Katarzyna Melihar
04/08/2023
Soki ze świeżych warzyw i owoców dostarczają organizmowi drogocenne witaminy i mikroelementy, wzmacniają go i uodparniają.
Coraz częściej stawiamy na naturalne metody poprawiające stan zdrowia i jakość życia. Bardziej cenimy work-life balans, aktywność fizyczną i odpoczynek. Przykładamy większą dbałość do zdrowego stylu życia i mądrego odżywiania, opierając dietę na naturalnych, nieprzetworzonych składnikach. Doskonałe efekty przynosi picie zdrowych soków, świeżo-wyciskanych i bez dodatku cukru oraz konserwantów.
Wśród korzyści płynących z picia świeżo wyciskanych soków warto wymienić: odciążenie układu pokarmowego, oczyszczenie organizmu, poprawienie pracy układu immunologicznego, pozbycie się zaparć, bóli głowy czy przewlekłego zmęczenia. Soki ze świeżych warzyw i owoców zawierają tak potrzebne organizmowi witaminy i minerały (przy czym przyswajalność witamin i mikroelementów z soków jest większa niż ze spożywania całych warzyw i owoców), a także błonnik, który poprawia perystaltykę jelit, pomaga w regulacji przemiany materii i w przetwarzaniu pożywienia w energię. Soki wzmacniają też odporność na choroby i poprawiają samopoczucie, są niezbędne do budowy i odbudowy układu kostnego, wspomagają pamięć i koncentrację. Bogate w antyoksydanty, wpływają na opóźnienie proces starzenia się organizmu, dzięki np. beta-karotenowi skóra wygląda młodziej, a witaminy: C, E, K, potas i żelazo wpływają na elastyczność i blask włosów. Zielone warzywa (brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, jarmuż) zawierają dużą ilość składników odżywczych i działają przeciwnowotworowo. Ponadto soki działają zasadowo, a więc neutralizują zakwaszanie organizmu i poprawiają pracę nerek, wypłukując z organizmu toksyny.
Wśród najczęściej używanych składników świeżych soków wyróżnia się: szpinak, jarmuż, brokuł, sałata, natka pietruszki, seler naciowy i korzeniowy, ogórek, marchew, burak i różne owoce (jabłko, cytryna, pomarańcza, grejpfrut, arbuz). Za najbardziej wartościowe warzywa uchodzą brokuł i jarmuż, które zawierają bogactwo siarki, kwasu foliowego, wapnia, fosforu, magnezu, cynku, manganu i jodu. Ich składniki wzmacniają kości, stawy, wpływają na włosy, skórę, paznokcie, oddychanie komórkowe i odbudowę komórek.
Aby dieta sokowa była zdrowa, jak we wszystkim, należy zachować umiar i rozwagę. Na przykład nadmiar szczawianów, które zawierają szpinak i burak, może odwapniać kości, dlatego ważna jest różnorodność. Warto też stawiać na ekologiczne, dobrej jakości produkty (niektóre warzywa bulwiaste mają tendencję do magazynowania metali ciężkich). Kupując gotowe soki zwracajmy uwagę na skład (omijajmy te dosładzane, ze sztucznymi dodatkami i konserwantami).
Źródło: materiały prasowe Manor House
Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.