Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 11/08/2023

Lunazyna to bioaktywna struktura peptydowa posiadająca wiele właściwości prozdrowotnych. Czy znajdzie szersze zastosowanie również w medycynie i w terapiach celowanych?

Co to jest lunazyna i jakie ma właściwości?

Lunazyna jest unikalnym peptydem, który został odkryty głównie w nasionach soi, choć występuje również w innych roślinach. Jest obecnie przedmiotem wielu badań zw względu na jej potencjalne korzyści zdrowotne. Jest to naturalne białko o charakterze epigenetycznym. Peptydy epigenetyczne zawarte w pożywieniu wpływają na różne funkcje i różnicowanie tych funkcji. W roju pszczół, to czym karmione są dorastające larwy, decyduje o ich ostatecznej postaci w przyszłości. Przyszłe robotnice karmione są zwykłym pyłkiem kwiatowym, a przyszła ich królowa wysokobiałkowym mlekiem pszczelim. O tych różnicach decydują substancje epigenetyczne zawarte w pożywieniu. Lunazyna jest jedną z nich i obrazuje znakomicie strukturę społeczną pszczół, potraktowaną tutaj jako egzemplifikacja.

Lunazyna wykazuje bioaktywność, co oznacza, że może oddziaływać z organizmem na poziomie komórkowym, wpływając na różne funkcje biologiczne. Ma zdolność poprawiania zapisów w genach i tzw. przeznaczenia genetycznego. Jako czynne białko na poziomie epigenetycznym pobudza geny do bioaktywności. Okazuje się, że może działać przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwcukrzycowo oraz wpływać na regulację lipidów i cholesterolu.

Badania naukowe nadal w toku

Lunazyna jest poddawana badaniom naukowym od 1996 roku. Została odkryta przez dwóch naukowców, przez Alfredo Galveza i Benito de Lumena, badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, odkryte przez siebie biało epigenetyczne nazwali „lunazyną” od filipińskiego słowa lunas (co oznacza „leczyć”). Ten unikatowy polipeptyd był badany pod kątem epigenetycznym i antyoksydacyjnym. Naukowcy skupiają się także nad badaniem jego wpływu na układ sercowo-naczyniowy i gospodarkę lipidową, redukcję cholesterolu LDL, co zostało już potwierdzone, jak również nad pozytywnym wpływem na choroby neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer i Parkinson.

Korzyści zdrowotne

W badaniach onkologicznych wykazano, że lunazyna może hamować rozwój pewnych typów nowotworów poprzez regulację cyklu komórkowego i indukcję apoptozy (programowanej śmierci komórki). Ma zatem działanie i właściwości przeciwutleniające. Niszczy wolne rodniki, może poprawiać profil lipidowy i obniżać poziom cholesterolu. Prawdopodobnie wpływa również korzystnie na gospodarkę węglowodanową w organizmie, co ma znaczenie w kontekście cukrzycy.

Dostępność

Lunazyna jest dostępna w formie suplementu. Początkowo była dostępna na rynku amerykańskim, ale obecnie pojawiła się również na rynku europejskim.

Panaceum na różne problemy zdrowotne?

Chociaż wyniki badań dotyczące lunazyny są obiecujące, należy pamiętać, że badania jej właściwości i zastosowania cały czas trwają. Ważne jest, by nie traktować jej jako uniwersalnego lekarstwa na wszystkie dolegliwości. Nauka potrzebuje dokładniejszych badań i dowodów na skuteczność lunazyny w leczeniu różnych chorób. Tak jak w przypadku wielu innych substancji bioaktywnych, ten peptyd z soi może okazać się pomocny w pewnych kontekstach, ale nie jest to „cudowny środek” na wszystkie dolegliwości. Do niedawna lunazyna byla również trudno dostępna z uwagi na tajemnice patentowe i wysokie koszty produkcji.


Magdalena Bogusz