Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 29/08/2023

Zaburzenia elektrolitowe polegają na niedoborze i niewystarczającej ilości dostarczanych pierwiastków lub nadmiernym ich wydalaniu. Może być to spowodowane np. zaburzeniami czynności nerek czy niewłaściwym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Przyczyniają się do tego również niektóre leki, przyjmowane przez osoby z nadciśnieniem lub z zaburzeniami układu krążenia.

Szczególnie ważny dla zdrowia jest właściwy poziom potasu. Hipokaliemia to niedobór potasu w organizmie. Równowaga przyjmowania i wydalania tego pierwiastka jest wtedy zaburzona. Niedobór może wynikać z niewłaściwej diety, która np. nie zawiera wystarczającej ilości warzyw i nasion. Kolejną przyczyną może być również niewłaściwe wchłanianie potasu przez organizm – tzw. zespoły złego wchłaniania.

Jeśli cierpimy na przewlekłe biegunki, gorączkę, nadmierne pocenie się czy wymioty to pierwiastek ten jest wydalany w zwiększonej, nadmiernej ilości z organizmu. Dzieje się tak również w przypadku nadmiernego pocenia się w wyniku wysiłku fizycznego czy też przebywania w nagrzanych miejscach np. w saunie lub w wysokich temperaturach. Konieczne jest wtedy szybkie uzupełnianie elektrolitów.

Leki upośledzające wchłanianie potasu

Zażywanie leków a nadmierne wydalanie potasu prowadzące do jego znacznej utraty to często występująca zależność. Do leków powodujących ten stan zalicza się leki moczopędne, z wyjątkiem tych, które „oszczędzają potas”. Mogą jednak powodować z kolei jego groźny nadmiar. Osoby z niewydolnością nerek muszą szczególnie uważać, aby nie ucierpieć z powodu nadwyżki, w tej grupie są także zażywający leki na nadciśnienie. Jeżeli w badaniach wyszło nam, że jesteśmy narażeni na niedobór potasu, musimy zadbać o jego suplementację. W takich chorobach jak zaburzenia rytmu serca – migotanie przedsionków czy arytmia, czy w przypadku nadciśnienia tętniczego, a nawet zwykłych, przewlekłych zaparciach lub w przypadku zaburzeń czynności układu nerwowego – u podłoża tych schorzeń może stać zbyt niski poziom potasu, prowadzący do jego niedoboru.

Jak suplementować potas?

Specjaliści rekomendują doustną formę suplementowania potasu, ich zdaniem pozajelitowe dostarczanie pierwiastków do naszego organizmu pozbawia organizm możliwości obrony przed ich nadmiarem lub niedoborem. Przy suplementacji drogą pokarmową ustrój reguluje to samodzielnie – wchłania więcej pierwiastka i mniej wydala. Suplementacja potasu nie jest szkodliwa – jak podkreślają eksperci – jeżeli pacjent ma sprawne nerki. W przypadku problemów z nerkami może dojść do zatrzymywania potasu w organizmie i jego nadmiaru tzw. hiperkaliemii. Szkodliwa dla organizmu może być także wadliwa gospodarka innymi, ważnymi dla zdrowia, elektrolitami jak sód, wapń, fosfor, magnez. Najważniejsze są jednak sód i potas.

Oznaczanie potasu jest szczególnie wskazane u osób z grup ryzyka, czyli zażywających leki moczopędne. Profilaktyczna suplementacja potasu jest wskazana nawet przy jego prawidłowym poziomie, jeśli występują u nas schorzenia, których efektem może być hipokaliemia, czyli niedobór potasu. Warto uzupełniać niedobory potasu w sposób naturalny, wybierając żywność, bogatą w ten pierwiastek jak m.in. banany, szpinak, brokuły, marchew, nasiona roślin strączkowych, pomidory, morele, wiśnie, pomarańcze, pestki i nasiona.


Katarzyna

Leave A Comment