Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 25/08/2023

Jęczmień to infekcja brzegu powieki, która jest zazwyczaj spowodowana bakteriami. Występuje w postaci bolesnego guzka na powiece, który może być czerwony, spuchnięty i napełniony ropą. Oto kilka naturalnych sposobów na radzenie sobie z jęczmieniem.

Jak poradzić sobie z mało estetyczną infekcją brzegu powieki?

Ciepłe okłady: Najczęściej zalecanym domowym lekarstwem na jęczmień jest stosowanie ciepłych okładów. Namocz czystą ściereczkę w ciepłej wodzie, odciśnij nadmiar wody, a następnie przykładaj do zamkniętego oka przez około 10-15 minut, 3-4 razy dziennie. Ciepło pomaga w rozpuszczeniu ropy i przyspiesza proces gojenia.

Unikaj dotykania i przyciskania: Dotykanie czy przyciskanie guzka może prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się infekcji.

Mydło z rumianku: Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w łagodzeniu objawów jęczmienia. Używaj mydła z rumianku do mycia twarzy i okolic oka.

Napar z rumianku: Można także przygotować napar z suszonego rumianku (1 łyżka rumianku na szklankę wrzątku), przecedzić i gdy ostygnie, przemywać delikatnie okolicę oka przy użyciu wacika.

Aloes: Sok z aloesu ma właściwości przeciwbakteryjne. Delikatnie można nałożyć sok z liścia aloesu na powiekę (unikać kontaktu z okiem) lub opcjonalnie aloes w postaci żelu.

Korzeń kurkumy: Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne. Można przygotować pastę z kurkumy i wody i nałożyć na jęczmień, ale ostrożnie, aby pasta nie dostała się do oka.

Olej rycynowy: Ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w zmniejszeniu opuchlizny. Można go delikatnie nałożyć na powiekę.

Srebro koloidalne: Od dawna używane jest w medycynie ludowej jako środek przeciwbakteryjny. Dzięki swoim właściwościom, niektórzy ludzie uważają srebro koloidalne za pomocne w leczeniu jęczmienia. Oto jedna z receptur do zastosowania w warunkach domowych. Można stosować kilka kropli srebra koloidalnego bezpośrednio na jęczmień lub przemywać oko przy użyciu wacika nasączonego srebrem koloidalnym. Zabieg warto powtarzać kilka razy dziennie. Należy dbać o to, aby srebro koloidalne nie miało styczności z gałką oczną, ponieważ może spowodować podrażnienie oka.


Magdalena Bogusz