Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

joga
Klaudia Gregorczyk 17/05/2023

Joga to praktyka świadomego ruchu, która wywodzi się z Indii. Obejmuje medytację, a także kombinację pozycji rozciągających, ćwiczeń wzmacniających i oddechowych. Skupia się na połączeniu umysłu z ciałem. Jest uważana za formę fizycznego, umysłowego i duchowego rozwoju.

Joga zachęca do wprowadzenia kilku zdrowych nawyków w stylu życia, takich jak: umiarkowanie w diecie oraz abstynencję od palenia i alkoholu. Ten wielowymiarowy aspekt jogi rozszerzył się nie tylko na utrzymanie zdrowia, ale także na zapobieganie chorobom.

Z badań wynika, że joga ma działanie prozdrowotne. Wśród korzyści wymienia się:

· zmniejszenie przewlekłego bólu,

· stabilizację ciśnienia krwi i redukcję stresu,

· poprawę siły, elastyczności,

· świadome oddychanie,

· równowagę, zdrowie kręgosłupa,

· zdrowie psychiczne,

· prawidłowy przepływ krwi.

Wpływ jogi na ból

Wykazano, że joga jest skuteczna w przypadku dolegliwości bólowych. W przeglądzie systematycznym interwencji jogi, 9 z 10 randomizowanych badań kontrolowanych sugerowało, że joga prowadzi do znacząco większej redukcji bólu w porównaniu z działaniami kontrolnymi (standardowa opieka, samoopieka, ćwiczenia terapeutyczne, fizjoterapia).

Joga i zdrowie psychiczne

Ludzie mają tendencję do cierpienia z powodu wielu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak: depresja, lęk, stres, zespół stresu pourazowego i bezsenność. Niektórzy korzystają z alternatywnych rozwiązań na swoje dolegliwości i stosują jogę i medytację, aby uzyskać wytchnienie.

Joga działa głównie poprzez modulację reakcji na stres. Zachęca do stosowania techniki relaksacji, powolnego oddychania i pomaga skupić się na teraźniejszości. Pomaga przesunąć ciężar z współczulnego układu nerwowego i reakcji ucieczki lub walki – która jest odpowiedzialna za stres i niepokój – poprzez jej tłumienie, do układu przywspółczulnego i reakcji relaksacyjnej. To przesunięcie pomaga wywołać efekt uspokajający i regenerujący poprzez spowolnienie oddechu i tętna, obniżenie ciśnienia krwi, obniżenie poziomu kortyzolu i zwiększenie przepływu krwi do jelit i innych ważnych organów.

Praktyka jogi hamuje podłoża odpowiedzialne za strach, agresywność i wściekłość, a to skutkuje obniżeniem lęku, tętna, częstości oddechów, ciśnienia krwi i bicia serca. Joga pomaga też osiągnąć spokój umysłu i stworzyć dobre samopoczucie, poczucie relaksu, poprawę pewności siebie, poprawę efektywności, zwiększenie skupienia, obniżenie drażliwości i optymistyczne spojrzenie na życie.

Joga i bezsenność

Leki na bezsenność lub inne zaburzenia snu często mają skutki uboczne, takie jak: senność w ciągu dnia, upośledzenie funkcji intelektualnych i stany splątania, zwłaszcza u starszych osób. W rezultacie wiele osób decyduje się na alternatywne, niefarmakologiczne podejście do poprawy snu.

Joga pomaga poprawić jakość snu poprzez wywołanie relaksu i doprowadzenie do równowagi w stanie psychicznym oraz stabilizację oddechu.

Joga może zmniejszyć stan zapalny

Często prekursorem chorób jest przewlekły stan zapalny. Jego przedłużający się stan może wywołać choroby serca, cukrzyca, zapalenie stawów, choroba Crohna i wiele innych schorzeń.

W jednym z przeglądów przeanalizowano 15 badań i wysnuto wniosek: joga – o różnych stylach, intensywności i czasie trwania – zmniejszyła biochemiczne markery stanu zapalnego w kilku przewlekłych schorzeniach.

Podsumowanie

Ćwiczenia umysłu i ciała, takie jak joga, łączą trwałą aktywność mięśniową z wewnętrznym skupieniem, wytwarzając tymczasowy kontemplacyjny stan psychiczny. Uruchamia to również mechanizmy neurohormonalne, które przynoszą korzyści zdrowotne. Tym samym joga zmniejsza stres i niepokój, poprawia funkcjonowanie ośrodków neuronalnych, a nawet – jak wykazały niektóre badania – poprawia zdrowie fizyczne pacjentów chorych na raka.

Przeczytaj także: Joga na bolesne miesiączki, depresję i bóle kręgosłupa


Bibliografia:

1. Aliouche H., What Are the Health Benefits of Yoga?, News Medical, 2021.

2. Sengupta P., Health Impacts of Yoga and Pranayama: A State-of-the-Art Review, Int J Prev Med. 2012.

3. Varier M., Yoga and Its Effects on Various Health Conditions, MedIndia, 2016

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment