Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Kamila Mysłek 17/07/2023

Odpoczynek zaczyna się od odpowiedzi na pytanie: czy ja decyduję się na spokój w sobie? Nie zagwarantuje go urlop czy dzień wolny. Odpoczynek to umiejętność. I jak każda umiejętność wymaga tego, aby uczyć się jej, pielęgnować oraz ją praktykować.

Z raportu Monitora Rynku Pracy sporządzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że tylko 64 proc. Polaków zapomina o pracy podczas wypoczynku. Pozostali myślą o codziennej rutynie nawet podczas urlopu.

Dobre praktyki

Znasz ten stan? Masz ten wyczekany urlop, masz ten „dotrwany” weekend. Dochodzisz tam, prawie na czworakach, ledwo co, ze ściskiem w brzuchu, z lękiem. Dobiegasz ten maraton do końca. Jest meta, jesteś już tylko ty, plaża, góry, ogródek, twoja ukochana kanapa. I co się dzieje? Zaczynasz dostrzegać galopujące myśli. One nie odpuszczają wraz z czasem wolnym. Masz wrażenie, że im ciszej wokół, im mniej się dzieje, tym słyszysz je głośniej, czujesz, jak cię atakują. Nie pozwalają przeczytać książki, zagłuszają śpiew ptaków i szum fal.

I co teraz? – pytasz. Przecież chcesz odpocząć. Ale czy zdecydowałeś/aś się na spokój w sobie?

Jeśli tak, to wiąże się to z zaproszeniem do twojego życia dobrych praktyk.

Jak nauczyć się odpoczywać efektywnie?

Odpoczynek jest kluczowy dla regeneracji fizycznej i psychicznej. Jeśli chcesz odpocząć i nie odczuwać natłoku myśli, oto kilka praktyk, które mogą cię wesprzeć w tworzeniu wspierających nawyków.

Medytacja i uważność: Medytacja to praktyka, która pozwala uspokoić umysł i skupić się na teraźniejszości. Możesz znaleźć spokojne miejsce, usiąść wygodnie i skoncentrować się na oddechu lub skorzystać z aplikacji, nagrania, które będą cię prowadzić przez ten proces.

Spacery na świeżym powietrzu: Wyjście na spacer i obcowanie z naturą może być wspaniałym sposobem na odprężenie się. Skieruj uwagę na otaczające cię piękno przyrody, słuchaj dźwięków natury, oddychaj z akceptacją tego, co przychodzi.

Praktyki relaksacyjne: Możesz spróbować różnych praktyk relaksacyjnych, takich jak joga, relaksacja Jacobsona czy mindfulness. Te formy aktywności połączone z odpowiednim oddechem mogą pomóc wyciszyć umysł i odprężyć ciało.

Sztuka i kreatywność: Poświęć czas na twórcze zajęcia, takie jak: malowanie, lepienie z gliny czy pisanie. Skupienie się na twórczości może wspierać w byciu w chwili obecnej.

Zacznij uwalniać emocje: Jeśli uciekasz od trudnych emocji, odwracasz od nich swoją uwagę, one nie znikają, a nieuwolnione są przyczyną „gonitwy myśli” i braku spokoju.

Jak to działa?

Dobre praktyki mają istotny wpływ na tworzenie się nowych nawyków i połączeń neuronalnych w mózgu. Kluczowa jest powtarzalność i regularność. Wykonywanie danej czynności systematycznie sprzyja budowaniu nowych połączeń neuronalnych, które się wzmacniają wraz z każdym powtórzeniem określonych działań.

Tworzenie nowych nawyków i połączeń neuronalnych wymaga jednak czasu i cierpliwości. Niezbędne jest konsekwentne podejście do wykonywanej czynności, nawet jeśli nie od razu widzisz widoczne rezultaty. Umacnianie połączeń neuronalnych następuje stopniowo i jest efektem praktyki. Mózg jest plastyczny i może tworzyć nowe połączenia przez całe życie, dlatego dobry czas, aby zacząć, jest codziennie – niezależnie od tego, ile masz lat.


Bibliografia:

Statystyka, Instytut badawczy Randstad; https://www.randstad.pl/o-randstad/instytut-badawczy-randstad/

Kamila Mysłek

Leave A Comment