Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 10/08/2023

Zakażenia układu moczowego to problem nierzadko bagatelizowany. Do najczęściej spotykanej dolegliwości należy nawracające zapalenie pęcherza moczowego – przypadłość dla wielu dokuczliwa i krępująca. Jakie kuracje ziołowe stosować?

Zapalenie dróg moczowych jest najczęściej wywołane przez bakterie, które dostają się przez cewkę moczową do pęcherza. Zaburzenia pracy pęcherza dotyczą w większości kobiet. Kobieca cewka moczowa jest krótka i relatywnie szeroka, jej ujście zewnętrzne znajduje się w okolicy przedsionka pochwy. Chorobotwórcze drobnoustroje (np. bakterie, drożdżaki czy chlamydie), które często występują w intymnych miejscach, szybko docierają do pęcherza. Do najczęściej spotykanych mikroorganizmów, odpowiedzialnych za zapalenie pęcherza moczowego należą bakterie z gatunku – Escherichia coli. Bakterie docierają do pęcherza moczowego bardzo łatwo z okolic krocza i odbytu. Zakażenia mogą być też wywołane drobnoustrojami, przenoszonymi drogą płciową, np. rzęsistkiem pochwowym.

Objawy zapalenia pęcherza

Uczucie parcia na pęcherz przy jednoczesnej niemożności oddania moczu lub wydalaniu bardzo niewielkiej ilości moczu; piekący ból przy oddawaniu moczu; mocz mętny, krwisty o nieprzyjemnym zapachu; gorączka, złe samopoczucie; ból w dole brzucha.

Dość poważnym problemem jest fakt, iż zapalenie pęcherza często powraca. Prawie połowa kobiet, u których doszło do zapalenia skarży się na jego nawroty. Czynniki predysponujące do nawracających infekcji pęcherza moczowego to: ciąża, obniżona odporność organizmu, wady anatomiczne w obrębie układu moczowego (np. zwężenie cewki), współistniejąca kamica nerkowa, nierozpoznana cukrzyca, wcześniejsze zakażenia górnych dróg moczowych – nerek i moczowodów, stosowanie środków antykoncepcyjnych, duża aktywność seksualna kobiet, nieprzestrzeganie higieny.

Zwiększa się u osób cierpiących na  cukrzycę, kamicę moczową  i wady układu moczowego. Ryzyko zapalenia pęcherza zwiększają czynniki zaburzające fizjologię flory bakteryjnej okolic moczopłciowych: używanie krążków domacicznych, zapalenie pochwy, złe nawyki higieniczne.

Domowe metody na infekcje moczowe

Infekcje bywają dokuczliwe, czasami skutecznie można sobie pomóc domowymi metodami. Często już po trzech, czterech dniach kuracji dolegliwości ustępują. Wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Trzeba pić dużo płynów (minimum 3 l dziennie). W ten sposób łatwiej zapobiegniemy dalszemu rozwojowi infekcji. Przez pierwsze dni co godzinę warto wypijać szklankę przegotowanej wody (np. z dodatkiem soku z połówki cytryny). Jeśli nie przepadamy za kwaśnymi płynami, można wziąć witaminę C (maksymalnie 10 tabletek po 200 mg na dobę). Czasami wystarczy już cieplejsza kąpiel rano i wieczorem. Można też do niej dodać napar z ziół (wymieszaj po łyżce kwiatu rumianku, ziela nawłoci i krwawnika oraz liści szałwii, zalej litrem wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut). Przeciwzapalnie i rozkurczowo działają też ziołowe parówki. Możesz je przygotować z kilku ziół – zarówno do nasiadówek, jak i parówek stosuje się też gotowe mieszanki, dostępne w aptece.

Jak zioła mogą być użyteczne w leczeniu tej dolegliwości?

W ciągu dnia staraj się wypić nawet do 1,5 l specjalnych ziołowych herbatek, które działają moczopędnie i łagodzą objawy zapalenia, np. gotowe mieszanki (np. Urovit, Urosan, Nefrobonisan) albo napary z wybranego ziela, np. nawłoci, skrzypu, pokrzywy, bratka czy mniszka. Łyżkę ziół (lub ekspresową herbatkę) należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Podrażniony pęcherz można ukoić, pijąc wyciąg z brzozy, pokrzywy, mniszka albo jeżówki. Na zapalenie pęcherza apiterapeuci polecają ziołomiód: pokrzywowy, rumiankowy i z soku brzozowego – po łyżeczce 3 razy dziennie. Ulgę przynosi zażywanie leków ziołowych działających odkażająco i moczopędnie.

Preparaty ziołowe na zapalenie pęcherza

W zapaleniu pęcherza pomocne będą dostępne bez recepty preparaty ziołowe, np. urosept, wskazane jest picie dużej ilości kwaśnych płynów, np. soku z żurawin, herbatek moczopędnych (z pokrzywy, liści brzozy, skrzypu, perzu). W celu zakwaszenia moczu (ograniczającego rozprzestrzenianie się bakterii) można zażywać witaminę C. Przy nawrotach zaleca się wyjątkową staranną toaletę i oddawanie moczu po współżyciu płciowym. Częstym zaleceniem przy nawracających infekcjach dolnych dróg moczowych, których występowanie może być związane ze współżyciem, jest przyjmowanie leku odkażającego po stosunku.

Ciepłe okłady na podbrzusze

Aby rzeczywiście szybko poczuć ulgę,  można stosować ciepłe okłady na podbrzusze oraz drugi na dolną część pleców, używając do tego poduszek elektrycznych lub termoforów. Można również stosować żurawinęzakwasza mocz i zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii. Lecznicze właściwości mają dostępne bez recepty preparaty z wyciągiem z żurawiny.


Katarzyna

Leave A Comment