Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

akupunktura
Klaudia Gregorczyk 22/03/2023

Akupunktura polega na wprowadzaniu bardzo cienkich igieł w ciało, w różnych miejscach i na różnych głębokościach. Ma ona na celu zrównoważenie sił życiowych znanych jako Qi, które są odpowiedzialne za różne problemy zdrowotne.

Akupunktura może pomóc złagodzić ból i leczyć wiele innych dolegliwości. Jednak dokładny sposób, w jaki działa, pozostaje niejasny. Niektórzy uważają, że działa ona poprzez równoważenie energii życiowej, podczas gdy inni sądzą, że ma ona działanie neurologiczne.

Akupunktura – co to takiego?

Akupunktura jest praktyką polegającą na nakłuciu skóry cienkimi, solidnymi, metalowymi igłami, które są następnie aktywowane poprzez delikatne i specyficzne ruchy rąk osoby wykonującej zabieg lub za pomocą stymulacji elektrycznej. Igły są bardzo cienkie, a podczas zabiegu nie wprowadza się nimi żadnego płynu.

Akupunktura jest częścią starożytnej tradycyjnej medycyny chińskiej. Praktycy wierzą, że ciało ludzkie ma ponad 2000 punktów akupunktury połączonych ścieżkami lub tzw. meridianami. Ścieżki te tworzą przepływ energii (Qi, wymawiane „chee”) przez organizm, który jest odpowiedzialny za ogólny stan zdrowia. Zakłócenia przepływu energii mogą powodować choroby. Uważa się, że poprzez zastosowanie akupunktury w określonych punktach, poprawia się przepływ Qi, a tym samym zdrowie.

Akupunktura nie jest przeznaczona dla każdego. Jeśli zdecydujesz się na wizytę u akupunkturzysty, omów to najpierw ze swoim lekarzem i znajdź praktyka, który jest licencjonowany jako posiadający odpowiednie szkolenie i referencje.

Dlaczego się ją wykonuje?

Akupunktura jest stosowana głównie w celu złagodzenia dyskomfortu związanego z różnymi chorobami i stanami, w tym:

· nudności i wymioty wywołane chemioterapią i pooperacyjne,

· ból zębów,

· fibromialgia,

· bóle głowy, w tym napięciowe bóle głowy i migreny,

· ból porodowy,

· ból dolnej części pleców,

· ból szyi,

· choroba zwyrodnieniowa stawów,

· skurcze menstruacyjne,

· zaburzenia układu oddechowego, takie jak alergiczny nieżyt nosa,

· uraz – łokieć tenisisty.

Korzyści

Akupunktura jest powszechną terapią uzupełniającą, która może pomóc ludziom w poradzeniu sobie z wieloma różnymi dolegliwościami.

Korzyści z akupunktury obejmują następujące elementy:

· ludzie mogą skutecznie połączyć akupunkturę z innymi zabiegami,

· skuteczna akupunktura może pomóc w zarządzaniu przewlekłym bólem, migreną i bólami głowy,

· akupunktura niesie niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych,

· jest to elastyczna forma terapii, która może być ukierunkowana na wiele problemów zdrowotnych jednocześnie.

Zagrożenia związane z akupunkturą

Z rąk niewykwalifikowanego praktyka akupunktura może prowadzić do wielu problemów.

Reakcje alergiczne – czasami nad skórą spalane są zioła, aby stworzyć specyficzne punkty ciepła w pobliżu punktów akupunktury. Zioła są tak samo silne jak leki farmaceutyczne i muszą być traktowane z takim samym szacunkiem i ostrożnością.

Zakażenie – jeśli igła jest niesterylna, bakterie mogą spowodować miejscowe zakażenie. Istnieje również ryzyko zarażenia się żółtaczką, HIV lub inną chorobą przenoszoną przez krew, jeśli igły zostaną ponownie użyte.

Uszkodzenie skóry – niezgrabne wkłucie lub wprowadzenie igły do naczynia krwionośnego może spowodować krwawienie, siniaki i ból.

Niespodziewane efekty uboczne – takie jak: zwiększone odczuwanie bólu, depresja, drgawki lub bezsenność. Akupunktura może wywołać znaczące zmiany w obrębie układu nerwowego, dlatego istotne jest, aby właściwe punkty były stymulowane we właściwy sposób.

Podsumowanie

Badania pokazują, że akupunktura może pomóc w ukojeniu przewlekłego bólu, chorobach zwyrodnieniowych, bólach głowy i migrenie.

Akupunktura niesie za sobą niewielkie ryzyko skutków ubocznych, ale ważne, by korzystać z usług osoby praktykującej, która posiada licencję na wykonywanie zabiegów akupunktury.

Przeczytaj także: Odmładzający masaż kamieniami gua sha


Bibliografia:

1. Boyle K., How does acupuncture work?, Medical news Today, 2023.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment