Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Dorota Rybszleger 27/07/2023

Czy mięśnie twarzy powinno się ćwiczyć, skoro od różnych grymasów robią się zmarszczki? Czy ćwiczeniami nie utrwalimy nieestetycznych bruzd? Joga twarzy jest naturalną metodą dbania o zdrowy wygląd i poprawę kondycji skóry twarzy, a jej niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że można ją wykonywać w domowym zaciszu.

Joga twarzy to zestaw ćwiczeń mięśni szyi i twarzy, wykonywanych z zachowaniem prawidłowej postawy i pracując dodatkowo oddechem.

Twarz to ponad 50 mięśni, które odpowiadają m.in. za naszą mimikę, mruganie, oddychanie, rozdrabnianie pokarmu. Są zbudowane tak samo, jak wszystkie mięśnie szkieletowe. I tak jak w przypadku innych mięśni, te również wraz z wiekiem tracą swoją sprężystość przez stopniową utratę kolagenu. Jeżeli do tego dodamy, że skóra na twarzy jest zdecydowanie cieńsza niż w innych częściach ciała i praktycznie nigdy jej nie osłaniamy, eksponując na różne warunki atmosferyczne, uświadamiamy sobie, ile nasza twarz musi znieść. Do tego należy dodać pracę, jaką mięśnie twarzy wykonują codziennie. Wiele grymasów, takich jak: podnoszenie brwi, marszczenie czoła, zaciskanie ust lub szczęk powtarzamy tak często lub utrzymujemy na twarzy przez dłuższy czas, że w konsekwencji doprowadzamy do zmiany długości mięśni poprzez skurczenie lub rozciągnięcie. Mięsień skrócony i napięty przyczynia się do uwidocznienia zmarszczek, a rozciągnięty – do opadania struktur.

Zadbaj o elastyczność mięśni twarzy

Na kondycję skóry i mięśni twarzy negatywny wpływ mają również: stres, nieodpowiednia dieta, odwodnienie, używki. Mięśnie są rusztowaniem dla skóry, dlatego dbałość o ich elastyczność i sprężystość przekłada się na lepszy, młodszy wygląd skóry. Jak ćwiczenia mięśni twarzy przyczyniają się do poprawy ich kondycji? Joga twarzy przyczynia się do poprawy mikrokrążenia, a co za tym idzie – ukrwienia mięśni. Ma to bezpośredni wpływ na zwiększenie zawartości tlenu i szybszy transport substancji odżywczych. Ćwiczenia przyspieszają też krążenie limfy i usuwanie toksyn, przyczyniają się do aktywacji procesów regeneracyjnych poprzez stymulację produkcji kolagenu.

Te procesy bezpośrednio przekładają się na poprawę ogólnej kondycji skóry. Zmarszczki spłycają się i wygładzają, skóra jest jędrniejsza, odżywiona i rozświetlona. Aby zobaczyć efekty, nie trzeba długo czekać. Pierwsze są widoczne już po dwóch tygodniach regularnych ćwiczeń. Joga twarzy nie wymaga dużego nakładu czasu – wystarczą dwie dziesięciominutowe sesje każdego dnia. Same ćwiczenia są bardzo proste i można je wykonywać samodzielnie w domu.

Naucz się prawidłowego oddechu

Podstawą rozpoczęcia przygody z jogą twarzy jest nauka prawidłowego oddechu. Wydaje się to banalne, bo jest to czynność samoistna, na której praktycznie się nie koncentrujemy. Jednak głęboki oddech przeponą jest sztuką, którą powinniśmy opanować. Bo to właśnie przepona i jej ruch dobroczynnie wpływa na nasze organy. Oddech przeponą przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, pozwala zlikwidować stres, rozluźnia napięcia i dotlenia cały organizm.

Chcesz spróbować? Usiądź wygodnie, wyprostuj plecy, ściągnij łopatki, lekko wypchnij klatkę do przodu i lekko unieś podbródek. Oddychaj głęboko – tak, aby przy każdym wdechu unosiła się klatka piersiowa.

Oto kilka podstawowych ćwiczeń na jogę twarzy.

1. Usta – ułóż palce dłoni po obu stronach ust i rozciągnij palcami usta, następnie, utrzymując rozciągnięte usta, staraj się ściągnąć usta w „dziubek” i rozluźnij – powtórz 5–7 razy – to ćwiczenie wzmocni mięśnie wokół ust i zapobiegnie opadaniu kącików.

2. Nos – połóż palce wskazujące na wysokości kości policzkowych, po bokach nosa i dociśnij, następnie postaraj się zmarszczyć nos i rozluźnij – powtórz 15–20 razy – zapobiegniesz powstaniu bruzd nosowych.

3. Podbródek – spleć palce i oprzyj brodę na wierzchach dłoni, następnie naciskaj podbródkiem na dłonie, jednocześnie dłońmi stawiając opór – przytrzymaj spięcie ok. 8–10 sekund – powtórz całe ćwiczenie 4–5 razy.

4. Policzki – nabierz powietrza, następnie „przemieść” je w stronę jednego policzka, mocno napinając mięśnie, a potem przesuwaj do drugiego, powtarzając kilka razy, i wypuść powietrze jak przy dmuchaniu balonika – całość powtórz 2–3 razy – wzmocnisz policzki.

5. Czoło – połóż palce wskazujące wzdłuż linii brwi, tuż nad nimi i dociśnij – następnie staraj się zmarszczyć brwi, jednocześnie oporując palcami – rozluźnij – powtórz 5–7 razy.

Pamiętaj – jak w każdych ćwiczeniach – najważniejsza jest systematyka. Kilkanaście minut poświęcone na jogę twarzy każdego dnia da wyraźne efekty. Regularność jest kluczowa, aby nasze mięśnie i skóra twarzy odzyskały jędrność i zachowały młodzieńczy wygląd na dłużej.

Dorota Rybszleger

Leave A Comment