Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

poznaj oznaki starzenia się włosów
Anna Mackojć 13/10/2022

Pragnąc zachować jak najdłużej młody wygląd, koncentrujemy się głównie na skórze i pojawiających się z wiekiem zmarszczkach. Niestety upływający czas widać także na naszych włosach i nie tylko w postaci siwych kosmyków, które wiele osób ukrywa stosując koloryzację.

Wraz z wiekiem możemy zaobserwować znacznie więcej oznak starzenia się włosów. Utrata witalności i objętości, większa łamliwość i kruchość, zmniejszenie tempa wzrostu włosów – takich zmian z czasem zauważymy znacznie więcej.

Oznaki starzenia się włosów

Włosy podobnie jak inne elementy naszego ciała są poddane niszczycielskiej sile czasu. Pierwsze oznaki naturalnego procesu starzenia się włosów możemy zauważyć już około 30 tego roku życia, często także wcześniej. Na proces ten mają wpływ różne czynniki wynikające zarówno z fizjologii naszego organizmu i zachodzących w nim wraz z wiekiem zmian, jak również nasze codzienne nawyki, higiena życia, stres czy nawet brak ochrony włosów przed słońcem.

Procesy degeneracyjne

Na fenotyp starzenia się włosów składa się kilka procesów. Jednym z nich jest starzenie się samego mieszka włosowego, które możemy zauważyć w postaci siwienia. Mechanizm siwienia w uproszczeniu polega na wyczerpaniu się pigmentu we włosach. Jest to efekt naturalnego procesu starzenia się organizmu, który może zacząć się stopniowo już w wieku około 25 lat. Zdarza się jednak, że siwe włosy mogą także pojawić się u osób nawet po 20 roku życia lub wcześniej i wynikać z predyspozycji genetycznych, jeśli odziedziczyliśmy taką cechę.

Kolor włosów jest zależny od ilości melaniny, a dokładnie od jej form – eumelaniny i feomelaniny i proporcji między nimi. Włosy ciemne składają się z większej ilości eumelaniny, z kolei blond i rude – feomelaniny. Kiedy zaczyna brakować tego składnika zaczynają pojawiać się siwe włosy. Charakteryzują się większą szorstkością, sztywnością i matowością, gdyż nie zawierają już naturalnego barwnika i są puste w środku, co zmienia ich strukturę. – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Innym zauważalnym procesem jest zmniejszenie tempa wzrostu włosów. Wraz z wiekiem włosy mogą rosnąć wolniej, co odczuwają szczególnie kobiety chcące zapuścić włosy. Proces ten wynika ze starzenia się komórek ciała i zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Upływający czas można także zaobserwować w formie zmian samej grubości łodygi włosa.

Kolejną oznaką jest matowienie włosów, co widoczne jest w utracie połysku, nawet przy ich farbowaniu nie jest łatwo uzyskać tak zwaną trójwymiarowość koloru.

Jedną z najbardziej dotkliwych i widocznych oznak starzenia się włosów dla wielu osób jest utrata ich gęstości. Wpływ na to ma zarówno praca hormonów, jak również wiele innych czynników powiązanych, jak na przykład dotykające nas choroby, przyjmowane lekki, stosowana dieta, stres czy stosowana na co dzień pielęgnacja czy stylizacja włosów.

Możemy także zaobserwować, że wraz z wiekiem włosy stają się bardziej suche i szorstkie, co jest  powiązane z malejącą produkcją sebum przez gruczoły łojowe.

Starzenie się skóry

Na kondycji włosów odbija się również proces starzenia się samej skóry. Wraz z wiekiem skóra głowy staje się bardziej podatna na podrażnienia, jest bardziej wrażliwa i przesuszona. Warto więc poświęcić jej więcej uwagi, gdyż jej stan przekłada się bezpośrednio na włosy. To codziennej pielęgnacji warto włączyć masaże skóry głowy pobudzające krążenie i sprzyjające lepszemu odżywieniu cebulek. Wskazane są peelingi skóry głowy, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowej higieny włosów i lepszej absorpcji czynników odżywczych na kolejnych etapach pielęgnacji. Usunięty podczas peelingu nadmiar sebum i zanieczyszczeń daje mieszkom włosowym lepsze warunki do funkcjonowania.

Pielęgnacja

Zdrowe i zadbane włosy dodają młodego wyglądu, dlatego wiele osób nie tylko decyduje się maskować siwiznę, ale również skorzystać z odpowiednich kuracji odmładzających.  Właściwie dobrane preparaty i zabiegi trychologiczne mogą skutecznie pomóc regenerować włosy na każdym etapie życia i znacznie poprawić ich kondycję oraz witalność.

Jednym z elementów procesu odmładzania włosów jest choćby przywracanie prawidłowego cyklu wzrostu włosa, który może zostać zakłócony przez czynniki zewnętrzne, jak m.in. restrykcyjne diety, przyjmowane leki czy stres. Odkryciem potwierdzonym wynikami badań jest zastosowanie w tym celu na przykład terapii polegającej na regularnej suplementacji proteoglikanami. Ich rolą jest wyrównanie fazy anagenu do prawidłowego czasu jej trwania. Dodatkowo proteoglikany wpływają pozytywnie na aktywację komórek macierzystych w mieszkach włosowych, aby finalnie zapoczątkować i wyrównać fazę anagenu. Do kuracji włosów w wieku dojrzałym można wykorzystać także mocno regenerujące zabiegi trychologiczne z wykorzystaniem pudru z japońskiej, czarnej perły, pudru diamentowego oraz ekstrakt z zielonego kawioru. – mówi trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Zdrowe nawyki

Istotne znaczenie dla kondycji naszych włosów w wieku dojrzałym mają również zdrowe nawyki, dobrze zbilansowana i wartościowa dieta oraz higieniczny tryb życia. Procesu starzenia się włosów nie jesteśmy w stanie całkowicie zatrzymać, ale zauważając pierwsze jego oznaki możemy go spowolnić skutecznie regenerując włosy od wewnątrz i zewnątrz.

Przeczytaj także: Zaburzenia psychiczne a włosy

Anna Mackojć

Leave A Comment