Kamila Mysłek
05/07/2023
Praca z wewnętrznym dzieckiem to jeden z ważniejszych kroków dla tych, którzy chcą pracować nad swoimi emocjami oraz poznać swoje potrzeby, a także w pełni zacząć korzystać z osobistych zasobów.
Metafora wewnętrznego dziecka polega na tym, że w każdym z nas istnieje wewnętrzne dziecko, które wpływa na nasze emocje, co determinuje sposób, w jaki się zachowujemy. To dziecko jest symbolem naszych potrzeb, marzeń, nadziei i lęków. Wpływa na to, jak postrzegamy świat i jak w nim funkcjonujemy. Jeśli nie potrafimy zaspokoić swoich potrzeb, możemy odczuwać wiele niewspierających emocji, takich jak: poczucie niepokoju, smutek, gniew czy frustracja. Te niezaopiekowane emocje sprawiają, że nie potrafimy adekwatnie reagować na trudne dla nas wydarzenia. Praca z wewnętrznym dzieckiem to piękny i zarazem trudny proces terapeutyczny, ale przynoszący niesamowite efekty i co najważniejsze – wpływający na polepszenie relacji ze sobą oraz ze światem zewnętrznym.
Metoda wewnętrznego dziecka jest wykorzystywana w terapii, ponieważ pomaga ludziom zrozumieć źródła swoich emocji i zachowań oraz nauczyć się lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Poprzez zrozumienie swojego wewnętrznego dziecka możemy nauczyć się słuchać swoich potrzeb emocjonalnych i dążyć do ich zaspokojenia w zdrowy dla siebie sposób.
Pomaga nam to zrozumieć, że wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu zranieni przez przeszłość i że musimy podejść do siebie z miłością i akceptacją, aby uzdrowić nasze emocje i budować zdrowe, bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi. Praca z wewnętrznym dzieckiem może pomóc w osiągnięciu większej samoświadomości, zmniejszeniu stresu, zwiększeniu samoakceptacji i podniesieniu poczucia wartości. Praca z wewnętrznym dzieckiem to droga do pełniejszego poznania siebie, połączenia się z tym, co w nas niezobaczone, nieukochane, co sprawia, że możemy zacząć wreszcie żyć pełnią życia, którego przecież tak bardzo pragniemy.
Do wewnętrznego dziecka można podejść jak do swojego dziecka rzeczywistego. Często zachęcam moich klientów do przyczepienia swojego zdjęcia z dzieciństwa na lodówce, co powoduje, że o nim pamiętamy. Trzeba mu poświęcać czas oraz uwagę, zrozumieć jego potrzeby i zapewnić mu odpowiednią opiekę. To pozwoli nam na rozwój osobisty, a także na budowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi.
Jedną z książek, które proponuję, aby lepiej zrozumieć ten aspekt to „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” autorstwa Stefanie Stahl, która przede wszystkim proponuje wiele ćwiczeń, pomagających w pracy z wewnętrznym dzieckiem. Wszystkie one polegają na akceptowaniu i słuchaniu swojego wewnętrznego dziecka, a także na zrozumieniu jego potrzeb i emocji oraz na regularnym odwiedzaniu go, np. jednym z ćwiczeń proponowanych przez autorkę jest napisanie listu do swojego wewnętrznego dziecka, w którym wyrażamy swoją miłość i zrozumienie dla niego.
Bibliografia:
Stefanie Stahl, Odkryj swoje wewnętrzne dziecko.