Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Melihar 30/08/2023

Bogaty w wapń, magnez i fosfor, znany także jako afrodyzjak. Używany w kuchni od tysiącleci, coraz bardziej ceniony współcześnie, imbir pomaga w walce z wysokim cholesterolem i miażdżycą oraz wykazuje właściwości antyseptyczne i antynowotworowe.

Korzeń imbiru przeżywa prawdziwy renesans. Kuchnia staropolska, czerpiąc ze sproszkowanej rośliny, bogato korzystała z imbiru, wzbogacając nim głównie smak słodkich potraw. Wraz z mobilnością Polaków podróżujących w najróżniejsze zakątki świata, a także napływem orientalnych wpływów, fascynacja imbirem odrodziła się i przybrała nową postać – tarty i krojony korzeń imbiru trafił do dań mięsnych i warzywnych. Korzeń zawiera mieszankę żywic i olejków eterycznych, nadających mu ostry, nieco cytrynowy zapach i korzenny, pikantny smak.

Leczniczy korzeń

Korzeń imbiru jest uznawany za jedną z najstarszych roślin leczniczych i przyprawowych. Użytkowany od tysiącleci, dziś jednak pochodzi już tylko z uprawy, nie występuje bowiem nigdzie w stanie dzikim. Badacze tej bogatej w wapń, magnez, fosfor i potas rośliny, uważaj że imbir nie powinien być lekceważony w diecie, kiedy cierpimy na reumatyzm, alergie i choroby serca. Warto zwrócić uwagę również na właściwości imbiru pozwalające ograniczyć mdłości, np. w ciąży. Wspomagająco może być stosowany do obniżania ciśnienia i poziomu cholesterolu we krwi. Wymieniając niegroźne przypadłości, imbir może
być wybawieniem przy bólu głowy i bólach menstruacyjnych. Niestrawność, zatrucie, czy zaburzenia trawienia, to kolejne incydenty, w których imbir może być naprawdę pomocny, dzięki jego działaniu na pracę woreczka żółciowego, przeciwdziałaniu nadmiarowi gazów w jelitach oraz zmniejszaniu wydzielania kwasów żołądkowych. Zwiększając ukrwienie mózgu, imbir jest też naturalnym środkiem wspomagającym
koncentrację i wydajność umysłową. Jest także pomocny w leczeniu przeziębień i przynosi ulgę chorym stawom, ponieważ jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Właściwości imbiru są również wykorzystywane w medycynie, ponieważ przeciwdziała mdłościom występującym po narkozie.

Przy nadwadze i …zgadze


Imbir jest znany ze swoich odchudzających właściwości ze względu na zdolność przyspieszania tempa spalania tłuszczy i węglowodanów. W preparatach odchudzających używany jest chętnie również dlatego, że skutecznie przeciwdziała nudnościom, dzięki czemu może niwelować uboczne skutki działania innych substancji. Ponieważ imbir może mieć właściwości drażniące przewód pokarmowy, co nie jest korzystne na przykład w ciąży, a także, gdy cierpimy na zespół jelita drażliwego lub refluks żołądkowo-przełykowy,
należy stosować go z pewną ostrożnością. Lepiej wówczas posiłkować się delikatniejszymi formami, na przykład herbatkami, czy tabletkami zawierającymi wyciąg z korzenia. Kobiety w ciąży chcące skorzystać z cennych właściwości imbiru zapobiegających dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego typowym dla tego okresu, mogą wzbogacić swoją dietę o preparaty witaminowe zawierające wyciąg z tego korzenia.

Przyczyną mdłości i wymiotów w okresie oczekiwania na dziecko są zmiany hormonalne.
Zgaga to, poza mdłościami, najczęstsza dolegliwość kobiet w ciąży, przy której imbir również może być bardzo pomocny. Uczuciu zgagi winny jest głównie podwyższony poziom progesteronu, który najpierw przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja, a następnie umożliwia utrzymanie ciąży. Progesteron jednak zwiotcza mięsień zamykający ujście przełyku do żołądka, co powoduje, że treść
pokarmowa zamiast trafić do żołądka, a potem do jelit, przez powiększoną macicę wypychana jest do niedomkniętej szczeliny i wraca do przełyku. Oprócz pokarmu trafia tam też wytwarzany w żołądku kwas solny oraz enzymy trawienne. To one wywołują przykre dolegliwości: pieczenie w gardle i za mostkiem, kwaśno-gorzki smak w ustach, uporczywe odbijanie, a nawet kwaśne wymioty.
Współczesne badania potwierdziły wiele cennych właściwości imbiru, tak więc warto na stałe włączyć go do diety. Przeciwwymiotne działanie imbiru można również wykorzystać planując podróż – pogryzanie jego plasterków lub dodanie ich do butelki z wodą mineralną i plasterkami cytryny jest bezpieczną formą zapobiegania objawom choroby lokomocyjnej, pozbawioną skutków ubocznych. Pomaga odzyskać świeży oddech, ponieważ imbir ma silne właściwości antyseptyczne.

Imbir – obiecujące badania naukowe


Jak wskazują jedne z nowszych badań amerykańskich, imbir znany z blokowania stanów zapalnych i łagodzenia nudności, może stać się w przyszłości składnikiem leku na raka. Doświadczenia w tym kierunku zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Michigan w USA na komórkach raka
jajnika hodowanych w laboratorium. Okazuje się, że imbir niszczy różne komórki tego rodzaju raka użyte w doświadczeniu równie skutecznie, nawet lepiej niż cisplatyna, substancja, która stosowana jest standardowo w leczeniu tego nowotworu.
Aktualnie naukowcy skupiają się na badaniach, których celem jest wykorzystanie imbiru w łagodzeniu nudności towarzyszących chemioterapii oraz w profilaktyce raka jelita grubego.


Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.