Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 05/09/2023

Choć na pierwszy rzut oka określenia „żywność naturalna” oraz „żywność ekologiczna” mogą wydawać się zbliżone i bywają używane wymiennie, istnieją między nimi pewne istotne różnice. Zarówno jedna, jak i druga odnosi się do sposobu podejścia do produkcji żywności bardziej zorientowanej na zdrowie i środowisko, ale definicje, kryteria oraz wartość dla konsumenta w każdym przypadku różnią się. My skupimy się na istotnych różnicach występujących między żywnością naturalną i żywnością ekologiczną.

W artykule:

1. Definicje żywności naturalnej i żywności ekologicznej.

2. Różnice w procesie produkcji i upraw żywności.

3. Aspekty zdrowotne żywności naturalnej i ekologicznej.

4. Co należy wybierać, aby odżywiać się zdrowo?

5. Źródła dobrej żywności.

1. Definicje żywności naturalnej i żywności ekologicznej

Żywność naturalna: Termin ten nie jest ściśle zdefiniowany ani uregulowany w wielu krajach. Zwykle oznacza on żywność, która nie została poddana znaczącym procesom przemysłowym, nie zawiera syntetycznych dodatków ani konserwantów. Niemniej jednak, brak regulacji sprawia, że termin „naturalny” może być używany dość swobodnie. Z kolei

Żywność ekologiczna: To żywność produkowana zgodnie z określonymi standardami ekologicznymi. W wielu krajach termin „ekologiczny” jest ściśle uregulowany przez prawo, a produkty otrzymują specjalne certyfikaty. Produkcja ekologiczna zakłada brak stosowania syntetycznych pestycydów, herbicydów, żywności genetycznie modyfikowanej (GMO) i innych, szkodliwych oraz toksycznych substancji, niszczących nasze zdrowie.

2. Różnice w procesie produkcji i upraw żywności

 Żywność naturalna: Głównym celem jest minimalna ingerencja w produkowaną żywność. Chociaż może ona pochodzić z konwencjonalnych upraw, stara się unikać nadmiernego przetwarzania. Ta sama zasada sprowadza się do sposobu uprawy żywności i rodzaju wdrażanego rolnictwa. Opryski nie są tutaj wykluczone, mają miejsce, poddawanie chemicznemu przetworzeniu upraw może mieć miejsce, jednakże w stopniu znacznie rzadszym, aniżeli dzieje się to w uprawach przemysłowych i skupionych na zysku. Będą tutaj wykorzystywane naturalne metody uprawy ziemi, stosowane naturalne nawozy, ilość szkodliwych substancji powinna być znikoma lub wyeliminowana.

 Żywność ekologiczna: Tu główny nacisk kładziony jest na sposób produkcji. Rolnictwo ekologiczne skupia się na zrównoważonej gospodarce, dbałości o glebę, zasoby wodne oraz bioróżnorodność. Nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek chemicyzacji upraw, stosowaniu sztucznych nawozów. Gleby powinny być wolne od jakichkolwiek substancji toksycznych, dając stuprocentową gwarancję, iż rosnąca na ekologicznych polach żywność jest czysta w sensie organicznym i bogata w potrzebne i niezbędne składni odżywcze. A więc nadająca się do jedzenia i spożywania. Korzystna dla naszego zdrowia.

3. Aspekty zdrowotnej żywności naturalnej i ekologicznej

Pamiętaj, że w dobie rolnictwa poddawanego chemicznej obróbce, dużej skali zanieczyszczenia gleb i pól uprawnych, istnieją różnice w żywności naturalnej i ekologicznej. Jednym z ich przejawów jest jakość żywności, którą kładziesz na swój talerz i spożywasz każdego dnia.

 Żywność naturalna: Chociaż postrzegana jest jako zdrowsza, jej wartość zdrowotna może różnić się w zależności od produktu. Niekiedy „naturalne” produkty mogą zawierać pestycydy czy inne substancje chemiczne.

 Żywność ekologiczna: Badania wskazują, że żywność ekologiczna może być bardziej bogata w niektóre składniki odżywcze, jak antyoksydanty, a także ma niższą zawartość potencjalnie szkodliwych substancji.

4. Co należy wybierać, aby odżywiać się zdrowo?

Jedź żywność nieprzetworzoną. Od zaufanego i sprawdzonego producenta. Mając świadomość, że są to uprawy ekologiczne z zachowaniem najwyższych norm i jakości żywności. Bogate w organiczne składniki, witaminy, minerały, mikro i makro elementy, antyoksydanty. To, czego potrzebuje nasz organizm, aby żyć i rozwijać się prawidłowo. Źródeł takiej żywności jest sporo.

5. Źródła dobrej żywności

Zaprzyjaźnij się z rolnikami z okolicy w której mieszkasz. Odwiedzaj regularnie bazary, na których masz możliwość zaopatrywania się w żywność bezpośrednio od rolników. Wybieraj samodzielnie żywność, która jest zdrowa. Można ją odróżnić od żywności naszpikowanej chemią. Możesz korzystać także z urządzeń do pomiaru stopnia i stężenia substancji chemicznych, obecnych w pożywieniu. Pamiętaj, że istnieją bazary, bazary żywności ekologicznej, sklepy eko i sklepy ekologiczne, sklepy ze zdrową żywnością, sklepy ekologiczne bio eko. Masz nieograniczony dostęp do sklepu eko online. Zamawiaj ekologiczne warzywa i owoce online, w sprzedaży internetowej i zdalnej. Masz duży wybór i różne możliwości. Korzystaj z nich i wybieraj świadomie. Bądź zdrowy z wyboru! Nie z konieczności.


Małgorzata Musioł

Leave A Comment