Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Klaudia Gregorczyk 21/07/2023

Olej z czarnuszki siewnej, znany również jako Nigella sativa, to starożytny skarb, który zachwycił świat swoimi niesamowitymi właściwościami poprawiającymi urodę, ale również leczniczymi. Jego zdolności przeciwzapalne i przeciwutleniające znalazły zastosowanie w medycynie tradycyjnej oraz we wspomaganiu leczenia oraz profilaktyce wielu schorzeń.

Olej z czarnuszki przejawia korzyści dermatologiczne, a naukowcy uważają, że może stać się skutecznym składnikiem wielu preparatów używanych w pielęgnacji skóry oraz w walce z trądzikiem.

Olej z czarnuszki – skąd pochodzi?

Olejek z czarnuszki pochodzi z nigella sativa, niewielkiego krzewu kwitnącego fioletowymi lub białymi kwiatami, który rośnie w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Zachodniej. Krzew ten wytwarza owoce zawierające maleńkie czarne nasiona, które od tysięcy lat wykorzystywane są w tradycyjnych kulturach do celów zdrowotnych i kosmetycznych. Te aromatyczne nasiona są również powszechnym składnikiem, który dodaje smaku w kuchni, zwłaszcza w potrawach indyjskich. Obecnie olej z nasion czarnuszki stał się niezwykle popularny w domowych zabiegach kosmetycznych.

Zalety oleju z nasion czarnuszki siewnej

Olej z czarnuszki ma wiele zastosowań, nie tylko urodowych – oto najważniejsze z nich.

 • Zwalcza trądzik, zatkane pory i stany zapalne: według lekarzy, jedną z najbardziej atrakcyjnych zalet tego egzotycznego eliksiru są jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które zmniejszają zatkane pory i kontrolują wydzielanie sebum, a także łagodzą zaczerwienienia i podrażnienia. Nakładanie lekkiej warstwy oleju z nasion czarnuszki bezpośrednio na skórę to świetny sposób na wyrównanie jej kolorytu i uzyskanie gładkiej, jednolitej cery. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, wymieszaj go z innym olejem nośnikowym, takim jak olej jojoba lub olej z pestek winogron, które są lekkie i łatwo wchłaniane przez skórę.
 • Wypełnia drobne linie i zmarszczki: trudno znaleźć bardziej odżywczy olej niż ten z nasion czarnuszki, które są pełne witamin i minerałów. Należą do nich witaminy A, B i C, pomagają one skórze zatrzymać wilgoć, zachować elastyczność i zwalczać szkodliwe wolne rodniki, które powodują szybsze starzenie.
 • Zwalcza egzemę: dzięki swoim właściwościom leczniczym, olej z nasion czarnuszki siewnej działa jako silny środek zwalczający egzemę. Jedno z badań wykazało szybką reakcje na zmniejszenie egzemy dłoni u osób, które stosowały olej miejscowo dwa razy dziennie przez cztery tygodnie.
 • Przyspiesza porost włosów: dzięki zawartości kwasów omega-3 i omega-6, olej z nasion czarnuszki ma właściwości ochronne, które zaowocują bujnymi włosami. Aby go użyć, wystarczy wlać kilka kropli na dłonie i delikatnie wmasować olej w wilgotne włosy. W sklepach ze zdrową żywnością i drogeriach można również znaleźć szampony i odżywki zawierające olej z nasion czarnuszki, który będzie miał podobne działanie nawilżające.
 • Wspomaga leczenie astmy: astma jest przewlekłą chorobą, w której wyściółka dróg oddechowych puchnie, a mięśnie wokół nich zwężają się, utrudniając oddychanie. Badania wykazały, że olej z czarnuszki siewnej, a w szczególności zawarty w nim tymochinon, może pomóc w leczeniu astmy poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i rozluźnienie mięśni w drogach oddechowych
 • Wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu: olej z nasion czarnuszki był również badany pod kątem jego potencjalnej skuteczności w obniżaniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Badania nadal trwają, ale w początkowych seriach olej ten wykazał pozytywny wpływ na leczenie osób zmagających się z wahaniami ciśnienia.
 • Wspomaga zdrowie mózgu: neurozapalenie to stan zapalny tkanki mózgowej. Uważa się, że odgrywa on ważną rolę w rozwoju chorób, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Z badań wynika, że tymochinon zawarty w oleju z nasion czarnuszki wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego układu nerwowego. W związku z tym może chronić przed zaburzeniami mózgu, takimi jak choroba Alzheimera lub Parkinsona.

Bibliografia:

 1. Butler N., What Is Black Seed Oil? All You Need to Know, Healthline, 2023.
 2. Erickson A., 8 Ways to Use Black Cumin Seed Oil for Luscious Hair and Glowing Skin, Treehugger, 2021.
 3. Montel A., Finally Gaining Recognition, Byrdie, 2022.
 4. Smith H., Black Seed Oil: An Ancient Skin Care Secret Taking the Modern World by Storm, Bare Luxe, 2023.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment