizmie, co korzystnie wpływa na kondycję włosów. Wspiera też procesy regeneracji skóry, gdyż może przyspieszać powrót do zdrowia przy łuszczycy lub egzemie.
Długotrwała ekspozycja włosów na promieniowanie UV może prowadzić do ich przesuszenia, łamliwości i kruszenia się. Aby skutecznie chronić włosy latem, należy stosować preparaty z filtrem UV. Przy dużej ekspozycji na słońce, trzeba wybierać preparaty ochronne bez spłukiwania.
Włosy zawierają melaninę – naturalny pigment, który chroni przed promieniami UV, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w zależności od ilości melaniny we włosach, są one chronione mniej lub bardziej. Włosy ciemniejsze mają go więcej, wskutek tego naturalnie są bardziej odporne na negatywne działanie promieni słonecznych niż włosy jasne lub rozjaśniane.
Pamiętajmy, że skóra głowy także się opala, dlatego trzeba zabezpieczać ją nakryciami głowy przepuszczającymi powietrze, najlepiej z bawełny.
Latem powinna ona uwzględniać nie tylko ochronę przed promieniowaniem UV, ale także regularne odżywianie włosów. Przynajmniej raz w tygodniu warto stosować maseczkę lub olejek i zakładać na głowę foliowy czepek oraz ręcznik, aby aktywne składniki zawarte w wybranym preparacie mogły głębiej wniknąć we włosy.
W pielęgnacji skóry głowy i włosów latem warto sięgnąć po preparaty zawierające: kwas hialuronowy, kolagen, aloes, pantenol oraz mocznik, minerały morskie i witaminę E. Można również korzystać z domowych produktów, takich jak oliwa czy rozgniecione awokado. Skuteczna pielęgnacja włosów to także wzmacnianie ich od wewnątrz, dzięki stosowaniu właściwej diety wspomagającej ich kondycję. Powinna ona obfitować w zielone warzywa, jak na przykład brokuły, szpinak i sałatę, zawierające dużo żelaza oraz witaminy A i C, które są niezbędne do produkcji sebum.
Zdrowe i piękne włosy są wytworem czystej, zrównoważonej skóry głowy, a dokładnie jej naskórka. Skóra w procesie fizjologicznym wytwarza ochronny film, zwany płaszczem hydrolipidowym. Różne dolegliwości skóry głowy mogą powodować obecność grubych warstw zrogowaciałego naskórka i zalegającego łoju. W efekcie mogą wytwarzać się czopy łojowe, które zamykają ujścia mieszków włosowych. Z wyhodowanej w ten sposób warstwy łojowo-rogowej powstaje bariera ograniczająca dostęp aktywnym składnikom, które są stosowane w preparatach pielęgnacyjnych.
Stosowanie peelingu zapewnia redukcję zrogowaciałego naskórka, eliminację grudek łojowych oraz dotlenia skórę głowy, a następnie ułatwia dotarcie odpowiednim składnikom do wnętrza skóry.
Przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest stosować silnie odżywiające maseczki. Skupiając się na wzmacnianiu włosów, warto wybierać maski do włosów i skóry głowy zawierające antyoksydanty, które regenerują skórę głowy i łodygę włosa. Do składników wykazujących działanie antyoksydacyjne zaliczamy witaminy C+E, jak również polifenole czy fitoestrogeny. Latem należy stosować maskę raz w tygodniu.
Po kąpieli w basenie lub morzu warto jest stosować pielęgnację opartą na regularnym oczyszczaniu włosów. Zanim wejdziemy do morza, wskazane jest spłukanie włosów słodką wodą i delikatne związanie ich, aby szybko nie wyschły. Wtedy wchłoną mniej słonej wody. Po powrocie z plaży powinno się umyć głowę delikatnym szamponem. Uwaga, szkodliwe jest suszenie włosów na słońcu, gdyż w jego następstwie łuski nie domykają się i woda szybko odparowuje, powodując szorstkość.
Przeczytaj także: Sprawdzone sposoby na piękne włosy