Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Melihar 17/08/2023

Oczy są często zaniedbywane. Nadwyrężamy wzrok czytając, przesiadując przed komputerem oraz telewizorem. Rzadko kto pamięta o jego potrzebie do odpoczynku, a jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że oczy powinny być regularnie ćwiczone. Wizjonetyka to właśnie ćwiczenia stworzone specjalnie dla oczu. Dzięki nim nie będą tak łatwo ulegać przemęczeniu.

Fitness dla oczu polecany jest nie tylko dla osób, które mają wady wzroku. Powinien je regularnie wykonywać każdy, kto zawodowo pracuje przy komputerze oraz nadwyręża wzrok długimi godzinami czytania.

Codziennie żyjemy intensywnie i często wydaje nam się, że doba jest zbyt krótka. Pamiętaj o tym, że działanie stresu odbije się negatywnie na twoim wzroku. Za jego sprawą dochodzi do usztywnienia mięśni, które odpowiadają za poruszanie oczami. Skutkiem może być przemęczenie wzroku, a co się z tym bezpośrednio wiąże problemy z jego prawidłowym funkcjonowaniem. Warto wiedzieć o tym, że regularne ćwiczenie oczu może w niektórych przypadkach poprawić wzrok.

Ruszaj gałkami, ile się da…

Opracowanych zostało bardzo wiele ćwiczeń, które pomogą ci się uchronić przed przemęczeniem oczu. Jednym z najpopularniejszych jest „ósemka”. Wyobraź sobie, że widzisz przed sobą sporych rozmiarów leżącą cyfrę osiem i wódź po niej wzrokiem, pilnując by głowa pozostawała nieruchoma i pracowały same gałki oczne. Innym ćwiczeniem jest przesuwanie wzroku w pionie. W pozycji wyjściowej usiądź wygodnie i spójrz przed siebie. Następnie bez zbędnego pośpiechu skieruj wzrok do góry, tak żeby zobaczyć sufit. Zatrzymaj pozycję na sekundę i powoli powróć do patrzenia przed siebie. Później powoli przesuń wzrok w dół, aż zobaczysz podłogę. Znowu wróć do centrum. Kolejnym popularnym ćwiczeniem jest przesuwanie oczu w poziomie. Zasada jest taka sama jak poprzednio. Usiądź wygodnie, skieruj wzrok przed siebie i przenieś go w jedną stronę, tak żeby zobaczyć ścianę. Utrzymaj pozycję na sekundę, wróć do centrum i przenieś wzrok w drugą stronę. Możesz również wodzić wzrokiem po okręgu, pamiętając jednocześnie o tym, żeby się nie spieszyć niepotrzebnie i każde okrążenie kończyć spojrzeniem przed siebie. Ćwiczenia tego typu powinnaś wykonywać przez około minutę. Nie ma sensu zmęczyć oczu ćwiczeniami, do których nie są przyzwyczajone. Liczy się nie długość każdego ćwiczenia, ale jego systematyczne powtarzanie. Tak samo jest przecież z fitnessem. Nie chodzi o to, żeby pierwszego dnia dać z siebie wszystko, a później przez tydzień cierpieć z powodu zakwasów we wszystkich mięśniach. Każde ćwiczenie wymaga umiaru i wytrwałości. Efekty nie przychodzą od razu. Trzeba na nie nieraz poczekać, ale naprawdę warto zadać sobie tą odrobinę trudu. Pamiętaj, że przy wszystkich ćwiczeniach głowa musi pozostać całkowicie nieruchoma. Cały czas poruszają się wyłącznie oczy.

Sztafeta wzrokowa

Akomodację oka poprawi „sztafeta wzrokowa”. Przy tym ćwiczeniu skup swój wzrok na jakimś przedmiocie, który znajduje się blisko ciebie. Po chwili skup swoje spojrzenie na obiekcie położonym nieco dalej. Stopniowo wybieraj coraz dalsze cele. Wykonuj to ćwiczenie tak długo, aż napotkasz horyzont. Dzięki temu poprawisz swoją zdolność widzenia na różne odległości. Akomodację poprawi również ćwiczenie polegające na przemiennym wpatrywaniu się w przedmiot położony blisko ciebie i jakiś znacznie oddalony. Jednym z najprostszych, ale skutecznych ćwiczeń jest obrysowywanie wzrokiem otoczenia. Wystarczy, że siedząc wygodnie będziesz wodzić oczami po otaczających cię sprzętach i meblach. Możesz również wyciągnąć przed siebie dwa wyprostowane palce wskazujące. Oddal je od siebie i następnie bardzo powoli zbliżając je patrz naprzemiennie na jeden, a później na drugi. Powtórz to ćwiczenie około 15 razy.

Pobudzaj leniwe oko

Zdarza się czasami, że oczy nie pracują z równym natężeniem. Czasami jedno z nich jest bardziej „leniwe” i trzeba pobudzić je do prawidłowego działania. W tym celu możesz wykonywać ćwiczenie z udziałem jakiegoś przedmiotu. Ustaw go w odległości mnie więcej jednego metra od siebie i wyciągnij do przodu rękę z wyprostowanym palcem wskazującym. Skupiaj wzrok na przedmiocie tak długo, aż palec najpierw przestanie być widoczny, a później zobaczysz go podwójnie. Następnie spójrz na palec. Powinnaś teraz kątem oka widzieć dwie ustawione wcześniej przedmioty. Jeśli tak się dzieje wszystko jest w porządku. Jeśli jednak ćwiczenie w twoim przypadku nie przyniosło efektu „podwójności” oznacza to, że twoje oczy nie pracują równo i powinnaś poświęcić im trochę czasu.

Oczy są nie tylko zwierciadłami duszy. To dzięki nim poznajemy świat i możemy cieszyć się otaczającym nas światem. Warto zadbać o kondycję swoich oczu tak, żeby mogły nam jak najdłużej niezawodnie służyć. Pamiętajmy jednak, że oprócz gimnastyki musimy zadbać o delikatną skórę wokół oczu, która z wiekiem jest mało elastyczna i ulega rozciąganiu. Aby ją ujędrnić, wygładzić oraz pozbyć się worków i cieni pod oczami trzeba wybrać skuteczny krem pod oczy, koniecznie na bazie naturalnych składników pochodzenia organicznego.


Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.