Małgorzata Musioł
04/08/2023
Bolesność piersi, znana również jako mastalgia, jest częstym problemem, z którym borykają się kobiety w różnych okresach życia. Objawy mogą różnić się w swoim przebiegu, od lekkiego dyskomfortu aż do silnego bólu. Skoncentrujemy się na różnych fazach życia kobiety, omawiając problem bolesności piersi i jego występowanie w odniesieniu do ziół i roślin, które wspomagają i mogą być pomocne w usuwaniu dolegliwości.
W artykule:
1. Bolesność piersi podczas menstruacji.
• Przyczyny i objawy
• Zioła i rośliny przynoszące ulgę
• Inne metody
2. Bolesność piersi w okresie ciąży.
3. Bolesność piersi w okresie menopauzy.
• Przyczyny i objawy
• Zioła i rośliny pomocne w usuwaniu dolegliwości
Ból piersi podczas menstruacji jest często spowodowany zmianami hormonalnymi. Powstaje na skutek nagłego spadku estrogenów i wzrostu progesteronu. Ból może się pojawiać na kilka dni przed okresem jako symptom zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Częstym objawem są obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi, nawet podczas zakładania stanika. U niektórych kobiet ból pojawia się dopiero w połowie cyklu lub po owulacji. Chociaż nie jest to żadną regułą. U wielu kobiet tego typu dolegliwości nie występują. Aby zmniejszyć uczycie dyskomfortu lub bólu warto sięgnąć po niektóre zioła i rośliny, które mogą pomóc w złagodzeniu symptomów bolesności. Wspierająca będzie także odpowiednia dieta.
Nagietek: W formie naparu pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych. Ma działanie rozkurczowe i przeciwbólowe. Picie herbaty z nagietka pomoże dodatkowo wyregulować cykl miesiączkowy, jeżeli miesiączki bywają nieregularne.
Wiesiołek: Bogaty w kwasy gamma-linolenowe, łagodzi bóle piersi.
Niepokalanek mnisi: Wykazuje działanie rozkurczowe, jest na tyle silny w działaniu, iż może złagodzić dokuczliwy ból. Owoce i kwiaty tego ziela skutecznie usuwają zespół napięcia przedmiesiączkowego, jak chociażby obrzęki czy bóle towarzyszące menstruacji. Dodatkowo wpływa na regulację cyklu menstruacyjnego i wykorzystywany jest przy zaburzeniach cyklu, np. przy nadmiernym krwawieniu.
Męczennica cielista: Działa rozluźniająco i przeciwskurczowo. Umiarkowanie łagodzi ból, jednak ma wiele innych zalet. Picie herbaty z męczennicy przynosi ulgę w rozdrażnieniu i stanach wzmożonego napięcia. Swoje łagodzące właściwości zawdzięcza substancjom czynnym, do których należą: maltol, flawonoidy i alkaloidy.
Bazylia: Ma silne właściwości przeciwskurczowe, dlatego warto o niej pamiętać i pić herbatę ze świeżych lub suszonych liści, z powodzeniem zastępuje leki przeciwbólowe. Wystarczą dwie łyżki świeżych lub łyżka suszonych liści zalana szklanką wrzącej wody i pozostawiona pod przykryciem na piętnaście minut.
Warto zmniejszyć spożywanie soli, wyeliminować z pożywienia fast foody i słone przekąski. Zwrócić natomiast uwagę na spożywanie produktów dostarczających do organizmu witamin A, B i E. Zwiększyć przykładowo spożycie szpinaku, marchwi, dyni, które zawierają witaminę A. Roślin strączkowych zawierających witaminę B. Sięgać po przekąski w postaci nasion słonecznika, orzechów, migdałów dostarczających witaminę E. Wsparciem będą delikatne okłady przykładane na piersi i subtelny masaż piersi. Z przypraw można sięgać po bylicę pospolitą, która ma zdolność łagodzenia bólu miesiączkowego i reguluje kobiecy układ rozrodczy.
W okresie ciąży ból piersi staje się problemem i narasta wraz z kolejnymi miesiącami. Na początku ciąży może być podobny do dolegliwości, jakie towarzyszą kobietom przed rozpoczęciem menstruacji. Trwa on jednak zdecydowanie dłużej i z każdym dniem może się zwiększyć. Ponieważ ciało każdej kobiety reaguje indywidualnie, u nie wszystkich kobiet bóle piersi mogą być symptomem zajścia w ciążę. Wrażliwe na dotyk piersi mogą u kobiet ciężarnych pojawić się o wiele później. Gdy dochodzi do zapłodnienia, po kilku dniach można zauważyć pewne zmiany. Należą do nich:
• powiększone piersi
• mrowienie w piersiach
• piersi mogą stać się bardziej tkliwe
W ciąży sięgamy po zioła bezpieczne. To podstawowy warunek stosowania fitoterapii. Z uwagi na stany bólowe, zespoły napięć, warto pamiętać i zaparzać:
Melisę lekarską: Filiżanka ciepłego naparu z miodem usuwa ból głowy, więc może być wspierająca przy tkliwości piersi. Melisa usuwa, łagodzi stany pobudzenia nerwowego i działa kojąco na sen. Można ją zaparzać wraz z rumiankiem i pokrzywą.
Lawendę lekarską: Ma bowiem działanie relaksujące. Łyżkę kwiatów lawendy lekarskiej można zalać szklanką wrzącej wody i odstawić do zaparzenia na dziesięć minut. Można także stosować lawendę w innej postaci, jako olejek do wdychania. Napar w postaci herbaty doskonale uspokaja i usypia.
• Przyczyny i objawy
W okresie menopauzy, zmiany hormonalne mogą prowadzić do bolesności piersi. Powody są zasadniczo dwa. Pierwszy związany ze spadkiem stężenia hormonów płciowych w organizmie, stopniowy spadek stężenia estrogenów i progesteronu. Drugi związany z zanikaniem tkanki gruczołowej w piersiach.
• Zioła i rośliny pomocne w usuwaniu dolegliwości
Dziurawiec: Może pomóc w regulacji nastroju i łagodzeniu bólu. Nie powinno się go jednak stosować podczas nasłonecznienia. Jest to zioło fototoksyczne, wywołuje niepożądane efekty, dlatego powinno się je odstawić w okresie letnim, nie stosować, gdy przebywamy na słońcu.
Szałwia: Pomaga w regulacji poziomu hormonów.
Soja: Jest źródłem fitoestrogenów, które mogą łagodzić objawy menopauzy.
Niepokalanek mnisi: Ma działanie wspierające o podłożu przeciwbólowym i rozkurczowym. Wpływa na poziom estrogenów, progesteronu i prolaktyny, może łagodzić przebieg menopauzy.
Korzeń pluskwicy groniastej: Łagodzi dolegliwości przekwitania i może wpływać korzystnie na układ serotoninergiczny.
Mieszanka ziołowa: Warto pić herbatę skomponowaną z ziół, dedykowanych klimakterium u kobiet, chodzi o zestaw: liście melisy, liść szałwii, szyszki chmielu, które pomagają zachować dobre samopoczucie.
• Inne sposoby
Dieta kobiet przechodzących menopauzę powinna być bogata w olej lniany, który jest naturalnym źródłem lignan, podobnie jest z nasionami lnu. Lignany pomagają zmniejszyć częstotliwość i intensywność uderzeń gorąca, korzystnie wpływają na poziom lipidów we krwi, zmniejszają je.