Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 09/08/2023

Struny głosowe i gardło to kluczowe elementy układu oddechowego i głosowego człowieka. Często narażone są na różnego rodzaju podrażnienia – od przeziębienia po nadmierne obciążenie podczas śpiewu lub mówienia. Wiele osób szuka naturalnych sposobów na wzmocnienie i regenerację tych ważnych narządów. Zioła mogą okazać się tu bardzo pomocne. Oto kilka propozycji, jak przy pomocy ziół wzmocnić gardło i struny głosowe.

W artykule:

1. Zioła skuteczne podczas infekcji i innych problemów garda.

 • Szałwia
 • Rumianek
 • Imbir
 • Malwa
 • Krwawnik
 • Lukrecja
 • Tymianek

2. Sposób przyjmowania ziół.

1. Zioła skuteczne podczas infekcji i innych problemów gardła

Natura posiada różne rośliny i zioła o działaniu antyseptycznym i odkażającym, przeciwbakteryjnym. Poniżej znajdziesz opisy niektórych z nich:

 • Szałwia: Jest to jedno z najbardziej popularnych ziół stosowanych w leczeniu gardła. Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Napar z szałwii można stosować do płukania gardła, a także do picia.
 • Rumianek: Działa kojąco na podrażnione gardło. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym, rumianek jest idealny do płukania gardła oraz picia w postaci herbaty.
 • Imbir: Jest znany z silnych właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Świeży imbir można dodawać do herbaty lub robić z niego napary. Dodatkowo, imbir pobudza przepływ krwi, co może przyspieszyć regenerację tkanek. Znakomity jest esencjonalny napar z imbiru na bazie wody, który powinno się zaparzać na bardzo maleńkim ogniu przez 15-20 minut, a następnie wypijać małymi łykami.
 • Malwa: Działa łagodząco na błony śluzowe, nawilża je i łagodzi podrażnienia. Herbata z malwy jest doskonała dla osób, które dużo mówią lub śpiewają.
 • Krwawnik: Zioło to jest znane z właściwości ściągających, dzięki czemu może pomóc w regeneracji podrażnionych tkanek gardła.
 • Lukrecja: Korzeń lukrecji działa kojąco na gardło, łagodzi ból i podrażnienia. Można go stosować w postaci herbaty czy pastylek.
 • Tymianek: Tymianek jest znakomity na ból gardła, łagodzi kaszel. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, to jedno z ziół obowiązkowych na problemy z gardłem.

2. Sposób przyjmowania ziół

Najlepszym sposobem na skorzystanie z właściwości leczniczych ziół jest przygotowywanie z nich naparów czy herbat. Aby to zrobić, zalej 1-2 łyżeczki ziół wrzątkiem i parz przez około 10 minut. Przecedź i pij 2-3 razy dziennie. W przypadku potrzeby płukania gardła, wystudź napar do temperatury pokojowej i płucz gardło 2-3 razy dziennie, a najlepiej co godzinę, im częściej będziesz płukał gardło, tym szybszy rezultat otrzymasz.

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek ziół skonsultować się z lekarzem lub fitoterapeutą, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub przyjmujesz jakiekolwiek leki. Nie wszystkie zioła są odpowiednie dla każdego, a niektóre mogą wchodzić w interakcje z lekami, powodując niepożądane reakcje.

Znakomitym sposobem leczniczym jest picie na przykład mieszanki złożonej z korzenia lukrecji, imbiru i tymianku. Taką herbatę przez kilka minut gotujemy na małym ogniu, wystarczą 3 minuty, a następnie wypijamy, warto to zrobić przed położeniem się do łóżka. Działa regenerująco i napotnie. Na szklankę wody możemy wsypać 2 łyżeczki korzenia lukrecji, ½ łyżeczki imbiru i ½ łyżki tymianku.

Magdalena Bogusz

Leave A Comment