Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

arnika
Klaudia Gregorczyk 24/04/2023

Arnika jest ziołem używanym czasami do aromatyzowania potraw. Może być trująca, gdy jest spożywana w większych ilościach. Żel z arniki może być stosowany na skórę w przypadku zapalenia kości i stawów.

Aktywne substancje chemiczne w arnice mogą zmniejszyć obrzęk, złagodzić ból i działać jak antybiotyki. Ale arnika może być niebezpieczna, gdy jest przyjmowana doustnie, chyba że jest używana w rozcieńczeniach homeopatycznych, ponieważ produkty homeopatyczne zawierają ekstremalne rozcieńczenia aktywnych substancji chemicznych.

Arniki używa się najczęściej na ból spowodowany zapaleniem kości i stawów. Żel stosowany jest również na krwawienie, siniaki, obrzęki po operacji i inne dolegliwości okołozapalne, ale nie ma dobrych dowodów naukowych na poparcie tych zastosowań. Arnikę wykorzystuje się niekiedy jako składnik smakowy w napojach, słodyczach, wypiekach i innych produktach spożywczych.

Zastosowanie

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Stosowanie żelu z arniki dwa razy dziennie przez trzy tygodnie może zmniejszyć ból i sztywność oraz poprawić funkcjonowanie stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową dłoni lub kolan. Może działać równie dobrze jak ibuprofen.

Arnika zazwyczaj nakładana jest na skórę w postaci żelu, maści, balsamu, okładu, nalewki lub oleju. Rzadziej bywa w formie kapsułek i tabletek, które są przyjmowane doustnie.

Siniaki na skórze

W przeszłości arnika homeopatyczna była używana do leczenia siniaków, chociaż badania są zróżnicowane. W jednym z badań uczestnikom z małymi siniakami podawano żel z arniki (20% badanych), witaminę K (5%), połączenie witaminy K i retinolu (1%), a innym – placebo. Po 14 dniach grupa z arniką miała znacznie mniej siniaków w porównaniu z grupą placebo i grupą łączoną.

W innym 10-dniowym badaniu stwierdzono znaczną poprawę w zakresie zasinień i obrzęków po zabiegu plastyki nosa, gdy krem z arniki (roztwór homeopatyczny D1) był stosowany miejscowo, w porównaniu z grupą placebo.

W starszych badaniach nie wykazano jednak żadnych korzyści ze stosowania arniki w gojeniu siniaków. Chociaż w tych próbach stosowano znacznie mniejsze dawki arniki, co sugeruje, że wysokorozcieńczona arnika – cel homeopatii – jest nieskuteczna.

Wypadanie włosów

Arnika jest również powszechnie spotykana jako olejek, szampon lub hydrożel – produkt w 99% oparty na wodzie. W medycynie homeopatycznej stosuje się go na porost włosów, w zapobieganiu wypadaniu włosów i do zwalczania łupieżu..

Badania potwierdzające zdolności arniki do zapobiegania wypadaniu włosów i wspomagania ich wzrostu są nadal ograniczone. W teorii, stosowanie oleju z arniki może pomóc zmniejszyć podrażnienie skóry głowy i stan zapalny ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, co może stworzyć lepsze środowisko dla wzrostu włosów. Potrzebne są jednak dalsze badania w tym zakresie.

Potencjalne ryzyko i skutki uboczne

Przed wypróbowaniem arniki warto poznać potencjalne zagrożenia i skutki uboczne w jej stosowaniu.

Arnika jest trująca w postaci całej rośliny lub w dużych ilości nierozcieńczonej arniki (na przykład ekstrakty roślinne lub oleje), dlatego tej formy należy unikać. Jej spożywanie może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak: nudności, wymioty, duszności, wysokie ciśnienie krwi, nieregularne bicie serca, śpiączka, a nawet śmierć.

Najlepiej przyjmować arnikę homeopatyczną (olejki, tabletki, nalewki) lub inne produkty zawierające arnikę – w tym płyny do płukania ust – tylko pod nadzorem lekarza.


Bibliografia:

1. Arnica – Uses, Side Effects, and More, WebMD, 2022.

2. Davidson K., Arnica Homeopathic Medicine: Overview, Uses, and Benefits, Healthline, 2020.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment