Magdalena Bogusz
24/08/2023
Hemoroidy – choć jest to dolegliwość, o której nie chce się głośno mówić, dotyka ona wielu z nas. Czy istnieją skuteczne, naturalne sposoby, mogące przynieść ulgę w bólu i dyskomforcie, jaki towarzyszy obecności hemoroidów? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i wskazać naturalne remedia na tę powszechną przypadłość.
W artykule:
1. Jak powstają hemoroidy i czym są?
2. Naturalne metody usuwania hemoroidów i łagodzenia ich objawów.
Problem związany z występowaniem hemoroidów dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Hemoroidy pojawiają się, gdy mamy poszerzone żyły w kanale odbytu. Dotyczy to zarówno żył wewnątrz odbytu, jak i na zewnątrz. Typowymi objawami występowania hemoroidów są: ból, świąd, pieczenie czy nawet krwawienie podczas wypróżniania. Powstawaniu hemoroidów sprzyjają najczęściej i wywołują je: zaburzenia trawienia w postaci biegunek, zaparć, przy tego typu dolegliwościach zwiększa się parcie na stolec, co może sprzyjać powstawaniu hemoroidów. Innym obciążeniem są czynniki genetyczne, które możemy odziedziczyć po osobach w rodzinie cierpiących na takie dolegliwości. Hemoroidy mogą pojawić się także podczas ciąży i porodu. W trakcie ciąży z powodu ciężaru macicy i nacisku wywieranego na naczynia krwionośne w tym rejonie, istnieje ryzyko, że się pojawią. Jeżeli nie występują inne sprzyjające czynniki, po porodzie hemoroidy z reguły zanikają. Poza tymi najpopularniejszymi powodami, występuje jeszcze szereg innych czynników ryzyka. Są to: zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, nadwaga, dźwiganie ciężarów, brak ruchu i aktywności fizycznej, jedzenie ubogie w błonnik lub go w ogóle pozbawione, nadmierne spożywanie alkoholu, kawy, czekolady, palenie tytoniu, niedostateczne spożywanie płynów, odwodnienie organizmu, nadużywanie środków przeczyszczających, niektóre sporty, np. jazda konno, na rowerze, na motocyklu, w przypadkach ekstremalnych hemoroidy mogą być sygnałem poważnych problemów zdrowotnych, takich jak marskość wątroby czy nowotwory odbytu.
• Zimne okłady. Chłód może przynieść ulgę w bólu i świądzie. Codziennie przez kilka dni można przykładać kostki lodu owinięte w ściereczkę do bolącego miejsca. To pomaga zmniejszyć obrzęk i podrażnienie.
• Siemie lniane. Bogate w błonnik siemię lniane wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom. Dodawanie go do codziennej diety pomaga uniknąć nadmiernego nacisku na odbyt podczas wypróżnienia. Dużo błonnika, a siemię lniane jest takim naturalnym źródłem błonnika pokarmowego, umożliwia nam zabezpieczanie się przed powstawaniem hemoroidów.
• Siedzące kąpiele w ciepłej wodzie. Codziennie przez około 15 minut można zastosować moczenie okolice odbytu w ciepłej wodzie. Kąpiele te przynoszą ulgę i pomagają zmniejszyć obrzęk