Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 05/09/2023

Angiologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób naczyń krwionośnych (arterii i żył) oraz naczyń limfatycznych. Jest to specjalność blisko powiązana z kardiologią, chirurgią naczyniową oraz flebologią.

W tym artykule:

1. Angiologia – diagnostyka ratująca ludzkie życie.

2. Rodzaje badań diagnostycznych w leczeniu i profilaktyce.

3. Przydatność angiologii i zastosowanie.

1. Angiologia – diagnostyka ratująca ludzkie życie

Angiologia koncentruje się na badaniu anatomii, fizjologii oraz patologii naczyń krwionośnych i limfatycznych. Wśród chorób naczyń krwionośnych najbardziej znane to miażdżyca, zakrzepica żył głębokich, tętniaki czy choroby naczyń obwodowych. Choroby naczyń limfatycznych obejmują m.in. limfodemę czy choroby związane z niewłaściwym funkcjonowaniem układu limfatycznego. Angiologia jest dziedziną medycyny, która cały czas się rozwija i umożliwia coraz dokładniejsze diagnozowanie i ocenianie stanu naszych żył i tętnic, pomaga je usuwać przy pomocy dostępnych metod. W wielu przypadkach ratuje ludzkie życie. Wykrywa wczesne oznaki zmian miażdżycowych, ocenia ryzyko zakrzepowe, identyfikację i obecność tętniaków.

2. Rodzaje badań diagnostycznych w leczeniu i profilaktyce

W angiologii wykorzystuje się wiele metod diagnostycznych, w tym angiografię, ultrasonografię Dopplera, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny naczyń.

Angiografia: Za pomocą angiografii można prześledzić przepływ krwi przez naczynia i w ten sposób wykluczyć lub potwierdzić ewentualne niedrożności w ścianach naczyń, zwężenie czy inne anomalia. Można w ten sposób prześledzić naczynia mózgowe, wieńcowe, krążenie płucne, naczynia jamy brzusznej i kończyn. Angiografia jest także nieocenionym narzędziem umożliwiającym wdrożenie odpowiedniego leczenia (np. przeskórną interwencję wieńcową w przypadku zawału serca). W trakcie angiografii lekarz wprowadza cewnik do tętnicy. Zazwyczaj jest to tętnica udowa lub promieniowa. Podaje się kontrast, dzięki któremu na serii zdjęć RTG, wykonywanych w trakcie badania, widać elementy układu krwionośnego badanej części w ciele. Alternatywą dla angiografii są nieinwazyjne badania naczyń, wymienione poniżej.

USG Doppler

Angiografia TK (angio-TK): czyli tomografia komputerowa

Angiografia MR (angio-MR): rezonans magnetyczny

3. Przydatność angiologii i zastosowanie

Angiologia odgrywa kluczową rolę w profilaktyce chorób układu krążenia, dostarczając wskazówek dotyczących stylu życia, diety i leczenia farmakologicznego. Jest także doskonałą bazą do wdrożenia zintegrowanej medycyny i medycyny naturalnej ziół. W przypadku konieczności zastosowania leczenia, obok leczenia farmakologicznego i interwencyjnego, którego przykładem jest balonikowanie czy stentowanie naczyń (zakładanie stentów), warto oprzeć się na terapii i wiedzy ziołowej, zioła odgrywają bardzo ważną rolę w procesie oczyszczania naczyń krwionośnych i są równie skuteczne. Prewencja związana z odpowiednim stylem życia i dietą, by utrzymywać w znakomitym stanie naczynia krwionośne, ma powiązanie z edukacją. Edukowanie pacjentów na temat czynników ryzyka oraz sposobów zapobiegania chorobom naczyniowym jest istotnym elementem praktyki angiologa. Angiologia i angiografia mają zastosowanie w przypadku: choroby wieńcowej serca, ostrych i przewlekłych niedokrwień jelit, zakrzepicy żył, zatorowości płucnej, zapalenia naczyń, oceny unaczynienia konkretnego narządu, anomaliów budowy naczyń i wad rozwojowych, chorób neurologicznych i neurodegeneracyjnych (np. tętniaki naczyń mózgowych, demencja i choroby jej pokrewne).


Magdalena Bogusz

Leave A Comment