Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

zaparcia
Klaudia Gregorczyk 19/04/2023

W radzeniu sobie z zaparciami mogą pomóc różne zabiegi domowe, takie jak picie większej ilości wody i jedzenie błonnika. Poznaj pozostałe sposoby walki z tą przykrą dolegliwością.

Zaparcia dotykają około 20% społeczeństwa. Ludzie mogą doświadczać zaparć z powodu żywności, którą jedzą lub której unikają, wyborów dotyczących stylu życia, leków, które przyjmują lub warunków higienicznych, w których żyją. Dla wielu, przyczyna ich przewlekłych zaparć jest nierozpoznana i określa się to jako przewlekłe idiopatyczne zaparcie.

Naturalne środki na zaparcia, aby opróżnić jelita

Sok z cytryny – oczyszczający sposób, aby pobudzić jelita do ruchu, to picie ciepłej szklanki wody z cytryną, od razu po przebudzeniu.

Oliwa – spożywanie łyżeczki oliwy rano, na pusty żołądek, może pobudzić stolec do przepływu przez jelita. Oliwa działa jak środek smarujący w układzie pokarmowym, wspomagając usuwanie zalegających mas kałowym. Zmiękcza również stolec, ułatwiając całkowite wypróżnienie.

Sok ze śliwek / suszone śliwki – jeden z bardziej tradycyjnych środków na zaparcia. Sokowi ze śliwek w stosunku do suszonych owoców brakuje błonnika, ale oba produkty mają wysoką zawartość sorbitolu. Sorbitol przechodzi przez jelita niestrawiony i wciąga wodę do jelit, co powoduje wybrzuszenie stolca i stymuluje wypróżnienie.

Duszone morele – smakowity faworyt, który pomaga złagodzić zaparcia. Kroimy morele na pół i usuwamy pestki. Wkładamy do rondla, dodajemy 2–3 łyżki brązowego cukru, dwie łyżki wody i stawiamy na małym lub średnim ogniu. Dusimy, aż owoce zaczną mięknąć, zdejmujemy z ognia i pozostawiamy pod przykryciem do ostygnięcia. Są one pyszne na śniadanie i smakowicie komponują się z jogurtem i granolą.

Płyny – jest milion powodów, dla których warto pić wodę. Picie 2,5 litra (12 szklanek) wody dziennie zapewni ci odświeżenie organizmu i pomoże rozłożyć zalegające jedzenie w jelitach. Kubek gorącej wody jest świetny do uspokojenia żołądka i pobudzenia procesu perystaltycznego.

Gorące napoje – chociaż wszyscy mamy tendencję do cieszenia się filiżanką herbaty lub kawy jako orzeźwienia, mają one też działanie moczopędne. Środki moczopędne zwiększają produkcję moczu, co oznacza, że musimy – częściej niż zwykle – odwiedzać toaletę. Należy o tym pamiętać, gdy pijemy kawę, aby pobudzić wypróżnienie. Herbata i kawa działają w podobny sposób jak gorąca woda, ponieważ ciepło pomaga rozłożyć ciała stałe.

Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu – ciało potrzebuje długiego czasu na przetwarzanie tłuszczu, zwłaszcza przy zachodnich dietach. Produkujący żółć pęcherzyk żółciowy (materiał, który pomaga rozbić tłuszcz) jest wtedy rozciągnięty do granic możliwości. Ograniczenie smażonych potraw, a także złagodzenie zaparć dobrze zrobi całemu organizmowi.

Imbir – popularny naturalny pokarm w wielu kuchniach. Imbir pomaga w zaparciach, ponieważ zmniejsza nacisk na dolną część jelit. Może również pomóc zredukować inne objawy, które często towarzyszą zaparciom, takie jak skurcze, wzdęcia i nudności.

Jabłka i gruszki – są popularnymi owocami, które pomagają opróżnić jelita. Zawierają duże ilości błonnika, fruktozy i sorbitolu. Ponadto mają w sobie duże ilości wody, co pomaga w trawieniu i w unikaniu zaparć. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, jedz je na surowo.

Koper włoski – naturalny środek przeczyszczający, który jest łagodny i ma przyjemny zapach. Możesz dodać uprażony koper włoski do ciepłej wody, aby uzyskać smaczny wieczorny napój. Nasiona kopru włoskiego pomagają stolcom przemieszczać się przez okrężnicę poprzez zwiększone wydzielanie enzymów żołądkowych w układzie pokarmowym.

Kiwi – popularny owoc, który poprawia trawienie i jest jednym z lepiej tolerowanych naturalnych środków na zaparcia. Kiwi zawiera aktynidynę, która sprzyja ruchowi w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Kiszona kapusta – mniej znana jako metoda pobudzania wypróżnień. Jednak kiszona kapusta zawiera bakterie probiotyczne, które mogą pomóc w zmniejszeniu zaparć.

Przeczytaj także: Niestrawność – przyczyny i leczenie


Bibliografia:

1. Cherney K., Constipation Relief: How to Make Yourself Poop, Healthline, 2022.

2. West H., 13 home remedies for constipation, Medical News Today, 2023.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment