Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

pharmovit
Klaudia Wieczorkowska-Laskowska 18/08/2022

Z czym kojarzy nam się kwas hialuronowy? Z medycyna estetyczną? Kosmetyką? A może medycyną naturalną? Jego zastosowań jest wiele. Zobaczmy czym jest kwas hialuronowy i jak działa na nasz organizm.

Definicja

Kwas hialuronowy (HA) to substancja występująca naturalnie w organizmie człowieka, gdzie przyjmuje postać hialuronianu sodu inaczej soli sodowej. Jest to substancja endogenna, co oznacza, że HA jest wytwarzany samoistnie przez organizm – bez udziału bodźców zewnętrznych.

Kwas hialuronowy został po raz pierwszy wyodrębniony w 1934 roku z ciała szklistego oczu bydląt. Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody w organizmie. Wiąże on wodę w ilości nawet 1000-krotnie przekraczającej jego masę. Występuje najliczniej w skórze człowieka, w mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Stanowi składnik płynów ustrojowych i tkanki łącznej a także jest budulcem ścian naczyń krwionośnych.

Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się w skórze noworodków i dzieci. Z wiekiem jego ilość jednak stopniowo się zmniejsza. Drastyczny spadek ilości kwasu hialuronowego następuje po 50 roku życia, a w wieku 70 – 80 lat ilość hialuronianu w skórze jest praktycznie zerowa. W wieku 70 lat ilość ta w organizmie człowieka obniża się o 80% w stosunku do poziomu w wieku lat 40. Wraz z upływem czasu skomplikowana struktura kwasu hialuronowego ulega destrukcji. Mają na to wpływ procesy przebiegające podczas starzenia się skóry oraz inne czynniki zarówno zewnątrzpochodne jak i wewnątrzpochodne – mówi dr Marta Tazbir.

Kwas hialuronowy – rodzaje

Kwas hialuronowy dzieli się na:

  • małocząsteczkowy kwas hialuronowy (LMW-HA) o masie cząsteczkowej między 5 a 20 kDa (kilodaltonów) – ma on zdolność nawilżania głębszych warstw skóry,
  • średniocząsteczkowy kwas hialuronowy (MMW-HA) o masie cząsteczkowej między 100 a 300 kDa – silnie nawilża najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka,
  • wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy (HMW-HA) o masie cząsteczkowej między 1000 a 1400 kDa – wykazuje zdolność do utrzymywania się na skórze, zabezpieczając ją przed odwodnieniem.

Znaczenie kwasu hialuronowego

Poza wyżej wspomnianymi znaczeniami kwasu hialuronowego, pełni on w organizmie człowieka szereg innych, istotnych ról.

Funkcją podstawową jest utrzymanie integralności substancji międzykomórkowej, nadanie jej sprężystości i elastyczności. Zapewnia transport składników odżywczych i jonów w skórze. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie strun głosowych. Bierze udział w każdym z etapów gojenia się ran. Ponadto ma działanie bakteriostatyczne. HA o dużej masie cząsteczkowej ma właściwości przeciwzapalne, immunosupresyjne, antyoksydacyjne. Natomiast ten o małej masie cząsteczkowej pobudza kolejne etapy odpowiedzi immunologicznej.

Ubytek kwasu hialuronowego

Codziennie blisko 30% kwasu hialuronowego ulega rozpadowi w ciele człowieka. Deficyt ten uzupełniają od razu nowe cząstki. Po 25 roku życia ilość kwasu hialuronowego występującego w tkankach ludzkich się zmniejsza. Prowadzi to do:

  • stopniowego przesuszenia skóry
  • powstania zmarszczek i przebarwień
  • utraty elstyczności skóry
  • spowolnienia procesów regeneracyjnych
  • zmniejszenia odporności organizmu na czynniki zewnetrzne

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w okulistyce, w reumatologii, ginekologii, stomatologii, chirurgii, otolaryngologii, urologii, w inżynierii tkankowej. HA wykorzystywany jest jako marker wielu chorób. W farmacji przedłuża działanie leków o krótkim okresie półtrwania.

Kwas hialuronowy – suplementacja

W aptekach, sklepach zielarskich dostępne są suplementy diety z kwasem hialuronowym. Występują w postaci tabletek, kapsułek, proszku do sporządzenia roztworu czy ampułek. Do wyboru są preparaty jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe, łączone np.: z kolagenem.

Jednym z najlepszych preparatów wieloskładnikowych na rynku jest suplement Kolagen + kwas hialuronowy 90 k marki Pharmovit. Produkt zawiera hydrolizowany kolagen, kwas hialuronowy oraz witaminę C. Zalecana porcja produktu do spożycia w ciągu dnia niezbędna do uzyskania korzystnego działania to 2 kapsułki, które należy popić wodą.

Przed rozpoczęciem suplementacji trzeba zapoznać się z ulotką produktu, a wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania i dawkowania skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Nigdy nie naleźy stosować suplementów diety bez konsultacji ze specjalistą.

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania

Preparaty z kwasem hialuronowym są dobrze tolerowane przez organizm a ich stosowanie jest z reguły bezpieczne. Preparaty HA są nietoksyczne, niemutagenne, zwykle nie wywołują reakcji alergicznych. Jednak z suplementacji kwasem hialuronowym powinny zrezygnować kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby z chorobami nowotworowymi oraz z chorobami autoimmunologicznymi oraz infekcjami.


* Środki ostrożności: Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Nie stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Produkt dla dorosłych. Spożywania produktu nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia.

Bibliografia
https://archive.ph/HjD0F – Kwas Hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry – Prywatna Praktyka Lekarska Marta Tazbir
https://www.agriculturejournals.cz/publicFiles/02029.pdf
https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201402_Farmacja_004.pdf

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / REKLAMA

Klaudia Wieczorkowska-Laskowska

Leave A Comment