Klaudia Gregorczyk
05/01/2023
Na anoreksję na świecie cierpi około jednego procenta kobiet. Ale co z mężczyznami? Zaburzenia odżywiania są często uważane za problem zdrowotny kobiet, w rzeczywistości mogą one dotknąć każdego i w dowolnym momencie życia.
Presja, by wyglądać idealnie, nie oszczędza nikogo, ale presja, by wyglądać jak macho, powstrzymuje wielu mężczyzn przed szukaniem pomocy w chorobie postrzeganej jako „kobiecy problem zdrowotny”. Badania mówią, że blisko jeden na trzech pacjentów cierpiących na zaburzenia odżywiania jest mężczyzną, jednak mężczyźni mogą być mniej skłonni do szukania pomocy, zwłaszcza w środowisku, w którym dominują kobiety.
Anorexia nervosa, zwana inaczej jadłowstrętem psychicznym, jest jedną z klinicznych postaci niedożywienia, a termin ten istnieje od XIX wieku. Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania o różnym stopniu nasilenia. Zdefiniowano ją jako problem psychologiczny o szerokim spektrum, dotyczący masy ciała i czynności związanych z jedzeniem, mogący mieć poważne skutki zdrowotne. Jadłowstręt psychiczny oznacza dosłownie nerwową utratę apetytu.
Klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM – IV wyróżniła dwa podtypy jadłowstrętu psychicznego:
· typ restrykcyjny – osoby z tym typem anoreksji poważnie ograniczają ilość spożywanego jedzenia;
· typ bulimiczny (nie mylić z bulimią) – osoby z tym typem anoreksji zmuszają się do wymiotów oraz mogą przyjmować duże ilości środków przeczyszczających lub stosują inne metody, aby oczyścić swoje jelita.
Anorexia nervosa dotyka zarówno mężczyzn, kobiety, jak i dzieci; nie ma znaczenia płeć ani tożsamość płciowa. Jednak to zaburzenie odżywiania wpływa na osoby różnej płci w odmienny sposób. U mężczyzn zauważane są nieco inne oznaki i objawy (niż u kobiet), co utrudnia ich dostrzeżenie, ponieważ zaburzenia odżywiania stereotypowo postrzegane są jako problem kobiecy.
· intensywny strach przed przybraniem na wadze lub przytyciem,
· odmowa utrzymania masy ciała w zdrowym zakresie (spadek poniżej 85% zdrowej masy ciała),
· zaburzenia obrazu ciała,
· zaprzeczanie powadze swojego stanu,
· poważne ograniczenie jedzenia i zbyt intensywne ćwiczenia,
· zaabsorbowanie jedzeniem, ale niespożywanie go,
· perfekcjonizm, deprecjacja siebie, potrzeba akceptacji,
· niepokój, rozdrażnienie, obniżona koncentracja,
· osłabienie lub zmęczenie.
Czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na anoreksję:
· postawy społeczne (presja otoczenia, kult szczupłej sylwetki),
· wpływy rodzinne (rozbita rodzina, przemoc w rodzinie, zbyt duże wymagania rodziców),
· genetyka,
· zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu,
· problemy rozwojowe.
Zagrożone zachorowaniem mogą być również osoby uprawiające sporty lub pracujące w obszarach, które koncentrują się na kształcie i rozmiarze ciała. Należą do nich:
· balet,
· kulturystyka,
· piłka nożna (głównie mężczyźni),
· łyżwiarstwo figurowe,
· gimnastyka,
· biegi,
· modeling,
· wrestling i inne sporty walki.
Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania bardzo trudnym w leczeniu, gdyż nie wszyscy chorzy zgadzają się na podjęcie terapii. Choroba ta w 5 – 10% przypadków doprowadza do śmierci osób zmagających się z nią. W leczeniu anoreksji zaleca się terapię, pracę z psychologiem lub psychiatrą oraz stosowanie diety wysokoenergetycznej, która składa się z pięciu małych posiłków dziennie. Jest to wskazane z uwagi na zmniejszony żołądek chorego, u którego spożycie zbyt dużej porcji posiłków może wywołać wymioty lub bóle w nadbrzuszu. W odstępie od jednej do dwóch godzin po posiłku chorzy powinni leżeć.
Ważne jest, aby uznać, że anoreksja nie jest tylko problemem kobiet. To zagrażające życiu zaburzenie odżywiania dotyka również mężczyzn, a badania pokazują, że może być u nich nawet bardziej śmiertelne i wstydliwe.
Przeczytaj także: Zbuduj wewnętrzny balans na cały rok
Bibliografia:
1. Anorexia not just a woman’s health problem, The Meadowglade, 2019.
2. Gregorczyk K., Zaburzenia odżywiania – postępowanie dietetyczne, 2019.
3. Anorexia, not only a young girl’s foe, Familiprix, 2019.
4. Anorexia Nervosa, John’s Hopkins Medicine, 2022.