Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 10/08/2023

Łojotok skóry głowy jest uciążliwą dolegliwością spowodowaną nadmierną pracą gruczołów łojowych. Może prowadzić do powikłań, takich jak łojotokowe zapalenie skóry czy wypadanie włosów.

Aktywność gruczołów łojowych zmienia się w różnych okresach życia. Z najsilniejszym wydzielaniem łoju mamy do czynienia przez pierwszych kilka miesięcy po urodzeniu, a następnie w okresie dojrzewania. Pod wpływem zmian hormonalnych najczęściej zmagamy się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Jako przyczyny wskazuje się uwarunkowanie genetyczne, problemy zdrowotne, zły styl odżywiania się, używanie nieprawidłowo dobranych kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz stres.

Jak często myć włosy?

Przetłuszczające się włosy wymagają częstego mycia. Pogląd, że im rzadziej myjemy włosy, tym mniej się przetłuszczają, jest nieprawdziwy. Odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle ważna, ponieważ przetłuszczające się włosy przyciągają zanieczyszczenia i tworzą sprzyjające środowisko życia dla bakterii.

Polecane są szampony przeciwłojotokowe, ale należy również zwrócić uwagę na to, żeby szampon był przeznaczony do codziennej pielęgnacji. Mamy wtedy gwarancję, że kosmetyk ma prawidłowe pH, nie zawiera podrażniających substancji lub detergentów. Powinien mieć działanie łagodzące, antyseptyczne, ściągające oraz przeciwbakteryjne. Należy unikać mycia włosów w gorącej wodzie oraz masaży skóry głowy, ponieważ mogą one podziałać stymulująco na gruczoły łojowe. Nie używajmy szamponów silnie wysuszających skórę, ponieważ mogą doprowadzić do zwiększenia wydzielania łoju.

Domowe sposoby na łojotok

Istnieją również domowe sposoby, które uchronią nas przed tym problemem. Do ostatniego płukania możesz użyć letniej wody z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie płukanek ziołowych, na przykład z szałwii, skrzypu polnego, czarnej rzepy, pokrzywy, aloesu, łopianu oraz chmielu. Oprócz płukanek skuteczne są także okłady przygotowane z wywaru z 200 ml herbaty, 200 ml skrzypu polnego oraz 250 ml wody. Esencję trzeba odstawić na trzy godziny, a po spłukaniu nią włosów na pół godziny założyć czepek kąpielowy. Na koniec wywar dokładnie spłukujemy.

Prawidłowa praca gruczołów łojowych ma uodpornić włosy na wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy utratę wilgoci. Kiedy mamy do czynienia z ich nadczynnością, włosy szybko pokrywają się zbyt grubą ochronną warstwą lipidową. Z czasem może to doprowadzić do powstania łojotokowego zapalenia skóry, które ma charakter przewlekły, lubi nawracać i obejmuje zazwyczaj obszar skóry owłosionej. To poważne schorzenie spotykane jest najczęściej u osób młodych, zwłaszcza u mężczyzn.

Kiedy przetłuszczanie skóry głowy nawraca

Sygnałami świadczącymi o tym, że nie mamy już do czynienia z pozornie nieszkodliwym „przetłuszczaniem się” włosów, tylko z o wiele poważniejszą chorobą, jest powstanie tłustych strupów, stanu zapalnego, a w konsekwencji przerzedzenie włosów. Mówimy wtedy o łojotokowym zapaleniu skóry, które może rozprzestrzenić się na inne partie ciała, takie jak: czoło, pachwiny, okolice pępka i kręgosłupa, klatka piersiowa oraz kark. Towarzyszy temu uczucie świądu o różnym nasileniu oraz wysięk.

Zanim jednoznacznie rozpozna się łojotokowe zapalenie skóry, należy przeprowadzić badania pod kątem łupieżu pstrego, przyłuszczycy, łuszczycy zwykłej, zakażeń bakteryjnych oraz drożdżakowych. Samo leczenie zazwyczaj polega na złagodzeniu stanu zapalnego oraz wyeliminowaniu obecności grzybów z rodzaju Malassezia. Stosuje się preparaty lub szampony z zawartością ketokonazolu, dziegcia, siarki, kwasu salicylowego, cynku oraz związków działających przeciwzapalnie. Jeśli pomimo leczenia zewnętrznego dochodzi do nawrotów choroby, niezbędne mogą okazać się leki przeciwgrzybicze, a nawet specjalne naświetlania.


Katarzyna

Leave A Comment