Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 13/07/2023

Łupież włosów to powszechny problem, który może dotknąć każdego z nas. Choć nie jest to choroba groźna dla zdrowia, może być uciążliwym i nieestetycznym problemem. Istnieje wiele komercyjnych produktów na rynku, które obiecują zwalczanie łupieżu, jednak warto również zwrócić uwagę na naturalne metody, które mogą okazać się skuteczne i bezpieczne. W tym artykule przedstawimy kilka naturalnych sposobów na zwalczanie łupieżu.

Co to jest łupież włosów i co go powoduje?

Łupież włosów, zwany także łupieżem suchym lub łupieżem tłustym, to stan, w którym skóra głowy zrzuca martwe komórki naskórka w postaci widocznych łusek. Przyczyną łupieżu mogą być różnorodne czynniki, takie jak nadmierna aktywność gruczołów łojowych, sucha skóra, reakcje alergiczne, infekcje grzybicze, stres czy dieta uboga w niezbędne składniki odżywcze. Nad większością tych czynników jesteśmy w stanie zapanować i odwrócić sytuację, czyli wyeliminować drażliwy estetycznie łupież.

Korzyści z naturalnych metod zwalczania łupieżu

Naturalne metody zwalczania łupieżu oferują szereg korzyści. Po pierwsze, składają się z naturalnych składników, które rzadziej powodują podrażnienia lub alergie skóry. Po drugie, wiele z nich posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które pomagają wyeliminować potencjalne przyczyny łupieżu. Po trzecie, wiele z tych metod działa również nawilżająco i wspiera ogólne zdrowie włosów.

Naturalne oleje przeciwko łupieżowi

Oleje są popularnymi naturalnymi metodami zwalczania łupieżu. Oto kilka z nich:

 • Olej kokosowy: Posiada właściwości nawilżające i przeciwgrzybicze. Można go stosować jako maskę na skórę głowy przed myciem włosów.
 • Olej z drzewa herbacianego: Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Dodanie kilku kropel do szamponu może pomóc w zwalczaniu łupieżu.
 • Olej jojoba: Działa łagodząco na skórę głowy i reguluje wydzielanie sebum. Może być stosowany jako naturalny balsam do włosów i antidotum na łupież.

Zioła i ekstrakty roślinne na łupież

Wiele ziół i ekstraktów roślinnych ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w zwalczaniu łupieżu. Oto kilka z naszych propozycji:

 • Skrzyp polny: Bogaty w krzem, który wspiera zdrowie włosów i skóry. Może być stosowany jako napar do płukania włosów.
 • Pokrzywa: Zawiera witaminy i minerały, które wzmacniają włosy i skórę. Napar z pokrzywy może pomóc w zmniejszeniu łupieżu.
 • Aloes: Ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Żel aloesowy można stosować bezpośrednio na skórę głowy przed myciem włosów.

Regularne rytuały pielęgnacyjne

Prawidłowe nawilżenie i oczyszczanie skóry głowy są kluczowe w zwalczaniu łupieżu. Oto kilka ważnych rytuałów pielęgnacyjnych wartych zastosowania:

 • Delikatne mycie głowy i używanie szamponu: Unikaj agresywnych szamponów i intensywnego, tarciowego masażu skóry głowy, które mogą podrażniać skórę.
 • Unikanie gorącej wody: Spłukiwanie włosów gorącą wodą może prowadzić do nadmiernej utraty wilgoci. Lepiej stosować podczas mycia głowy letnią wodę.
 • Masowanie skóry głowy: Delikatne masowanie skóry głowy pobudza krążenie krwi i wspomaga zdrowie włosów. Można to robić podczas mycia włosów lub samodzielnie.

Dieta i suplementy na zdrowe włosy

Zdrowa dieta odgrywa ważną rolę w zapobieganiu łupieżowi. Oto kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę:

 • Składniki odżywcze wspierające zdrowe włosy: Należy spożywać wystarczającą ilość białka, witamin z grupy B, cynku, żelaza i kwasów tłuszczowych omega-3.
 • Znaczenie odpowiedniej hydratacji: Regularne picie wody pomaga nawilżać zarówno organizm, jak i skórę głowy.
 • Suplementy diety na łupież: Niektóre suplementy, takie jak witaminy A, E, D i C, mogą pomóc w zwalczaniu łupieżu, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Unikanie stresu i dbanie o zdrowy tryb życia

Stres może mieć wpływ na zdrowie włosów i skóry. Ważne jest, aby zadbać o zdrowy tryb życia, z odpowiednim odpoczynkiem, regularną aktywnością fizyczną i technikami relaksacyjnymi.

Kiedy skonsultować się z dermatologiem

Jeśli naturalne metody nie przynoszą ulgi lub łupież nasila się, warto skonsultować się z dermatologiem. Wizyta u dermatologa pozwoli zidentyfikować przyczynę i wprowadzić adekwatne metody leczenia.

Naturalne metody zwalczania łupieżu włosów oferują skuteczną i bezpieczną alternatywę dla komercyjnych sposobów i chemicznych produktów. Regularna pielęgnacja skóry głowy, stosowanie naturalnych olejów i ziół, odpowiednia dieta i unikanie stresu mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych i wolnych od łupieżu włosów. Jednakże, w przypadku braku poprawy, należy się skonsultować ze specjalistą np. trychologiem, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

oprac. Redakcja „Natura&Zdrowie”

Magdalena Bogusz

Leave A Comment