Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 30/08/2023

Masaż to jeden z najwspanialszych prezentów, jaki można sprawić swojemu ciału – leczy, relaksuje umysł i ciało, poprawia urodę.

Prawdę o tym, że ręce potrafią zdziałać cuda, rozsławił Hipokrates już w V wieku p.n.e. Dotyk jest dla każdego z nas bardzo ważny, potrafi bowiem wyrazić emocje. Umiejętnie użyty leczy najrozmaitsze dolegliwości. Przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, odmładza zmęczone ciało,  pomaga zachować ruchomość i elastyczność stawów oraz mięśni. Masaż jest jedną z najskuteczniejszych metod łagodzenia stresu i usuwania napięcia. Stopniowo pod wpływem dotyku uwalniają się endorfiny zwane hormonami szczęścia. Wysoki poziom endorfin działa uśmierzająco na ból i zwiększa naszą odporność na stres, a jak mówi stare dobre przysłowie: „Szczęśliwy umysł jest lekarstwem, nie ma lepszej recepty”. 

Masaż we dwoje

Dotyk ukochanej osoby jest wspaniałym sposobem na wyrażenie uczucia miłości, czułości i troskę. Wzajemny masaż pozwoli partnerom odkryć na nowo siłę dotyku, który elektryzował ich na początku znajomości. Para dostanie przy tym prawdziwy zastrzyk energii budującej wzajemną relację i więź emocjonalną.

  • Stań za partnerem, który siedzi oparty na krześle. Połóż dłonie na jego barkach i poproś o wykonanie trzech głębokich powolnych oddechów.
  • Następnie oburącz uciskaj i ugniataj szyję oraz kark na przemian raz po jednej, raz po drugiej stronie.
  • Umieść kciuki po obu stronach linii kręgosłupa szyjnego tak, aby skierowane były do siebie. Uciskaj punkty między kręgami jednocześnie przesuwając palce w dół pleców – łagodnie i bez pośpiechu. 

Domowy automasaż

Świetnym sposobem na relaks jest prosty automasaż z wykorzystaniem akupresury – techniki, polegającej na punktowym uciskaniu naszego ciała. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut dziennie, aby dotykiem pobudzić przepływ energii i odświeżyć całe ciało:

  • Połóż się wygodnie, żeby masaż był dla ciebie przyjemnością, a nie trudnym do przeprowadzenia ćwiczeniem gimnastycznym. Podłóż małą poduszkę pod kolana, a drugą pod szyję. Zamknij oczy. Oddychaj miarowo i głęboko. Z każdym wydechem coraz bardziej rozluźniaj ciało i relaksuj umysł.
  • Połóż i przytrzymaj środkowy palec prawej ręki poniżej linii włosów, na wysokości nosa. Uciśnij delikatnie i masuj skórę małymi kolistymi ruchami w jednym kierunku. Czynność wykonaj pięć razy, weź głęboki oddech i powtórz w odwrotnym kierunku.
  • Powoli przenieś palec w dół na środek czoła i powtórz koliste ruchy. Następnie tą samą czynność wykonaj uciskając kolejno punkty pomiędzy brwiami, na środku oraz na czubku nosa.

Działanie masażu partnerskiego możemy spotęgować dodając odpowiednie olejki aromaterapeutyczne. Można je kupić w sklepach z upominkami, herbaciarniach, a nawet supermarketach. W zależności od kompozycji aromaty mogą mieć działanie relaksujące, odprężające, kojące lub pobudzające. Nie bez powodu mówi się, że zapach to magia, która potrafi dotrzeć do najgłębszych pokładów ludzkiej duszy. Na chandrę najlepszy wpływ mają kojące zapachy słodkiej pomarańczy i geranium. Dla zmęczonych fizycznie i psychicznie szczególnie pomocny będzie odświeżający olejek rozmarynowy. Zaś mieszanka olejków: eukaliptusowego, sosnowego i trawy cytrynowej rozjaśni świadomość, poprawi pamięć i koncentrację.  Pamiętaj, że przed rozpoczęciem masażu wybrane olejki trzeba rozcieńczyć w oleju roślinnym (około 5 kropel na łyżkę oleju) i ogrzać go w dłoniach.

Masaż tajski na migrenę

Wieloletnia tradycja orientalnej techniki masażu kryje tajemnicę skutecznego niwelowania bólu i objawów migreny. Wykonamy go tylko w certyfikowanym salonie masażu. Masaż tajski głowy, ramion i pleców jest wykonywany przy użyciu maści zawierających mentol i kamforę, dzięki czemu szybko wprowadza osobę cierpiącą na tę dolegliwość w stan ukojenia i odprężenia. Masaż nie tylko skutecznie łagodzi bóle głowy, ale także rozluźnia mięśnie karku i szyi, sprawia, że napięcia spowodowane stresem i dynamicznym trybem życia szybko ustępują. Oprócz masażu głowy, ramion i pleców, można wykonać tajski masaż nóg i stóp, wykonywany przy pomocy drewnianych pałeczek i olejku. Ten rodzaj masażu oparty jest na refleksologii. Na stopach znajdują się punkty odpowiadające różnym organom wewnętrznym, a masażysta – uciskając właściwe receptory – przyczynia się do lepszego funkcjonowania narządów. Masaż ten jest polecany również przy silnych migrenach, bowiem skutecznie obniża nasilenie kolejnych ataków. Warto dodać, że masaże stóp mają również działanie relaksacyjne, przynoszą ulgę zmęczonym i opuchniętym stopom.


Katarzyna

Leave A Comment