Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

trądzik
Klaudia Gregorczyk 12/01/2023

Trądzik może zebrać emocjonalne żniwo w każdym wieku. Dlatego korzystajmy z wiedzy, kiedy pojawia się sposób, aby temu zapobiec. Powszechnie wiadomo, że środowisko i genetyka są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi trądziku, ale dieta również odgrywa dość istotną rolę w zmianach naszej skóry.

Związek między dietą a trądzikiem był już przedmiotem wielu dyskusji, ale ostatnie badania pokazują, że dieta może mieć znaczący wpływ na jego rozwój. Przyjrzyjmy się więc działaniu niektórych produktów.

Mleko

Im więcej mleka pijesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć trądzik – zwłaszcza jeśli jest to mleko chude – co może być spowodowane przenikaniem hormonów produkowanych przez krowy, gdy są w ciąży. Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje. Ludzie, u których poziom tych hormonów we krwi jest wysoki, mają tendencję do chorowania na trądzik.

Cukier i niektóre węglowodany

Prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku zwiększa się, jeśli twoja dieta jest pełna pokarmów i napojów, takich jak: napoje gazowane, białe pieczywo, biały ryż i ciasta. Cukier i węglowodany zawarte w tych produktach przedostają się do krwi bardzo szybko. Oznacza to, że mają one wysoki indeks glikemiczny, który określa, jak żywność wpływa na poziom cukru we krwi. Kiedy organizm wytwarza więcej insuliny, aby obniżyć wspomniany poziom cukru, wpływa to na inne hormony, które z kolei mogą zwiększyć produkcję sebum w skórze.

Banany

Produkty, które osiągają wysokie wyniki na wykresie indeksu glikemicznego, są niewskazane. Banany są w tym zestawieniu na samym szczycie, zdobywając aż 62 punkty – najwyższy możliwy wynik glikemiczny to 100. Lubisz codziennie rano wypić bananowe smoothie? Nie obwiniaj się o to. Jedzenie bananów (zwłaszcza rano) przynosi korzyści zdrowotne, ale jeśli twoja skóra nie jest obecnie doskonała, zrezygnuj z nich na jakiś czas i zobacz, czy jest zauważalna różnica. Badania wykazują, że banany mogą przyczyniać się do powstawania trądziku.

Kawowe desery

Zanim zamówisz kolejne pomarańczowe mokka frappuccino lub karmelowe latte, miej świadomość, że połączenie kofeiny, cukru i rafinowane węglowodany powodują nagły wzrost kortyzolu w organizmie. Ten natomiast jest hormonem stresu, który często wiąże się z nadmierną produkcją sebum, co skutkuje wystąpieniem wyprysków.

Fast foody

Według naukowców, jeśli jesz dużo fast foodów i żywności przetworzonej, będzie to widoczne na twojej skórze. Żywność ta zawiera zwykle więcej rafinowanych węglowodanów, co oznacza, że wartość odżywcza jest niższa, a poziom cukru i insuliny są wyższe. Prowadzi to do stanu zapalnego organizmu, zwiększonej produkcji sebum, co może prowadzić do trądziku.

Żywność bogata w tłuszcze omega-6

Diety o dużej ilości kwasów tłuszczowych omega-6 – na przykład typowe dania w zachodniej części Ameryki – zostały powiązane ze zwiększonym poziomem stanów zapalnych i trądziku. Może to być spowodowane tym, że w tego rodzaju dietach spożywa się spore ilości kukurydzy i olejów sojowych, które są bogate w tłuszcze omega-6, a mało jest żywności zawierającej zdrowe tłuszcze omega-3 jak: ryby i orzechy włoskie. Ten brak równowagi kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 prowadzi do stanu zapalnego, który może pogorszyć stan skóry i nasilić trądzik.

Białko serwatkowe – odżywki białkowe

Białko serwatkowe to popularny suplement diety. Jest bogatym źródłem aminokwasów: leucyny i glutaminy. Aminokwasy te sprawiają, że komórki skóry rosną i dzielą się szybciej, co może przyczyniać się do powstawania trądziku.

Aminokwasy występujące w białku serwatkowym mogą powodować wytwarzanie wyższych poziomów insuliny, co jest powiązane z rozwojem trądziku. W kilku badaniach odnotowano zależność między spożywaniem białka serwatkowego a trądzikiem, zwłaszcza u sportowców płci męskiej.

Przeczytaj także: Dlaczego warto stosować mydła naturalne

Bibliografia:

1. Jaliman D., Best and Worst Foods for Acne, WebMD, 2021.

2. Julson E., Top 7 Foods That Can Cause Acne, Healthline, 2018.

3. Lane., The Acne Diet: A Beginner’s Guide to Clear Skin Eating, Mysa, 2021.

4. Peffer M., Acne, According to a Dermatologist, Byrdie, 2022.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment