Paulina Jędrocha
28/12/2022
Zapalenie dróg moczowych to dość powszechny problem, który dotyka raz w życiu prawie każdego człowieka. Niestety, dolegliwość ta częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn, z powodu usytuowania cewki moczowej oraz budowy anatomicznej. Na zapalenie pęcherza najczęściej narażone są kobiety od 20 do 50 roku życia.
Stany zapalne wywołują zazwyczaj bakterie, które bardzo szybko namnażają się w drogach moczowych, powodując w tym samym czasie bardzo nieprzyjemne objawy. Pomimo skrupulatnego dbania o codzienną higienę, każdego z nas może dotknąć zapalenie dróg moczowych. Z tego właśnie powodu, już wcześniej warto znać przyczyny choroby, towarzyszące jej objawy oraz naturalne sposoby jej zwalczania.
Jeśli wyżej wymienionym objawom towarzyszy ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, gorączka, wymioty, mdłości należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza!
Dolegliwości takie jak ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu, nie dotyczą jedynie zapalenia pęcherza. Mogą wystąpić również przy takich chorobach układu moczowego jak: kamica nerkowa, zapalenie miedniczek nerkowych, czy też podczas zapalenia kłębków nerkowych. Te schorzenia są na tyle poważne, że nie można ich lekceważyć. Należy również trzymać się ściśle zaleceń lekarza, który oprócz farmakologii, może wdrożyć w proces leczenia preparaty ziołowe, które mają dużą skuteczność w walce z chorobą.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie w domu ziół, które pomogą nam na różne dolegliwości ze strony układu moczowego.
1. Nawłoć pospolita – można zrywać ją od lipca do września. Najczęściej występuje na zboczach, łąkach i polanach, a także w lasach iglastych i zaroślach. Nawłoć działa bardzo mocno moczopędnie. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Można nią leczyć prawie wszystkie dolegliwości ze strony układu moczowego.
Jak przyrządzić napar?
1 łyżka suszonej nawłoci zalać wrzątkiem i parzyć przez około 5 minut. Należy ją pić 3 razy dziennie po jednej szklance 250 ml.
Uważaj!
Nawłoci nie należy podawać dzieciom do 12 roku życia, chyba że lekarz zaleci inaczej. Nie należy stosować jej, jeśli mamy obrzęki wywołane niewydolnością nerek lub serca. Nawłoć nie jest odpowiednia dla kobiety w ciąży lub karmiących piersią.
2. Brzoza brodawkowa – materiałem leczniczym są soki, pąki oraz liście. Liście brzozy są bogate w witaminę C, sole mineralne i kwasy organiczne. Działają odkażająco, przeciwzapalnie, moczopędnie oraz stabilizują przemianę materii. Oprócz tego, że możemy ją stosować podczas infekcji dróg moczowych, to bardzo dobrze sprawdza się jako pomoc w kamicy nerkowej.
Jak przyrządzić napar?
Łyżkę wysuszonych liści zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Napar można pić maksymalnie 3 razy dziennie.
Uważaj!
Nie można jej stosować, gdy występują obrzęki związane z niewydolnością serca lub nerek, w sytuacji niedrożności dróg moczowych lub uczulenia na liście albo pyłek brzozy. Mikstury z brzozy nie wolno podawać dzieciom oraz kobietom w ciąży lub karmiących piersią.
3. Mącznica lekarska – liście jej zawierają bardzo dużo substancji, które w skuteczny sposób zwalczają stany zapalne nerek i pęcherza. Działają moczopędnie, bakteriobójczo i przeciwzapalnie.
Jak przyrządzić napar?
1 łyżkę suszonych liści zalać szklanką wody i odstawić na 45 minut. Następnie podgrzać na małym ogniu przez 5 minut, do momentu gotowania. Odcedzić do naczynia utrzymującego ciepło i pić co 3 godziny 1 – 2 łyżek. Podczas kuracji naparem mocz przyjmuje ciemniejszą barwę. Jednak im stan zdrowia się poprawia, tym mocz jaśnieje.
Uważaj!
Mącznicy nie należy stosować, jeśli występuje stan zapalny przewodu pokarmowego. Nie mogą jej używać kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Stosując mącznicę, nie należy używać środków z żurawiną.
Pierwszym godnym uwagi naturalnym lekarstwem jest skrzyp. Działa przeciwzapalnie i moczopędnie, dba o prawidłowy stan błon śluzowych pokrywających pęcherz moczowy, leczy różnego rodzaju infekcje układu moczowego i zapobiega kamicy nerkowej.
Drugim wartym uwagi jest suszony korzeń pietruszki, który działa odkażająco, moczopędnie, rozkurczowo oraz zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.
Trzecie naturalne lekarstwo to suszony korzeń lubczyka. Chroni on przed powstawaniem piasku w nerkach, ułatwia jego usuwanie oraz działa moczopędnie.
Wszystkie wymienione w powyższym tekście zioła możemy zebrać sami lub zakupić w sklepach zielarskich i przyrządzić z nich napary, które pomogą, a czasami całkowicie wyleczą nas z różnych dolegliwości ze strony układu moczowego. Jednakże trzeba obserwować swój organizm i w razie konieczności wybrać farmakologiczny sposób leczenia. Pamiętaj też o kilku podstawowych zasadach, aby uniknąć nieprzyjemności ze strony układu moczowego:
Przeczytaj także: Nietrzymanie moczu – sprawdź jak sobie pomóc