Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 09/08/2023

Każdy z nas doświadczył w pewnym momencie życia niewielkiego urazu, takim jak skaleczenie czy otarcie. Choć wiele ran jest łagodnych i nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo postępować z ranami w domu, aby uniknąć infekcji i zapewnić prawidłowe gojenie.

W artykule:

1. Właściwa ocena zranienia.

2. Dokładne obmycie rany.

3. Zatrzymanie krwawienia.

4. Zdezynfekowanie rany.

5. Zabezpieczenie rany.

6. Obserwacja procesu gojenia się rany.

7. Unikanie nadmiernego obciążania skaleczonego miejsca.

8. Zmniejszenie obrzęku i bólu.

1. Właściwa ocena zranienia

Przed przystąpieniem do leczenia rany ważne jest, aby dokładnie ją ocenić. Jeśli rana jest głęboka, krwawi obficie lub została spowodowana przez zanieczyszczony przedmiot, warto udać się do lekarza lub szpitalnego oddziału ratunkowego.

2. Dokładne obmycie rany

Pierwszym krokiem w leczeniu większości ran jest ich dokładne umycie. Delikatnie myj ranę wodą z mydłem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Unikaj używania środków antyseptycznych, takich jak woda utleniona, ponieważ mogą one uszkodzić tkankę i opóźnić gojenie.

3. Zatrzymanie krwawienia

Jeśli rana krwawi, delikatnie naciskaj na nią czystą szmatką lub bandażem aż do zatrzymania krwawienia. Jeśli po kilku minutach krwawienie nie ustępuje, należy naciskać mocniej lub podnieść poszkodowane miejsce powyżej poziomu serca.

4. Zdezynfekowanie rany

Aby zapobiec infekcji, należy nałożyć cienką warstwę maści antybakteryjnej, takiej jak neomycyna, przed nałożeniem bandaża, plastra lub innego zabezpieczającego środka. Środkiem dezynfekującym jest także jodyna, spirytus salicylowy. Jeżeli nie ma się pod ręką środka odkażającego, można po obmyciu rany wodą przyłożyć do mniej na kilka minut rozgnieciony ząbek czosnku lub miód. Czosnek ma działanie przeciwbakteryjne, a miód działa dodatkowo przeciwgrzybicznie.

5. Zabezpieczenie rany

Po nałożeniu maści lub środka dezynfekującego załóż na ranę czysty bandaż lub wacik z plastrem. W zależności od lokalizacji i rozmiaru rany można użyć plastra, gazy lub opaski elastycznej. Pamiętaj, aby regularnie zmieniać bandaż, szczególnie jeśli staje się mokry lub brudny.

6. Obserwacja procesu gojenia się rany

W miarę gojenia się rany ważne jest monitorowanie jej pod kątem objawów infekcji, zakażenia, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, gorączka, ropa czy zwiększony ból. Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych objawów, skonsultuj się z lekarzem.

7. Unikanie nadmiernego obciążenia skaleczonego miejsca

Aby przyspieszyć proces gojenia, unikaj nadmiernego rozciągania czy obciążania rany. Dla głębszych ran warto unikać aktywności fizycznej w miejscu urazu przez kilka dni.

8. Zmniejszenie obrzęku i bólu

W celu zmniejszenia obrzęku i bólu można stosować zimne okłady w pierwszych 24 godzinach po urazie. Później ciepłe okłady mogą pomóc w redukcji bólu i poprawie krążenia w miejscu urazu.

Magdalena Bogusz

Leave A Comment