Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 24/08/2023

Sok z brzozy, zwany również „płynnym złotem lasu”, to naturalny napój pozyskiwany wczesną wiosną z młodych drzew brzozowych. Jego unikalne właściwości i korzyści zdrowotne sprawiają, że od wieków jest ceniony w tradycyjnej medycynie wielu kultur, zwłaszcza w krajach północnej Europy i Azji. Przyjrzyjmy się jego walorom zdrowotnym.

Dlaczego sok z brzozy jest tak cenny?

Ze względu na swoje walory odżywcze i oczyszczające warto włączyć sok z brzozy do codziennego menu i to nie tylko wtedy, gdy jesteśmy w trakcie diety odchudzającej:

Bogactwo składników odżywczych: Sok z brzozy jest źródłem wielu witamin, w tym witaminy C, B1, B2, B6, E, oraz składników mineralnych, takich jak potas, magnez, wapń, mangan i cynk. Posiada również bioflawonoidy, które działają antyoksydacyjnie.

Działanie moczopędne: Tradycyjnie sok z brzozy był stosowany jako naturalny środek moczopędny, co przyczynia się do usuwania toksyn z organizmu i wsparcia pracy nerek.

Wsparcie dla układu immunologicznego: Dzięki zawartości witaminy C oraz innych antyoksydantów, sok z brzozy posiada także moc wzmacniania układu odpornościowego, chroniąc nas przed infekcjami. Funkcjonuje jako środek wykrztuśny.

Działanie przeciwzapalne: Bioflawonoidy obecne w soku z brzozy wykazują działanie przeciwzapalne, co może przynieść ulgę w stanach zapalnych skóry lub stawów.

Poprawa kondycji skóry: Stosowanie soku z brzozy może przyczynić się do poprawy elastyczności skóry, redukcji cellulitu oraz wspierania w procesach regeneracyjnych. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwtrądzikowo. Sok nadaje się również jako tonik do przemywania twarzy. Można go stosować również w postaci wcierek na włosy.

Wsparcie dla układu krążenia: Sok z brzozy obniża cholesterol, poprzez zawartość saponiny, związku, który pochłania niewłaściwy cholesterol, a tym samym przyczynia się do wzrostu dobrego cholesterolu.

Oczyszczanie wątroby i nerek: Sok z brzozy wykazuje właściwości detoksykacyjne, wpływa na jakość pracy wątroby i nerek. Aby zadziałał tak, jak tego oczekujemy, powinniśmy przeprowadzić kurację oczyszczającą z soku, pijąc go dwa razy dziennie przez miesiąc. Regularne picie soku z brzozy daje nam także gwarancję czystych nerek, wolnych od kamieni. Wapń, potas i cynk są niezbędne do prawidłowej pracy nerek.

Niskokaloryczność: Sok z brzozy jest niskokaloryczny, zawiera niewielką ilość cukru dlatego może być uzupełnieniem kuracji odchudzających.

Koktajl z soku brzozowego

Sok z brzozy można spożywać bezpośrednio po jego uzyskaniu, czyli na świeżo w postaci nierozcieńczonej lub z wodą, albo w formie koktajlu. Takie spożycie jest najwartościowsze. Z uwagi na krótki okres zbioru soku, wczesną wiosną, można zabezpieczyć sok przed utratą walorów prozdrowotnych i pić również później, w innych okresach roku. Dla osób dbających o zdrowie, jest to doskonały dodatek do codziennej diety, zwłaszcza w okresie wiosennym lub na jesień, gdy organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia. Sok z brzozy, z jego bogatym profilem składników odżywczych, jest cennym źródłem wielu korzyści zdrowotnych. Działa nie tylko odświeżająco, ale też korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Ponieważ brzoza jest naszym drzewem rodzimym, warto pamiętać o jej właściwościach prozdrowotnych i sięgać częściej po wodę z brzozy, korzystając z jej pozytywnego oddziaływania na nasz organizm. Wczesną wiosną woda z brzozy powinna zostać umiejętnie zebrana, poprzez nacięcie kory na wysokości około 40-50 cm od dołu brzozy, po stronie południowej drzewa. Powinno wywiercić się niewielki otwór o głębokości co najmniej 4 cm, a następnie przy pomocy rurki zgromadzić wyciekający sok do pojemnika.


Małgorzata Musioł

Leave A Comment