Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

złocień maruna
Klaudia Gregorczyk 22/06/2023

Złocień maruna ma ciekawą i długą historię stosowania w medycynie tradycyjnej i ludowej, zwłaszcza wśród greckich i wczesnych europejskich zielarzy. Roślina pochodzi z rodziny stokrotek i od wieków jest stosowana w łagodzeniu bólów głowy, zapalenia stawów oraz problemów z porodem i połogiem.

Starożytni greccy lekarze używali jej do zmniejszania stanów zapalnych i leczenia skurczów menstruacyjnych. Kiedyś złocień był używany na obniżenie gorączki, ale jednak nie był zbyt skuteczny. Obecnie jest stosowany w celu zapobiegania migrenowym bólom głowy, a kilka badań naukowych sugeruje, że jest nadzwyczajnie skuteczny.

Złocień maruna – co to takiego?

Złocień maruna (Tanacetum parthenium L.) jest rośliną tradycyjnie stosowaną w migrenowych bólach głowy, bólach brzucha i zębów, podczas reumatoidalnego zapalenia stawów, po ukąszeniach owadów, przy niepłodności oraz problemach z miesiączką i porodem. Złocień był również stosowany w przypadku łuszczycy, alergii, astmy, szumów w uszach, zawrotów głowy, nudności i wymiotów. Roślina zawiera dużą liczbę produktów naturalnych. Potencjalnie aktywne składniki obejmują glikozydy flawonoidowe i pineny. Ma wiele właściwości prozdrowotnych, takich jak: przeciwnowotworowe, kardiotoniczne, przeciwskurczowe, emmenagogiczne (pobudzające menstruację).

Złocień maruna ma też właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Sugeruje się, że zmniejsza uwalnianie substancji zapalnej, serotoniny, z komórek krwi i spowalnia produkcję chemicznego przekaźnika w organizmie, zwanego histaminą. Zarówno serotonina, jak i histamina odgrywają ważną rolę w migrenach.

Zastosowanie prozdrowotne i wskazania

Złocień jest stosowany głównie do wspomagania leczenia i zapobiegania bólom głowy.

Migrenowe bóle głowy

Złocień był popularny w latach 80. jako środek na zwalczanie migreny. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły tę tezę. Jedno z nich – przeprowadzone na 270 osobach z migrenami w Wielkiej Brytanii – wykazało, że ponad 70% badanych poczuło się znacznie lepiej po zażyciu średnio 2 do 3 świeżych liści złocienia dziennie. Ogólne wskazania sugerują, że codzienne przyjmowanie kapsułek z suszonymi liśćmi złocienia może zmniejszyć liczbę epizodów u osób cierpiących na przewlekłe migreny.

W jednym z badań zastosowano połączenie złocienia maruna i wierzby białej (Salix alba), która posiada substancje chemiczne podobne do aspiryny. Ludzie, którzy przyjmowali tę kombinację dwa razy dziennie przez 12 tygodni mieli mniej migren, a ból nie trwał tak długo jak dotychczas.

W innym eksperymencie stwierdzono, że osoby, które przyjmowały specjalny wyciąg ze złocienia miały mniej ataków migreny w miesiącu w porównaniu z osobami, które przyjmowały placebo. W trzymiesięcznym badaniu z udziałem 49 osób stwierdzono, że połączenie złocienia, magnezu i witaminy B2 doprowadziło do spadku przypadków migren o 50%.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Niektóre badania laboratoryjne pokazują, że złocień może zmniejszyć stan zapalny, więc naukowcy uważali, że może pomóc w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RA). Jednak badanie przeprowadzone na ludziach wykazało, że złocień nie działa lepiej niż placebo w zakresie poprawy objawów RZS.

Zapalenie skóry

Wstępne badania sugerują, że złocień może pomóc w redukcji uszkodzonych komórek skóry i stanów zapalnych. Inne badania pokazują, że może też pomóc złagodzić zapalenie skóry i poprawić jej wygląd.

Dostępne formy

Suplementy są dostępne w formie świeżej, liofilizowanej lub suszonej. Można je nabyć w postaci kapsułek, tabletek lub płynnych ekstraktów. Suplementy ze złocienia stosowane w badaniach klinicznych zawierają standaryzowaną dawkę partenolidu, której poziom powinien wynosić co najmniej 0,2%.

Pamiętaj, aby przez podjęciem suplementacji, zapytać o nią swojego lekarza!

Przeczytaj także: Joga na bolesne miesiączki, depresję i ból kręgosłupa


Bibliografia:

1. Bowe W.P., Cosmetic benefits of natural ingredients: mushrooms, feverfew, tea and wheat complex. J Drugs Dermatol. 2013.

2. Pareek A., Suthar M., Rathore G. i in., Feverfew (Tanacetum parthenium L.): A systematic review, Pharmacogn Rev. 2011 Jan-Jun; 5(9): 103–110

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment