Małgorzata Musioł
05/09/2023
Areozoloterapia to metoda leczenia i dziedzina wiedzy medycznej zajmująca się problemem wziewnego wprowadzania aktywnych środków farmakologicznych, przeciwdziałających schorzeniom układu oddechowego, polega na podawaniu leków, wdychaniu leków w postaci aerozolu. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod dostarczania leków do płuc i dróg oddechowych. Stosowana jest przede wszystkim w leczeniu schorzeń układu oddechowego, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy infekcje dróg oddechowych. Główną zaletą tej metody leczenia jest dostarczanie leków bezpośrednio do miejsc docelowych, co zwiększa ich skuteczność i zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Areozoloterapa obejmuje działania lecznicze, profilaktyczne i diagnostyczne.
W artykule:
1. Areozoloterapia i jej spacyfika.
2. Zastosowanie i wskazania do areozoloterapii.
3. Zalety i wady areozoloterapii.
Areozoloterapia to inaczej ihalacje, których celem jest poprawa pracy i stanu płuc, udrożnienie górnych dróg oddechowych, całego układu oddechowego, za pomocą wprowadzanego areozolu. Nośnikiem nie zawsze są leki. Areozoloterapia poprawia napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych, oczyszcza skutecznie drogi oddechowe, poprawiając właściwości fizykochemiczne śluzu oskrzelowego i funkcje aparatu rzęskowego. Areozole stosowane w tej metodzie składają się z gazu i zawieszonych w nim cząsteczek. To połączenie gazu i cieczy. Z uwagi na zastosowanie dzielą się one na:
areozole suche: zawierają bardzo małe cząsteczki do 5 nm
areozole wilgotne: zawierają cząsteczki rządu od 5 do 20 nm
mgły lub spraye: zawierają cząsteczki powyżej 20 nm
Obowiązuje tutaj kilka zasad, które warunkują skuteczność areozoloterapii. Wprowadzany areozol musi posiadać odpowiednią temperaturę (na poziomie 30-36 stopni C), odpowiednie pH (w granicach 7,2-7,5 adekwatne do pH śluzu pokrywającego oskrzela), ładunku elektrycznego ujemnego, ten bowiem stymuluje aparat rzęskowy do usuwania zalegającej wydzieliny), odpowiedniej wibracji o częstotliwości 100 Hz, zwiększa ona zdolność areozolu do penetracji. Areozoloterapia może przebiegać przy pomocy specjalnych urządzeń (masek, inhalatorów, nebulizatorów), jak i bez nich, w warunkach domowych bez przyrządów pomocniczych. W domu wystarcza garnek z gorącą wodą i dodany do niej naturalny olejek eteryczny lub zioła. Ten rodzaj inhalacji będzie miał bardziej znaczenie psychoemocjonalne. Może mieć zastosowanie także do relaksacji i medytacji. Pierwsza metoda w postaci wziewnego podawania leku w formie roztworu mgły, będzie miała przełożenie fizyczne.
Areozoloterapia dedykowana jest i zalecana przy:
wszelkich schorzeniach i niewydolności układu oddechowego, m.in. przy:
nawracających i przewlekłych zapaleniach oskrzeli
mukowiscydozie
astmie oskrzelowej
stanach po przebytych zapaleniach płuc
zakażeniach układu oddechowego o podłożu grzybicznym
stanach przed i po zabiegach operacyjnych dróg oddechowych
przewlekłym nieżycie nosa i gardła
stanach zapalnych migdałów
alergicznych nieżytach nosa
grzybicach jamy ustnej, gardła i krtani
Jest wskazana u niemowląt, osób starszych i chorych. Jest jedną z metod terapeutycznych o podłożu naturalnym, dającą możliwość łączenia czy wprowadzania naturalnych olejków eterycznych, naparów sporządzanych z ziół, gdzie mają zastosowanie zioła w medycynie naturalnej, sklepy zielarskie i sklepy zielarskie online.
Areozoloterapia jest bezpieczniejsza od doustnego podawania i zażywania leków, omija żołądek, nie musi przedostawać się do organizmu przez układ trawienny. Działa dzięki temu znacznie szybciej i dociera błyskawicznie do miejsca docelowego. Dawki leku podawane w postaci wziewnej są znacznie niższe, aniżeli podawane doustnie. Nie występują tu także skutki uboczne, jakie mają miejsce przy podawaniu leku drogą tradycyjną. Jest to także metoda dostępna dla każdego, nawet dla osób, które utraciły lub mają znikomą kondycję wdechowo-oddechową. Metoda sprawdza się znakomicie w pediatrii. Obok zalet występują także przeciwskazania do stosowania tej metody. Należą do nich: niewydolność oddechowo-krążeniowa, gruźlica, krwawienie z dróg oddechowych, ostre stany zapalne dróg oddechowych.