Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magda Adamek 18/07/2023

Jak znaleźć czas na relaks i odpoczynek pomimo naszego ciągłego zabiegania i natłoku obowiązków? Czy istnieją jakieś proste techniki, które szybko pomogą nam naładować akumulatory, tak abyśmy mogli być pełni energii i radości życia, a także mieli siłę, aby dobrze spełniać swoje obowiązki jako pracownicy, rodzice czy partnerzy?

Okazuje się, że nawet to przysłowiowe 5-10 minut poświęcone na relaks lub medytację, są najlepszą inwestycją w nas samych.

W obecnych czasach stres jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Bez względu na to, co go powoduje – czy jest to mała czy duża rzecz – nasze ciało i umysł reagują na tzw. stresory na różne sposoby. Czasami doświadczamy problemów ze snem, bólów głowy lub napięcia mięśni będących bezpośrednią reakcją na stres. U niektórych osób pojawiają się problemy żołądkowe, takie jak: niestrawność, biegunka, zaparcia lub zgaga i bóle żołądka, u innych jest to kompulsywne objadanie się. Stres powoduje również ogólne obniżenie odporności, wskutek czego częściej chorujemy.

Przedstawiamy Wam kilka prostych i sprawdzonych sposobów na domowy relaks (lub na wakacjach):

Technika relaksacji Joga Nidra

Jest to technika zaczerpnięta z praktyki Hatha jogi i można ją wykorzystywać jako prosty sposób na relaks w domowych warunkach. Połóż się wygodnie i staraj się nie poruszać ciałem podczas całej sesji Joga Nidra. Następnie skup swoją uwagę na oddechu. Oddychaj głęboko i spokojnie. Oddech powinien być coraz dłuższy i spokojniejszy. Skup swoją uwagę na stopach i świadomie rozluźnij swoje stopy – zaczynając od palców u nóg, przez śródstopie i piętę. Następnie przesuwaj swoją uwagę coraz wyżej, świadomie relaksując każdą część ciała – kostki, łydki, kolana i uda. Kiedy dojdziesz do pośladków i bioder powinieneś już czuć relaks w całej dolnej połowie ciała. Następnie przesuwaj swoją koncentracją w górę wzdłuż kręgosłupa, poprzez brzuch, klatkę  piersiową, ramiona i szyję. Szczególnie ważne jest skupienie się na rozluźnieniu barków, ramion, rąk, szyi i twarzy. Poczuj jak z każdym oddechem pogłębia się Twój relaks. Z czasem poczujesz lekkość całego ciała. Pozostań w tej pozycji przez ok. 10 minut głęboko oddychając, możesz dołączyć do tego technikę medytacji z oddechem opisaną poniżej – to sprawi, że zrelaksujesz nie tylko swoje ciało, ale i umysł. Następnie powoli zacznij poruszać placami u rąk i nóg oraz resztą ciała, tak aby powrócić do świata zewnętrznego. Ta technika będzie bardzo pomocna przy redukcji napięcia fizycznego i psychicznego.

Medytacja z dźwiękiem i oddechem

Ten rodzaj medytacji jest szeroko stosowany na zajęciach jogi. Medytacja z mantrą Om Hari Om i głębokim oddechem jest bardzo skutecznym sposobem na relaks ciała i umysłu. Usiądź wygodnie lub połóż się na miękkim wygodnym podłożu, weź głęboki oddech i na wydechu po cichutku wibruj sobie mantrę Om Hari Om. Rób to na tyle głośno, abyś sam mógł ją słyszeć i na tyle cicho, by nie przeszkadzać innym. Oddech powinien być spokojny i wydłużony, a Twoja koncentracja powinno być jednopunktowo skupiona na dźwięku i oddechu. Powtarzaj to ćwiczenie codziennie przez 5, 10 lub 15 min. Jest to prosty, a jednocześnie niesamowity sposób na szybki relaks i regenerację organizmu.

Technika Jacobsona

Ta technika sprowadza się do naprzemiennego świadomego napinania i rozluźniania różnych grup mięśni naszego ciała. Możemy zacząć od napięcia mięśni naszych nóg, po czym świadomie rozluźniamy to napięcie – ćwiczenie powtarzamy kilka razy. To samo robimy z naszymi ramionami, twarzą, klatką piersiową i ostatecznie napinamy całe ciało, aby po chwili je rozluźnić. Takie ćwiczenie warto powtórzyć kilka razy, aż do osiągnięcia uczucia relaksu w całym ciele. Technika Jacobsona jest bardzo szybkim sposobem na relaks zmęczonych i napiętych mięśni. Warto ją wykonywać raz dziennie w pozycji siedzącej lub leżącej.

Magda Adamek

Leave A Comment