Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 01/09/2023


Istnieje lista czynników wpływających dobroczynnie na serce. Nie są to niemożliwe do wykonania czynności fizyczne czy drakońskie diety. Elementami poprawiającymi pracę serca są: odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, reakcja na stres, a także pewne choroby. Wiele zależy od naszego nastawienia psychicznego i odbioru rzeczywistości.

Nie jest tajemnicą, jakoby stres był początkiem wielu schorzeń. Unikanie sytuacji stresogennych nie zawsze jest możliwe, dlatego tak ważne jest nabranie dystansu do wielu spraw i życie zgodne z własnym, wewnętrznym rytmem.

Styl życia ma znaczenie dla serca

Kto z nas może sobie pozwolić na regularny tryb życia, wystarczająco długi sen, odpoczynek, pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia, należy z pewnością do grupy szczęściarzy, którzy ryzyko
nabytych chorób serca, mogą od siebie oddalić. Każdy może zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe, przeprowadzić plan zmian, które wyjdą na korzyść jego serca. Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z elementów wpływających na funkcjonowanie serca, a następnie zastanowić się nad potrzebą zmian.

W diecie należy pamiętać o kilku zasadach. Nic tak nie szkodzi jak przetworzone, niskotłuszczowe produkty, zawierające cukier, białą mąkę czy gotowe wysokokaloryczne jedzenie, którym brakuje wartości odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wybieramy np. odtłuszczone mleko i jogurty, a przecież tłuszcz w rozsądnych ilościach jest wskazany. Znane są fenomeny społeczeństw, w których dominuje dieta wysokotłuszczowa, mimo to ludzie ci nie zapadają masowo na choroby serca. Przykładem niech będzie dieta francuska, w której nie brak tłustych potraw, jednak tradycyjne dania utrzymują Francuzów przez długi czas w dobrej formie. Produkty przetworzone choć mają dłuższy termin przydatności, podczas obróbki tracą wiele wartościowych składników, m.in.: kwas foliowy i witaminę B6, obniżające poziom homocysteiny we krwi. Witaminy te znajdziesz w dużej ilości w świeżych owocach i warzywach (m.in.: brokuły, fasola, szpinak, brukselka), rybach i wątrobie. Podsumowując, dieta musi być zbilansowana, powinny się w niej znajdować różne produkty zawierające białko, węglowodany i tłuszcze. Ograniczenie, a najlepiej wyrzucenie z jadłospisu dotyczy przetworzonych i rafinowanych tłuszczów czy węglowodanów.

Proste rozwiązania na aktywność

O tym, że ruch i wysiłek fizyczny są sprzymierzeńcami naszego zdrowia, wiedzą wszyscy. Dlaczego z tej wiedzy nie korzystamy? Nawet jeśli jesteśmy z natury leniwi, z olbrzymiej palety dyscyplin sportowych, każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Zresztą nie musi to być nic specjalnego, czasem wystarczy wysiąść dwa przystanki wcześniej z autobusu i pokonać daną odległość pieszo. Podobnie jest z korzystaniem z windy, wchodząc po schodach ćwiczymy mięśnie. A masa mięśniowa nawet w stanie spoczynku spala tłuszcz. Podczas zwykłej gimnastyki, przez tętnice i żyły przepływa więcej krwi, zmniejsza się dzięki temu poziom trójglicerydów, pośrednio odpowiedzialnych za zawał serca. Wykonywanie regularnego, umiarkowanego wysiłku nie dotyczy wyłącznie osób otyłych, ale wszystkich ludzi. Każdego dnia powinniśmy spalać ok. 150 kalorii, a tygodniowo 1000.

Ruch to zdrowie

Korzyści wynikających z wykonywania ćwiczeń jest znacznie więcej, ponieważ wpływają nie tylko na
stan serca, ale na ogólny stan zdrowia:

 • zmniejszasz napięcie i bóle mięśni
 • zwiększysz produkcję endorfin w organizmie (związków naturalnie poprawiających nastrój, dających
  uczucie zadowolenia i zmniejszających ból)
 • łatwiej zachowasz niższą masę ciała
 • zwiększysz sprężystość, siłę i wytrzymałość mięśni
 • poprawisz trawienie i proces wypróżniania
 • polepszysz jakość snu
  Wprowadzając zmiany w swoim jadłospisie i zwiększając aktywność fizyczną, rób to sukcesywnie, ponieważ nagła zmiana stylu życia może Ci się szybko znużyć, więc małymi krokami poprawiaj
  kondycję swojego serca.

Katarzyna

Leave A Comment